Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι. Θα ήθελα να πείτε τη γνώμη σας στο εξής ερώτημα - κάτι σαν γκάλοπ:

σε κατοικία προ του '75 που έχουν γίνει διάφορες εργασίες (αλλαγή κουφωμάτων, πλακάκι στο δάπεδο-μπάνιο, νέα ντουλάπια κουζίνας, νέο λουτρό) και γενικά ένα ρεκτιφιέ του σπιτιού, δίνετε βάση?

Τα κουφώματα θεωρώ ότι επειδή είναι στην όψη πρέπει να μπουν (από τη στιγμή που ήδη υπάρχει αναλυτικός για άλλα στην ιδιοκτησία), αλλά με το εσωτερικό του ασχολείστε καθόλου ή όχι? Το αν δηλαδή τα ξυλουργικά του είναι πρόσφατα, το λαμβάνετε υπόψη ή είναι κουτό και ασήμαντο?

Edited by nicki
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας συνάδελφοι. Θα ήθελα να πείτε τη γνώμη σας στο εξής ερώτημα - κάτι σαν γκάλοπ:

σε κατοικία προ του '75 που έχουν γίνει διάφορες εργασίες (αλλαγή κουφωμάτων, πλακάκι στο δάπεδο-μπάνιο, νέα ντουλάπια κουζίνας, νέο λουτρό) και γενικά ένα ρεκτιφιέ του σπιτιού, δίνετε βάση?

Τα κουφώματα θεωρώ ότι επειδή είναι στην όψη πρέπει να μπουν (από τη στιγμή που ήδη υπάρχει αναλυτικός για άλλα στην ιδιοκτησία), αλλά με το εσωτερικό του ασχολείστε καθόλου ή όχι? Το αν δηλαδή τα ξυλουργικά του είναι πρόσφατα, το λαμβάνετε υπόψη ή είναι κουτό και ασήμαντο?

Δε θα τα λάμβανα υποψιν εφοσον δεν επηρεαζουν τις οψεις, δομηση,καλυψη, διαμερισματωση. 

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι.

Έχω περίπτωση διαμερίσματος σε οικοδομή με άδεια του 66, στο οποίο εντοπίσαμε με το συνάδερφο μου ότι το μπάνιο και το σαλόνι είναι λίγο μεγαλύτερα "παίρνοντας" 2,5 τ.μ. περίπου από το φωταγωγό και 0,50 τ.μ. από το δίπλα διαμέρισμα. Επίσης το μπαλκόνι στη πρόσοψη είναι λίγο πιο μακρύ δηλ φτάνει μέχρι την άκρη ενώ στη κάτοψη φαίνεται 1 μ. πιο μέσα. Όπως καταλαβαίνετε φαίνονται όλα αυτά ότι είναι από κατασκευής της οικοδομής. Το θέμα μου όμως είναι πως τα δηλώνω. Μία αεροφωτογραφία για παλαιότητα δεν θα είχε νόημα γιατί δεν φαίνονται οι αυθαιρεσίες. Επίσης στο Ε9 το δηλώνει η ιδιοκτήτρια μεγαλύτερο απ' ότι είναι, ακόμη και με τις σημερινές μετρήσεις με τα αυθαίρετα, με ημερομηνία από το 69. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό σαν παλαιότητα? Και μετά να δηλώσω 3,00 τ.μ. Υ.Δ., διαμερισμάτωση και 1 λοιπή παράβαση σε 3 ξεχωριστά φύλλα καταγραφής όλα κατηγορία 1?

Συγγνώμη που σας ξαναρωτάω αλλά η ιδιοκτήτρια θέλει να το τακτοποιήσει και δεν ξέρω τι να της πω. Έψαξα για σύσταση και οι συμβολαιογράφοι που έχουν το αρχείο λένε ότι δεν έχουν τίποτα. Σκέφτομαι να παραγγείλω μια αεροφωτογραφία του 69 αλλά και τα μπαλκόνια αν φαίνονται θα φαίνεται το πάνω το δικό μου διαμέρισμα είναι στο 2ο όροφο. Καμμία γνώμη κανείς για τέτοιες περιπτώσεις? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

σε ενα οικοπεδο εχω μια κατοικαι  75τμ προ του 1975 χωρισ αδεια και κολλητα τησ 28 τμ βοηθητικοσ χωροσ τησ κατοικιασ προ του 1975 και αυτη χωρισ αδεια. ο πελατησ στο ε9 εχει δηλωμενα τα 75τμ ωσ κατοικαι και τα 28 βοηθητικοσ χωροσ. και εχει και καποια στεγαστρα μετα το 1975.

πωσ θα τα περασω στο συστημα?

φκ κατηγορια 1  75τμ

φκ λοιπεσ παραβασεισ αναλυτικοσ για τα στεγαστρα.

με το βοηθητικο χωρο τι γινεται?

 

αν τον δηλωσω σαν σπιτι 75+28=103 στο Ε9 θα το δηλωσει ολο σαν κατοικια? με χει μπερδεψει λιγο

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

ΦΚ1  προ 1975     Κ.Χ  =75 Τ.Μ

ΦΚ2   ΠΡΟ 1975    Β.Χ=28 Τ.Μ

ΦΚ3   ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

 

το φκ 1 και το φκ 2 μπορείς να τα κάνεις και 1 αλλά συνήθως προσωπικά τα κάνω αναλυτικά

 

στα αρχικά Χωρίς άδεια

 

στην τεχνικη έκθεση να αναφέρεις ως λοιπή παράβαση τα στέγαστρα και χρόνο κατασκευής τους

 

 

υγ παρακαλώ να προσέχεις λίγο την ορθογραφία σου

Link to comment
Share on other sites

ΦΚ1  προ 1975     Κ.Χ  =75 Τ.Μ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1  ?

ΦΚ2   ΠΡΟ 1975    Β.Χ=28 Τ.Μ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1  ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ  ?

ΦΚ3   ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

 

το φκ 1 και το φκ 2 μπορείς να τα κάνεις και 1 αλλά συνήθως προσωπικά τα κάνω αναλυτικά

 

στα αρχικά Χωρίς άδεια

 

στην τεχνικη έκθεση να αναφέρεις ως λοιπή παράβαση τα στέγαστρα και χρόνο κατασκευής τους

 

 

υγ παρακαλώ να προσέχεις λίγο την ορθογραφία σο

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

elenadouk

 

χωρίς σύσταση πως θα κάνεις δήλωση?....έχεις την άδεια του διπλανού ιδιοκτήτη και το 51% για τον φωταγωγό?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σας ξαναρωτάω αλλά η ιδιοκτήτρια θέλει να το τακτοποιήσει και δεν ξέρω τι να της πω. Έψαξα για σύσταση και οι συμβολαιογράφοι που έχουν το αρχείο λένε ότι δεν έχουν τίποτα. Σκέφτομαι να παραγγείλω μια αεροφωτογραφία του 69 αλλά και τα μπαλκόνια αν φαίνονται θα φαίνεται το πάνω το δικό μου διαμέρισμα είναι στο 2ο όροφο. Καμμία γνώμη κανείς για τέτοιες περιπτώσεις? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αφου υπαρχει συμβολαιο, αρα εχει γινει συσταση ΟΙ...

αυτο που ψαχνεις ειναι αν υπαρχει καποια κατοψη στην οποια να περιεχονται οι...προσαυξημενοι  χωροι...οπότε τακτοποιεις χωρις συναινεση...μαλλον απιθανο

 

επομενως

εχεις αυθαιρεσιες σε κοινοχρηστους χωρους...τις τακτοποιεις με την συναινεση του 51%

Για την παλαιοτητα ειναι εμφανες οτι μπορεις να κρινεις οτι "εξ αρχης" υφιστανται οι κατασκευες..

Αφου και στο Ε9 τα γραφει και ...παραπανισια  τμ.

προχωρας [κι ας διορθωσει τα τμ. στο Ε9...πληρωνει παραπανω...χωρις λογο]

 

 

αυτα σαν πρωτη απαντηση...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.