Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοηθεια σας. Σε ισόγεια κατοικία αποδεδειγμένα προ του 1975 , υπάρχει και μια αυθαιρετη αποθηκη στον πίσω ακαλυπτο χωρο . Μπορώ να τα εντάξω όλα στην κατηγορία 1; Είπα στον πελάτη μου ότι θα τακτοποιηθεί ωσ κατοικία η αποθήκη πίσω για να μπούμε στην κατηγορία 1 και διαμαρτυρεται γιατι λεει οτι μετά θα πρέπει στον ε9 να το δηλώσει σαν κατοικία και δεν θέλει. Μπορώ να το βάλω στην κατηγορία 1 και ας είναι αποθήκη; Στη εγκυκλιο μιλαει για αυθαιρετες κατασκευές με χρήση κατοικια ομως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γνώμη μου είναι ότι η αποθήκη,(μη αδειοδοτούμενη-μη εμπορική αποθήκη)  εξυπηρετεί την κατοικία και ως τέτοια ακολουθεί τη χρήση του κτιρίου, δηλαδή την κατοικία.

Στην τεχνική έκθεση, όσο και στα σχέδια κατόψεων η αναγραφή ως αποθήκη θα παραμείνει. 

 

υ.γ Την εγκύκλιο μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και ελλείψει χαρτιού....για λοιπές χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δηλαδη να το δηλώσω όλο κατηγορία 1 , τα μέτρα υπέρβασης τα βάζω στην επιλογή ΥΔΚΧ και στα σχέδια γράφω αποθήκη και το ίδιο και στην τεχνική έκθεση. Ετσι λες;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι η αποθήκη,(μη αδειοδοτούμενη-μη εμπορική αποθήκη)  εξυπηρετεί την κατοικία και ως τέτοια ακολουθεί τη χρήση του κτιρίου, δηλαδή την κατοικία.

Στην τεχνική έκθεση, όσο και στα σχέδια κατόψεων η αναγραφή ως αποθήκη θα παραμείνει. 

 

υ.γ Την εγκύκλιο μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και ελλείψει χαρτιού....για λοιπές χρήσεις.

 

παυλε, καλημερα...

 

πολυ σωστα...

 

θα μπορουσε  η αποθηκη αυτη να ηταν στο  υπογειο της οικίας...

 

στο Ε9 και παλι παραμενει αποθηκη = βοηθητικος χωρος  της οικιας...

 

[υποτιθεται οτι μεχρι σημερα στο Ε9 εγραφε...κατοικια ..70 τμ και-διπλα στην ιδια γραμμή  - βοηθητικος χωρος ...20 τμ.]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Βέβαια συμβολαιγράφος μου είπε ότι και αποθήκη να το περιγράψω εγώ, στο Ε9 δεν θα καταφέρει ο ιδιοκτήτης να το δηλώσει ως αποθήκη γιατί ειναι ισόγειο και καθώς μετράει στη δόμηση αποτελεί κύριο χώρο και έτσι κ αλλιώς θα φορολογηθεί σαν κατοικία. Μάλιστα ισχύει ότι ακόμη και υπόγεια αποθήκη να ήταν θα επρεπε να κάνουν αυτοψία απο την εφορία για να αποδείξει ο ιδιοκτήτης ότι είναι όντως αποθήκη και θα πρεπε να είναι εντελώς τυφλή. Μου περιεγραψε μάλιστα η συμβολαιγράφος περίπτωση που ο ιδιοκτήτης πήγε στα δικαστήρια για να καταφέρει να μην δηλώνει υπογεια αποθήκη σαν κύριο χώρο. Δεν το άλλαζε η εφορία.

 

Εν τέλει δηλαδή αδίκως με παίρνει απο το πρωι τηλέφωνο ο πελάτης μου και με έχει ζαλίσει για το πως θα το δηλώσω εγώ και πως θα δηλωθεί στην εφορία...

Edited by geofun
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος στο Ε9 μπορείς να κάνεις τροποποίηση και να δηλώσεις στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΥΠ. ΟΙΚ., κύριους χώρους και βοηθητικούς χώρους, όπως προανέφερε ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου). 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιθανότητα να γίνεται αλλά μήπως όταν βάλεις ότι είναι ισόγειο δηλαδή 0 στο αντίστοιχο πεδίο στο φορολογούν με συντελεστές όπως άμα ήταν κύριος χώρος;;; κι ας το δηλώνεις σαν αποθήκη...

Edited by geofun
Link to comment
Share on other sites

προφανώς ο πελάτης σου ενδιαφέρεται για τον Ε.Ν.Φ.Α.

Στα προηγούμενα προσχέδια νόμου για τον ΕΝΦΑ (άρθρο 4-3ζ Συντελεστής Βοηθητικών Χώρων (ΣΒΧ), ο οποίος ορίζεται σε 0,1")  υπήρχε η μείωση για βοηθητικούς χώρους  . Αυτά τα δηλώνει ο ιδιοκτήτης στο ηλεκτρονικό έντυπο Ε9 με χρήση των κωδικών εισόδου στο σύστημα ή ο λογιστής του αν δεν τα καταφέρνει ο ίδιος. 

Η εφορία γιατί και με ποιο δικαίωμα να αμφισβητήσει τη δήλωση του πελάτη ;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Δεν ξέρω, σου λέω αυτό που μου είπε η συμβολαιογράφος. Και όλη αυτή η αναζήτηση ξεκίνησε από την απορία μου αν μπορώ να δηλώσω την αποθήκη στην κατηγορία 1 (έχοντας αποδείξεις για το προ 75). Εμένα κυρίως με νοιάζει να κάνω σωστά τη δουλειά μου και μετά δεν ξέρω τι επιλογές έχει στο ε9... και τέλος πάντων μηχανικός είμαι.. δεν μπορώ να γνωρίζω τα πάντα στα συμβολαιογραφικά και λογιστικα..

 

Η ουσία είναι ότι με τον 4178 ακόμη και η αποθήκη δηλώνεται στην ΥΔΚΧ! Έτσι δεν είναι; Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γράψω στην τεχνική περιγραφή και στα σχέδια ότι είναι αποθήκη αφού με έχει ζαλίσει ο πελάτης μου και τον έχει πιάσει ο καημός για το πως θα δηλωθεί. Ακολουθώντας αυτή τη διαδικασία , υπάρχει περιπτωση να έχω εγώ προβλημα (μηπως δεν πληρώ τις προθποθέσεις της κατηγορίας 1);

Αν όχι , προχωρώ όπως περιγράφω και για το πως θα το δηλώσει ας ρωτήσει ένα λογιστή! .. Τι να πω! Λάθος κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος για την υπαγωγή στη κατηγορια 1 αναφέρει αποκλειστική χρήση κατοικία στο κτίριο.

Τη χρήση αυτή δεν την αναιρεί η αποθήκη η οποία "δρά" βοηθητικά ως προς την χρήση κατοικία, την οποία έχει το κτίριο.

Αυτά αφορούν τον υπολογισμό προστίμου.

Στη τεχνική έκθεση αναφέρεις το παραπάνω.

Πολεοδομικά φυσικά και είναι αποθήκη-κτίσμα βοηθητικής χρήσης.

Εναλλακτικά μπορείς να ακολουθήσεις την εγκύκλιο 4 και να δώσεις μειωτικό συντελεστή 0.50 ως προς τον υπολογισμό προστίμου. 

Ο πελάτης σου στο Ε 9 θα αναγράψει την επιφάνεια της αποθήκης στους βοηθητικούς χώρους για να πληρώσει μειωμένο πρόστιμο σύμφωνα με τον ΕΝΦΑ.

 

Αν παρόλα αυτά δε νιώθεις σίγουρος για τα παραπάνω, μπορείς σε ενα ΦΚ να έχεις κατηγορία 1 για το κτίριο και σε δεύτερο ΦΚ κατηγορία 2 την αποθήκη. 

Και στις δυο περιπτώσεις όμως η αποθήκη θα αναφέρεται ως αποθήκη στην ΤΕ και όχι ως κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.