Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εγω εχω κανει ενα δικο μου, πολυ ευχαριστως να το ανεβασω

Ν.4178 - ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.xlsx

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κτίριο με άδεια του 62, εντος σχεδίου, για χρήση καταστήματος. Αντι για το ισόγειο κατάστημα τελικά κατασκευάστηκαν, διπλάσια τετραγωνικά στο ισόγειο (μια οριζόντια), υπόγειο με τρεις αποθήκες (3 ξεχωριστές οριζόντιες) και πρώτος όροφος με 2 διαμερίσματα (2 ξεχωριστές οριζόντιες).

Βάσει της τελευταίας εγκυκλίου και υπολογίζοντας την αναλογία των τετραγωνικών, διαπιστώνω ότι το άθροισμα των τετραγωνικών των αποθηκών του υπογείου και των τετραγωνικών των διαμερισμάτων του ορόφου είναι περισσότερα από αυτά του ισογείου που έχει χρήση καταστήματος, άρα επικρατούσα χρήση κατοικίας για το κτίριο.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί να το δηλώσω είναι ο εξής:

μια δήλωση κατηγορίας 1(άρα και 500ευρώ) για κάθε μια από τις αποθήκες του ισογείου

μια δήλωση κατηγορίας 1 (άρα και 500ευρώ) για κάθε μια από τις οριζόντιες του πρώτου ορόφου (διαμερίσματα)

μια δήλωση κατηγορίας 5 για την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου που είχε χρήση καταστήματος μέχρι πριν λίγα χρόνια.

 

Στην περίπτωση που μπορεί να δηλωθεί με αυτό τον τρόπο το κτίριο, για το ισόγειο απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

 

Υπάρχει δυνατότητα το ισόγειο να δηλωθεί ως κατοικία, εφόσον δεν έχει χρήση καταστήματος τα τελευταία χρόνια και σίγουρα πριν τις 28.7.2011;

 

 

για την κατηγορία 5 γιατί όμως;

 

γιατί δεν πάει ως κατηγορία 2;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Τα διαμερίσματα θα πάνε ΚΑΤ.1, αλλά με 2*500=1000€ , διότι έχεις 2 ξεχωριστές ΟΙ !!!!!

Οι αποθήκες, από τη στιγμή που είναι ξεχωριστές ΟΙ, δεν ξέρω εάν μπορείς να τις εντάξεις ως ΚΑΤ.1, αλλά και πάλι ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, διότι θα πας πάλι με 3*500=1500€ !!!!!

Το κατάστημα, ναι μάλλον είσαι ΚΑΤ.5, αλλά εάν τώρα είναι κατοικία, ΙΣΩΣ και να μπορείς να πας ως ΚΑΤ.1 = 500€

Γιατί δεν μπορούν να ενταχθούν ως ΚΑΤ.1 οι αποθήκες; Επειδή δεν θεωρούνται ως κατοικία; αν είναι έτσι στον υπολογισμό της επικρατούσας χρήσης θα πρέπει να τις εντάξω που? κατοικία; κατάστημα; ή τρίτη χρήση;

Όσο για το κατάστημα, με ποια προϋπόθεση θα διασφαλιζόταν η χρήση του ως κατοικία; Πιθανόν κουράζω με τα πολλά ερωτήματα, αλλά τα σενάρια είναι πολλά, βάσει εγκυκλίων...

 

για την κατηγορία 5 γιατί όμως;

 

γιατί δεν πάει ως κατηγορία 2;

Όντως, δεν απαγορεύει κάτι στο να μπει κατηγορία 2 το ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς επαναλαμβάνω ότι ΙΣΩΣ δεν σε συμφέρει να πάνε όλα ως ΚΑΤ.1, γιατί δεν μπορούν να μπουν όλα μαζί και θα πρέπει να μπει κάθε ΟΙ ξεχωριστά, οπότε και θα έχεις πολλαπλά 500άρικα!!!

 

Από κει και πέρα, τι σόι αποθήκες είναι? Εάν ήταν παρακολουθήματα των διαμερισμάτων, τότε δεν θα είχαμε θέμα, αλλά τώρα που είναι κάθε αποθήκη ξεχωριστή ΟΙ, είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. ...Μάλλον θα μπορούσες να τις πας ως ΚΑΤ.1 και να πεις ότι μπορεί να είναι ξεχωριστές ΟΙ, αλλά εξυπηρετούν τις κατοικίες.

 

Η άδεια ήταν για κατάστημα. Εάν βρεις αποδεικτικό που να έχει χρήση κατοικίας από το 1975 έως και σήμερα, λογικά μπορείς να πεις ότι είναι κατοικία!

Αλλιώς αφού ως κατάστημα μέτρησε στον ΣΔ, τώρα η αλλαγή χρήσης του σε κατοικία μπορεί να υπολογιστεί και με αναλυτικό, με τις προϋποθέσεις του νόμου.

 

Επίσης, ναι, μπορείς να μπεις και ΚΑΤ.2.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική διάταξη  είναι  αυτή

 

Α. Κατηγορία 1   

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους (9-6)1975 και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 (σ.σ δηλ αερ/φίες κλπ) του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλαγής χρήσης.

 

Και η τροποποιημένη  βάση εγκ 3 και 4 η παρακάτω

 

Αυθαίρετες κατασκευές Εγκ 3 νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κτίρια με εγκ 4 επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους (9-6)1975 και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 (σ.σ δηλ αερ/φίες κλπ) του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλαγής χρήσης.

 

 

Ερώτημα:

Μήπως τώρα πλέον μπορώ

την περίπτωση  αλλαγής χρήσης ισογείου καταστήματος σε τριώροφη οικοδομή

αφού η επικρατούσα είναι κατοικία

 να την  εντάξω στην κατηγορία 1

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τα βάζω δίπλα το ένα στο άλλο (τα μαραφλέτια) γιατί είναι όμοια που όμως διαφέρουν, και εμείς θα πρέπει να βρούμε την διαφορά σε χρόνο dt. Λοιπόν εδώ, υπάρχει ξεκάθαρη αλλαγή της χρησιμοποιούμενης ορολογίας, (τυχαίο, δεν νομίζω). Στο πρώτο (το 3) χρησιμοποιούν τον όρο ........αποκλειστικά χρήση κατοικίας......... που ως γνωστόν αυτό αποκλείει οτιδήποτε άλλο εκτός της κατοικίας ενώ στο δεύτερο (το 4), επέρχεται η διαφοροποίηση με την χρήση του όρου.......επικρατούσα χρήση κατοικίας...........που ως γνωστόν πάλι, αυτή επικρατεί δημοκρατικότατα όταν αυτό το ποσοστό της χρήσης, υπερβαίνει το 50 % στο κτίριο.

Δηλαδή φίλε ΚΑΝΑ, από όπου και να το πιάσεις και όπως και να το γυρίσεις το θέμα, θα είσαι και μέσα και έξω σαν τα εντός εκτός και επί τα αυτά που λέγαμε όταν υπηρετούσαμε την θητεία μας στο ιππικό του Ναυτικού. :shock: 

 

Εγκ-3: .........Στην κατηγορία αυτή υπάγονται κτίρια που έχουν αποκλειστικά χρήση κατοικίας και στα οποία διαπιστώνονται αυθαίρετες κατασκευές µε χρήση κατοικίας, καθώς και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης βοηθητικών χώρων σε κύριους χώρους µε χρήση κατοικίας.

 

Εγκ-4: Σε κτίρια µε επικρατούσα χρήση  κατοικία, κατά τη διευκρίνιση  στο   ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 της  Εγκυκλίου  3/13 ( άρθρο 11, παρ. 8α), οµαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες προ του  έτους  1975.

Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης µε χρήση  κατοικίας υπάγονται στην Κατηγορία 1.

Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης µε άλλη χρήση  (πλην κατοικίας) δεν πληρούν τις προϋποθέσεις υπαγωγής στην Κατηγορία 1 και υπάγονται στην Κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κανουμε, νομιζω ειναι δικαιοτερο αυτο της εγκυκλιου 4 πλεον

Δεν ειναι δυνατον επειδη εχει ενα ισογειο μαγαζακι και απο πανω ειναι ολα διαμερισματα, να χανω το πλεονεκτημα της ρυθμισης με ενα 500αρικο, ενω αν το ισογειο καταστημα ηταν ανωγειο και ημιυπογειο διαμερισμα να μπορουσα

Δεν εχει να κανει σε τιποτα με το διαμερισμα που μας ενδιαφερει να ενταχθει στη ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Απορια προς οποιον δυναται να γνωριζει

 

Εχω οικοδομη δεκαετιας 1960 στη Θεσσαλονικη που χτιστηκε με 5 παρακαλω αδειες.

Οι πρωτες 3, αρχικη και 2 προσθηκες καθ υψος, αφορουν το μπροστα τμημα και οι αλλες 2, κατ επεκταση προσθηκη και καθ υψος της καθ επεκταση προσθηκης, προσθηκη....

 

Εγινε το εξης συνηθες, για την εποχη

Ο εργολαβος (γνωστος στη Θεσσαλονικη, τοσο αυτος οσο και ο -εν ζωη ακομα- μηχανικος του), μελετησε ημιυπογειο βοηθητικο χωρο, ανωγειο με εισοδο οικοδομης (και τα δυο τμηματα της οικοδομης εχουν κοινη εισοδο αλλα 2 κλιμακοστασια) και οροφους απο πανω

Αντ' αυτων, υπερυψωσε κατατι το ημιυπογειο, στο οποιο εβγαλε την εισοδο και διαμερισματα (πλεον κατεβαινεις 3 σκαλακια αφοτου μπεις) και το ανωγειο στη μελετη το εκανε οροφο κανονικο, οπως τους απο πανω.

Ετσι κερδισε εναν οροφο ακομα.

 

Εγω εχω προς τακτοποιηση ενα διαμερισμα του 1ου, οπως λεει στα συμβολαια, οροφου, που ομως ειναι το ανωγειο της μελετης, με αποτελεσμα το διαμερισμα μου να βρισκεται πανω απο (βασει πολεοδομικων σχεδιων) κοινοχρηστους χωρους. Προσπαθησα να βρω σχεδια συστασης, ομως με τις λιγοστες γνωσεις που εχω, δε βρηκα κατι.

 

Το θεμα ειναι να γλιτωσουμε διαδικασια συναινεσεων για την τακτοποιηση

 

Αναθεσαμε σε δικηγορο να κανει ενδελεχη ερευνα στο υποθηκοφυλακειο και να μου συνταξει μια γνωμοδοτηση, υστερα απο τα ευρηματα της, που να μου δηλωνει οτι ο χωρος του διαμερισματος (καποιο σχεδιο συστασης θα βρει, δε μπορει) που θα εμφαινεται στα ταδε σχεδια ειναι διηρημενη ιδιοκτησια και δε χρειαζονται συναινεσεις για την πολεοδομικη τακτοποιηση οιασδηποτε αυθαιρεσιας εντος του περιγραμματος της.

 

Χρειαζεται να κανω κατι παραπανω για να τακτοποιησω επειτα την αυθαιρετη καταληψη του κοινοχρηστου, βασει πολεοδομικων σχεδιων (το τονιζω) με κατηγορια 1 μιας και κατασκευαστηκαν το 1965?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.