Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συστημα του Ε9 ειναι ανοικτο για ελευθερες τροποποιησεις μεχρι τελη Ιανουαριου.

Εκει μπορουν να διορθωνονται και να συμπληρωνονται επιφανειες χωρων και ετη κατασκευης,

που αποτελουν αποδεικτικα παλαιοτητας δημοσιων εγγραφων κατα τον 4178.

(προς γνωση και πασα χρηση)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το πιασες Ιάσονα και ας το πιάσει και όποιος άλλος ενδιαφερόμενος. 

και δεν έχω κανένα ενδοιασμό.

πρόβλημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που διδεται η δυνατοτητα αυτη, δεν υπαρχει κανενας ενδοιασμος χρησιμοποιησης της

Ειναι...δωρακι σαν την ΥΔ του 4014

 

Το θεμα ειναι τι θα γινει αν (λεμε τωρα) βγουν οι πολυποθητες αεροφωτογραφιες της 28.7.2011 στην πλατφορμα του ΤΕΕ (μη γελατε ρε  :mrgreen: ) και ακινητο (η αυθαιρετο τμημα αυτου) φαινεται να εχει κατασκευαστει μεταγενεστερα του deadline και στο Ε9 φαινεται -ψευδως- προγενεστερο ετος κατασκευης...

 

Τι ευθυνη φερει ο Μηχανικος?

Οφειλει να το ψαξει περαιτερω?

 

Εγω, φερ ειπειν, που βγαζω και ΠΕΑ για διαμερισματα που ρυθμιζω, κανω αναλυτικοτατη εμβαδομετρηση του χωρου και εχω τα ακριβη τετραγωνικα του.

Link to comment
Share on other sites

 

το πιασες Ιάσονα και ας το πιάσει και όποιος άλλος ενδιαφερόμενος. 

και δεν έχω κανένα ενδοιασμό.

πρόβλημα τους.

 

Εγώ το 'χα πιασμένο εδώ και πολύ καιρό!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

inzaghi, ιασονα, μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που έχει αδυναμία αποδειξης ο ιδιοκτήτης και που αποδεικνύονται βέβαια μακροσκοπικά.

Το Ε9 είναι έγγραφο του ιδιοκτήτη και φέρει την ευθύνη του.

Η α)φ θα περιορίζεται στις 28.7.2011.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη πλειστάκις γραμμένη: 

Δεν υπάρχει ούτε 1 στο 1.000.000 πιθανότητα να βρουν και να ανεβάσουν για ολόκληρη την ελληνική επικράτεια αεροφωτογραφίες της 28.7.2011!!!!! Θα γελάσει μαζί τους και το ....παρδαλό κατσίκι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σου φερνω ενα ακομα παραδειγμα....

Υπαρχει μια αυθαιρετη επεκταση ενος οροφου προς την πρασια (σε στυλ κλεισμενου προβολου-εξωστη) που η πελατισσα δε θυμαται ακριβως ετος κατασκευης, περι το 1980-1985 ειναι.

 

Εγω παιρνω 2 αεροφωτογραφιες, του 1980 και του 2002

Η μεν του 1980 ειναι εξαιρετικα θολη για να φανει η αυθαιρεσια, η δε του 2002 ειναι ευκρινεστερη και φαινεται.

 

Αν τη βαλω ως προ 2002 την αυθαιρετη κατασκευη, χανω το προνομιο κατηγοριας 2 που εχω λογω υπερβασης υψους

 

Δυναμαι να της ζητησω να τροποποιησει το Ε9 της στα ακριβη τετραγωνικα με ετος κατασκευης ΟΛΩΝ το ετος κατασκευης του 1980 και να μην ασχοληθω με φωτοερμηνιες και πρασινα αλογα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.