Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυναμαι να της ζητησω να τροποποιησει το Ε9 της στα ακριβη τετραγωνικα με ετος κατασκευης ΟΛΩΝ το ετος κατασκευης του 1980 και να μην ασχοληθω με φωτοερμηνιες και πρασινα αλογα?

 

ΝΑΙ!!!!!

Όχι μόνο δεν χρειάζεσαι να ζητήσεις κάτι, αλλά θα το κάνει ..."τσακ μπαμ" ο λογιστής του πελάτη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που το διαμερισμα μου, κατασκευης 1970 εχει 2 αυθαιρεσιες,

α. μια μετατοπιση ολου του κτηριου στην πρασια (κατηγορια 1 γιατι μιλαμε για ΦΟ) και

β. μια μετατοπιση της εισοδου του διαμερισματος μου προς τον κοινοχρηστο,

μπορω να επικαλεστω ως αποδεικτικο παλαιοτητος ΟΛΩΝ των αυθαιρετων την ημερομηνια ανεγερσης βασει τροποποιημενου Ε9 στα ακριβη καθαρα τετραγωνικα του διαμερισματος και να παει ολο κατηγορια 1 η επειδη στην περιπτωση του κοινοχρηστου ειμαι εντος εγκεκριμενου ογκου και δεν εχω καποια ακολουθια του ΦΟ, απλα μετατοπιστηκε ο τοιχος κατα 20 εκατοστα, πρεπει να παω κατηγορια 4?

Link to comment
Share on other sites

Το α δεν αποδεικνύεται από το Ε9.

Ομοίως και το β.

Θεωρώ ταυτοχρόνως ότι, το β αποτελεί ΥΔΚΧ που απαιτεί συναίνεση (εκτός αν φαίνεται στη σύσταση).

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με άδεια του 62, εντος σχεδίου, για χρήση καταστήματος. Αντι για το ισόγειο κατάστημα τελικά κατασκευάστηκαν, διπλάσια τετραγωνικά στο ισόγειο (μια οριζόντια), υπόγειο με τρεις αποθήκες (3 ξεχωριστές οριζόντιες) και πρώτος όροφος με 2 διαμερίσματα (2 ξεχωριστές οριζόντιες).

Βάσει της τελευταίας εγκυκλίου και υπολογίζοντας την αναλογία των τετραγωνικών, διαπιστώνω ότι το άθροισμα των τετραγωνικών των αποθηκών του υπογείου και των τετραγωνικών των διαμερισμάτων του ορόφου είναι περισσότερα από αυτά του ισογείου που έχει χρήση καταστήματος, άρα επικρατούσα χρήση κατοικίας για το κτίριο.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί να το δηλώσω είναι ο εξής:

μια δήλωση κατηγορίας 1(άρα και 500ευρώ) για κάθε μια από τις αποθήκες του ισογείου

μια δήλωση κατηγορίας 1 (άρα και 500ευρώ) για κάθε μια από τις οριζόντιες του πρώτου ορόφου (διαμερίσματα)

μια δήλωση κατηγορίας 5 για την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου που είχε χρήση καταστήματος μέχρι πριν λίγα χρόνια.

 

Στην περίπτωση που μπορεί να δηλωθεί με αυτό τον τρόπο το κτίριο, για το ισόγειο απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

 

Υπάρχει δυνατότητα το ισόγειο να δηλωθεί ως κατοικία, εφόσον δεν έχει χρήση καταστήματος τα τελευταία χρόνια και σίγουρα πριν τις 28.7.2011;

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Τα διαμερίσματα θα πάνε ΚΑΤ.1, αλλά με 2*500=1000€ , διότι έχεις 2 ξεχωριστές ΟΙ !!!!!

Οι αποθήκες, από τη στιγμή που είναι ξεχωριστές ΟΙ, δεν ξέρω εάν μπορείς να τις εντάξεις ως ΚΑΤ.1, αλλά και πάλι ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, διότι θα πας πάλι με 3*500=1500€ !!!!!

Το κατάστημα, ναι μάλλον είσαι ΚΑΤ.5, αλλά εάν τώρα είναι κατοικία, ΙΣΩΣ και να μπορείς να πας ως ΚΑΤ.1 = 500€

Link to comment
Share on other sites

Το α δεν αποδεικνύεται από το Ε9.

Ομοίως και το β.

Θεωρώ ταυτοχρόνως ότι, το β αποτελεί ΥΔΚΧ που απαιτεί συναίνεση (εκτός αν φαίνεται στη σύσταση).

Μα το αρχικο καθαρο εμβαδον βασει σχεδιων ΟΑ ειναι Χ και μετα τις αυθαιρεσιες ειναι Χ+2,50μ

Αν το Ε9 αναγραφει τα ακριβη τετραγωνικα που μετρηθηκαν συμπεριλαμβανομενων των παραβασεων, δε μπορει να στοιχειοθετηθει ετσι οτι ειναι προ 75?

 

Ετσι κι αλλιως με την επιμηκυνση ολου του ΦΟ, βασει εγκυκλιου 4 μπορω να στοιχειοθετησω παλαιοτητα μιας και ετσι κατασκευαστηκε η οικοδομη

Αλλα για το εντος ογκου τι κανουμε?

Συναινεσεις εχω

Link to comment
Share on other sites

Συναινεσεις εχω

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλα μήπως υπάρχει κάποιο έντυπο συναίνεσης για συνιδιοκτήτες κοινοποιημένο; Η' μήπως κάποιος συνάδελφος θέλει να το μοιραστεί μαζί μας..;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.