Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση να ¨χάσω¨ την κατηγορία 1 επειδή η πλάκα, η οποία αντικατάστησε την στέγη ή πλάκα (ότι είχε, τέλος πάντων, η κατοικία το 1975) κατασκευάστηκε του 1990?

Το γεγονός, ότι υφίσταται κατοικία από το 1975, το αποδεικνύει η ηλεκτροδότηση του 1973, το συμβόλαιο που αναφέρει "μία παλαιά οικία..." και τέλος η κατασκευή της κατοικίας από πέτρα πάχους 50-60 εκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την Εγκύκλιο 4, Άρθρο 9 :

Β. - Μετά τα παραπάνω, οι συνδυασμοί των Κατηγοριών του άρθρου 9 που μπορούν να
συνυπάρχουν για το σύνολο του ακινήτου είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία συνοπτικά είναι :
Κατηγορία 1 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 2, 3, 4 ή 5.
Κατηγορία 2 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 1 και 3.
Κατηγορία 3 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 1, 2, 4 ή 5.
Κατηγορία 4 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 1, 3.
Κατηγορία 5 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 1, 3.

 

Συνεπώς θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κατηγορία 1 για τα προ 75 και κατηγορία 5 για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τον καλό μου τον λόγο, μιας και σήμερα η βραδιά με βγάζει στην αντίθετη πάντα όχθη;;;

 

Έχω την εντύπωση, ότι ένα κτίριο όταν γίνεται καμπριολέ και μετά ξανάσκεπάζεται, "χάνει" την παλαιότητα του....

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό σε βρίσκω Σταύρο, έχει κάποιος λόγο να αποκαλύψει το ολικό ξεσκέπασμα και να μην ορίσει απλά μια μεταγενέστερη προσθήκη κατά επέκταση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ¨χάσω¨ την κατηγορία 1 επειδή η πλάκα, η οποία αντικατάστησε την στέγη ή πλάκα (ότι είχε, τέλος πάντων, η κατοικία το 1975) κατασκευάστηκε του 1990?

 

Εγώ σε αυτό κολλάω λίγο.

Ίσως να κάνω και λάθος.

Μπορεί να κάνω παρέα με λάθος ανθρώπους (πόντος :smile: :-) :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό σε βρίσκω Σταύρο, έχει κάποιος λόγο να αποκαλύψει το ολικό ξεσκέπασμα και να μην ορίσει απλά μια μεταγενέστερη προσθήκη κατά επέκταση?

Τι εννοείς?

Αν π.χ. το κτήριο από αεροφωτογραφία φανεί ότι είχε στέγη και τώρα έχει έχει αντικατασταθεί με πλάκα....Μιλάμε για ξεσκέπασμα και χάσιμο της κατηγορίας 1?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω αυτό.

Αλλά άσε να το δει κανένας εμπειρότερος στα αρχιτεκτονικά...

Κάτι αντίστοιχο νομίζω ότι παίζει με τα προ του 1955...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος παρέες τελικά :D

Αν πήγαινα για αυτοψία σε σπίτι χωρίς Ο.Α. (δλδ χωρίς κανένα εγκεκριμένο σχέδιο) και έβλεπα αποδεικτικό για Χ μέτρα προ 73 ενώ η αποτύπωσή μου έδειχνε Χ+10, δεν θα είχα κανένα λόγο να ψάξω τι μεσολάβησε και αυξήθηκαν τα τμ.

Θα έδινα κατ.1 στα Χ και κατ.5 στα υπόλοιπα 10.

 

Εάν υπήρχε κάποιο εγκεκριμένο σχέδιο, εκεί θα κολλούσα και εγώ με τυχόν διαφορές μεταξύ σχεδίων και αποτύπωσης στο παλαιό τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

michanikos.gr είσαι...

Το θέμα είναι να το τεντώσουμε το θέμα εντελώς.

 

ok και εγώ ότι λέει ο φίλος θα έκανα μάλλον.

 

(και εσύ να πας να... κοιμηθείς τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.