Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Όντως, εκεί είναι η ουσία της ερώτησης...

Υποθετικά μιλώντας...Αν ερχόταν σήμερα η πολεοδομία να γράψει μία αυθαίρετη κατασκευή στέγης σε ένα κτήριο προ του 55 το οποίο είχε κατασκευαστεί με πλάκα, πως θα έβγαζε τα πρόστιμα? Με επιφάνεια ή με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η στέγη ήταν όντως στέγη χωρίς προσβάσιμους χώρους τύπου σοφίτας, θα την υπολόγιζε με αναλυτικό.

Αλλά και πάλι είναι λάθος να προσπαθούμε να αντιστοιχίσουμε τον 4178 με ΓΟΚ ΝΟΚ πολεοδομικούς κανονισμούς κτλ..Κατά 4178 η αυθαίρετη κατασκευή στέγης υπολογίζεται ξεκάθαρα με αναλυτικό.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά στην δική μου περίπτωση δεν ξέρω τι ακριβώς είχε το κτήριο του 75, πλάκα ή στέγη...Και τώρα βλέπω μία πλάκα που κατασκευάστηκε το 1990.

Αυτήν την "παρανομία" την χρεώνω ένα 500αρικο για το κτήριο του ΄75 (κατηγορία 1) και μία λοιπή παράβαση την αντικατάσταση της στέγης ή του δώματος και την κατασκευή νέα πλάκας ή πηγαίνω κατηγορία 5 και για τα 81 τ.μ.?

 

ssouanis, on 09 Mar 2014 - 02:12, said:snapback.png

Να πω και εγώ τον καλό μου τον λόγο, μιας και σήμερα η βραδιά με βγάζει στην αντίθετη πάντα όχθη;;;

 

Έχω την εντύπωση, ότι ένα κτίριο όταν γίνεται καμπριολέ και μετά ξανάσκεπάζεται, "χάνει" την παλαιότητα του....

Υπάρχει κάποια νομοθεσία γιαυτό?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε αεροφωτογραφία φαίνεται το κτίσμα που είναι προ του 1975 και μάλιστα από το 1960.

 

Ωστόσο δεν γίνεται αντιληπτό αν είναι ημιτελές ή έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες εσωτερικά.

 

Μπορεί να πάει κατηγορία 1;

Link to comment
Share on other sites

Δες πως ακριβώς διατυπώνει ο 4178 τις αυθαιρεσίες πριν 28-07-2011.

Δεν τον έχω μπροστά μου αλλά νομίζω τα αναφέρει οικοδομήματα.

Δες αν σε καλύπτει...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ... αφού τα 81τμ τα πηγαίνεις με ΚΑΤ.1, σε αυτά δεν περιλαμβάνεται και η στέγασή τους? Γιατί να βάλεις και 1 λ.π. για την πλάκα?

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη και το λεβητοστάσιο που εξυπηρετούν κατοικία και είναι όλα προ '75

μπορούν να μπουν κατηγορία 1? (Η αποθήκη  και το λεβητοστάσιο αποτελούν

ενιαία κατασκευή χωρισμένη στα δύο και απέχουν 3 μέτρα από το κτίριο της κατοικίας).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δυοροφη κατοικία με άδεια αστυνομίας το 1965 περίπου. Η αστυνομία πλημμύρισε και χάθηκαν τα αρχεία. Τι κάνω; Σκέφτηκα με αεροφωτογραφία ή κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο εφόσον αποδεριξω την παλαιότητα της κατοικίας πριν το 1975 να πληρωσει 500 ευρώ και τέλος; συμφωνειτε; έχω αλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.