Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εχω κτίριο του 1962 διόροφο με υπόλοιπο ΣΔ 600 τμ . Δεν φαίνονται η απόληξη κλ/σιου και το δώμα , κάτι που είναι λογικό αφού τότε δεν έκαναν κάτοψη δώματος , ούτε στην πρόσοψη ασχολούνταν με τέτοια θέματα . Εχω επίσης μιά πέργκολλα στο δώμα και στην άδεια φαίνονταν δύο διαμερίματα στον όροφο ενώ τελικά είναι ένα . Το ένα του ορόφου το τακτοποίησαν με διαμερισμάτωση πριν 3 χρόνια και το άλλο του ισογείου δηλώνεται σαν ενιαίο σε σύσταση του 1964 .

 

Το ερώτημα είναι μπορώ όλα να τα βάλω στην κατηγορία 1 και να τελειώνω ? Η να βάλω την ενοποίηση , απόληξη , δώμα στην 1 και την πέργκολλα στην 3 ?

 

Η έχετε κάποια άλλη ιδέα .

 

Επίσης από την στιγμή που σε σχέση με τα επιτρεπόμενα δεν έχω υπέρβαση δόμησης ,βάζω υπέρβαση η όχι .?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Προσωπικά, ότι ξεπερνάει το περίγραμμα το δηλώνω ως υπέρβαση (γιατί να το κάνεις γαργάρα???). :smile:

2) Σχετικά με την αμοιβή σου

 α) Μήπως σκέφτεσαι να κάνεις ανασύσταση φακέλλου???

 β) Αφού χάθηκε ο φάκελλος, άρα θεωρώ ότι δεν έχεις θεωρημένα σχέδια (από φάκελλο ιδιοκτήτη) , προσωπικά θα έκανα όλα τα απαιτούμενα σχέδια δηλ. (Τοπογραφικό, Δ. Κάλυψης, Κατόψεις, Οψεις)

1) Το μόνο στοιχείο ελέγχου που έχω είναι το στέλεχος της άδειας, το οποίο λέει νέα οικοδομή 125 τμ και έχει και ένα περιγραμμα δυσδιάκριτο χωρίς διαστάσεις, οπότε αφού δεν έχει Υ.Δ. γι αυτο λέω να το πάρει το ποτάμι.

2) Ρωτάω για τα δικαιολογητικα, γιατί η κατ1 απαιτεί μόνο κάτοψη

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κατοικία προ του ΄55 αλλά με Α/Φ του '68 και δυνατότητα φωτοερμηνείας σε αυτήν και βεβαιωση ΔΕΗ για διακοπη ρολογιου το '71 οποτε κατ1, 5 δωματιων - 2 ανηκουν στη μανα και 3 στην κόρη- που έχουν γίνει ενιαια κατοικία με εσωτερικες κολωνες για στήριξη από μπετον, πλακες από μπετον και γενική ανακαίνιση απο το 1980-1996, νεα πλακόστρωση εξωτερική

Πως το αντιμετωπίζω; 2 δηλώσεις κατ 1 και οι ανακαινίσεις με αναλυτικό οπότε σύνολο η κατοικια 500+500 παράβολα και άλλα 500+500 οι ανακαινίσεις;

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν πρόκειται για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Έτσι όπως το περιγράφεις όμως μου ακούγεται σαν μία ο.ι., δηλαδή μία δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδιοκτησία με συμβολαιο του '94 2 δωματίων ισογειων και ανωγειου της κορης και αλλη μια με συμβολαιο του '76 ισογειου της μανας. Διαφορετικα Ε9, αλλοι ιδιοκτητες αλλα ολα τα δωματια εγιναν μια οικια.(τα παλια σπιτια του '23 στα χωρια ηταν δωματιο - δωματιο, απλα δεν υπαρχει πιο συγχρονη Α/Φ για να αποδειξω οτι ειναι προ του 55 ουτε αλλο έγγραφο)

Για αυτο λεω 2 δηλωσεις με 1000 ευρω η καθεμια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον έτσι είναι αλλά περίμενε να ακούσεις και καμιά άλλη γνώμη πριν προχωρήσεις. Στα συμβόλαια δεν αναφέρεται το κτίσμα από πότε υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

αναφερεται, αλλα ρωτησα την πολεοδομια για προ του 55 και δεν με καλυπτει. μονο Α/Φ και αλλα δημοσια εγγραφα που δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

1) Το μόνο στοιχείο ελέγχου που έχω είναι το στέλεχος της άδειας, το οποίο λέει νέα οικοδομή 125 τμ και έχει και ένα περιγραμμα δυσδιάκριτο χωρίς διαστάσεις, οπότε αφού δεν έχει Υ.Δ. γι αυτο λέω να το πάρει το ποτάμι.

2) Ρωτάω για τα δικαιολογητικα, γιατί η κατ1 απαιτεί μόνο κάτοψη

ευχαριστώ...

Ok. Αν το βάλεις ΚΑΤ.1 τότε, όπως είπες και εσύ, μόνο κάτοψη (ως απαιτούμενο σχέδιο)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος τακτοποιησε παταρι καταστηματος προ 75 ως Κατηγορια 1 με 500αρικο

Τωρα μου ζητανε να κανω το ιδιο με το διπλα καταστημα της ιδιας οικοδομης.

 

Η Κατηγορια 1 δεν ειναι ΜΟΝΟ για κατοικιες σε κτηρια με επικρατουσα χρηση κατοικιας?

Η κατι μου διαφευγει?

 

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε Κατηγορια 1 και σε επαγγελματικους χωρους σε κτηρια με επικρατουσα χρηση κατοικιας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.