Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως έχει απαντηθεί ήδη αλλά ας ρωτήσω..

 

Κτίριο με ο.α. αποθήκης. Η αποθήκη μετατράπηκε σε κατοικία και έγινε και μια αυθαίρετη προσθήκη κατά επέκταση. Όλα αυτά προ 1975 με αποδεικτικά.

Δικαιούμαι κατηγορία 1 ή όχι λόγω της ο.α. για αποθήκη ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι;;;;; Aφού και η "αλλαγή χρήσης" έγινε πριν το 75.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όπως ορθά προανέφερε ο Ιάσονας  στην κατηγορία 1 υπάγεται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. Βοηθητικά αναφέρω ότι το συγκεκριμένο, το αναγράφουν και στην εγκ. 3 άρθρο 9 παρ. 27

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κτίριο 56μ2 χωρίς Ο.Α. κατασκευής 1970 (χωρίς αποδεικτικά, αλλά μπορεί να προσκομιστεί αεροφωτογραφία). Υπάρχει συμβόλαιο - γονική παροχή το 1987 στο οποίο το κτίσμα αναφέρεται ως πεπαλαιωμένη αποθήκη. Από το 1987 έχει ρεύμα και δηλώνεται κανονικά στο Ε9 ως κατοικία.

Επίσης υπάρχει υπόστεγο κατασκευής 2005 επιπλέον του κτίσματος.

Υπάγεται στην κατηγορία 1, οπότε το πρόστιμο είναι 500 και άλλα 500 για το υπόστεγο ως μία παράβαση = 1000 σύνολο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και καλο μηνα.
Εχω να κανω και γω ερωτηση και ζητω γνωμες. Κατοικια που απαρτιζεται απο 3 τμηματα ενοποιημενα ιδιοκτησιας μανας (Ε) και κορης (Ζ)
Το σπιτι αρχικα ηταν ενα. Ο παππους Α με δυο κορες Β & Γ
Η Β εχει εγγονη την Δ
Η Δ κορη την Ε και εγγονη την Ζ
1ο κομματι) εχω συμβολαιο 18/8/76 δωρεας στην Ε απο την αδερφη της προγιαγιας της Γ του ενος τμηματος. Η Γ το πηρε απο τον πατερα της Α που πεθανε το 35 περιπου αλλα δεν εχω αλλα χαρτια γι αυτο. Δεν αναφερει ομως τετραγωνικα, μονο 1 δωματιο τελειως κατεστραμμενο(καταλυμα)
2ο+3ο κομματι) συμβολαιο του 1994 με δωρεα εν ζωη στην Ζ απο τη γιαγια της Δ αναφεροντας τμ
το 2ο κομματι το πηρε η Δ απ τη γιαγια της Β με ατυπη δωρεα προ 70 και λογικα εκεινη απο τον πατερα της Α που πεθανε το 35
το 3ο κομματι το πηρε η Δ απο την θεια της Γ με συμβολαιο του 75 αλλα δεν το εχω στα χερια μου ακομα
Το κτισμα ειναι του 23 αλλα η Α/Φ του 45 ειναι πολυ μακρινη. Για νομιμοποιηση προ του 75 κανουν αυτα τα χαρτια; εχω Α/Φ του 69 αλλα θελει φαντασια. Τι αλλα χαρτια μπορω να προσκομισω σαν αποδεικτικα-αν κ αμφιβαλλω να εχουν, στα χωρια ειχαν πηγαδια κ ηταν εγκατελειμενο το κτισμα χρονια.Ρευμα πηρε γυρω στο 2000 ενω το πρωτο κομματι ανακατασκευαστηκε το ΄80 αφου ειχε πεσει τμημα ταρατσας και το 2ο κ 3ο το ΄96. Συνολικα εχει ανακατασκευαστει πληρως και ενισχυθει με κολωνες. Εγω τι νομιμοποιω; Αν αποδειξω οτι ειναι προ του 55 μονο με τις αναφορες συμβολαιων να νομιμοποιησω με αναλυτικο τις εργασιες; Η προ του 74 με 500 ευρω συν τις εργασιες;εχουν φτιαξει τα παντα εκτος απο κολωνες αλλαγη κουφωματων στο ιδιο ανοιγμα, πλακοστρωσεις, ηλ - υδρ, τα παντα!
Πως το αντιμετωπιζω;Και επισης οτι ειναι μια κατοικια  πλεον με δυο τιτλους ιδιοκτησιας σε μανα κ κορη;
Ευχαριστω για την κατανοηση ως προς το μακροσκελεστατο μηνυμα
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Με συγχωρειτε που δεν φαινοταν η ειδικοτητα μου ειχεγια καποιο λογο ξερυθμιστει και επισης συγνωμη που δεν βαζω τονους, εχει χαλασει το πληκτρο στο λαπτοπ που γραφω αυτη τη στιγμη. Ευχαριστω για το χρονο σας

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα συναδελφοι.

Εχω μια περιπτωση που αφορα διωροφο με Ο.Α. του 1968 (δυο οροφοδιαμερισματα).

Εχει κλεισει δυο βεραντες ~ 30 μ2 , επισης εχει βαλει σε αλλη θεση το κλιμακοστασιο για τον Οροφο.

Ολα αυτα εντος του νομιμου περιγραματος του κτιριου. Εχει δε μετρησει στον Σ.Δ. τα παντα. (Τοτε τα μετραγανε ολα αν θυμαμαι καλα).

Η ερωτηση ειναι οτι απο την στιγμη που και οι βεραντες ειναι στο Σ.Δ. και μια και ειναι προ του 1975 ουσιαστικα το προστιμο ειναι 500 ?

Το θεμα ειναι εγω θα πρεπει να κανω τις νεες κατοψεις και να υποβαλλω στο συστημα η να υποδειξω της αλαγες επανω στο σκαναρισμενο σχεδιο της κατοψης και στην τεχνικη εκθεση να αναφερω ολο το στορυ?

Επισης εχουν κανει και ενα πλησταριο στην ταρατσα 21 μ2 εκτος αδειας που λενε οτι ειναι κατασκευασμενο το 1975 αλλα δεν ειναι και σιγουροι για αυτο. Δηλ μπορει να ειναι το 77 - 78 κατασκευασμενο .Αυτο να το βαλω κατηγορια 2? Και αεροφοτογραφια για τον χρονο κατασκευης?

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Σε οικόπεδό εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο έχω αυθαίρετη κατοικία 78,77τ.μ.Τα μεν 30,60τ.μ. κατασκευάστηκαν το 1974 και εχει δηλωθεί με τον 720/77.Στη συνέχεια το έτος 2002 έγινε προσθήκη κατ' επέκταση της κατοικίας εμβαδού 48,17τ.μ. και αλλαγή της στέγης (από ελενίτ σε κεραμίδια).Η ερώτησή μου είναι εάν μπορώ να δηλώσω σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής τα 30,60τ.μ. (κατ1) και σε άλλο φύλλο καταγραφής τα 48,17 (κατ5) ή θα πρέπει να δήλώσω όλη την κατοικία στην κατηγορία 5 (έτος 1983-2003)?  

Link to comment
Share on other sites

το σίγουρο είναι ότι θεωρείς ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει Ο.Α.

Αν οι 2 φάσεις του ν.720/77 ολοκληρώθηκαν και το τότε τακτοποιημένο ακίνητο έχει ίδια επιφάνεια και περίγραμμα με το σημερινό δε θα δηλώσεις τα 30,60 τ.μ διότι υπάγονται στις εξαιρέσεις του ν. 4178.

Την αυθαίρετη προσθήκη των 48,17 τ.μ θα τη δηλώσεις κανονικά και μαζί θα βάλεις και 1 λοιπή παράβαση με αναλυτικό για την αλλαγή στέγης από ελενίτ σε κεραμίδι. 

Η κατηγορία σου είναι η 5 (λόγω του ότι δεν έχεις άδεια στο ακίνητο) αλλά στον υπολογισμό προστίμου θα βάλεις παλαιότητα (μειωτ. συντ. 0.80) εφόσον αποδεικνύεται ότι η προσθήκη έγινε στο διάστημα που αναφέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.