Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Πως αποδεικνυω οτι η αποθηκη1(με αδεια του 74) κατασκευαστηκε προ το 75? Η αεροφωτογραφια μου ειναι του 78! Εχω βεβαια το Ε9! Και πως αποδυκνειεται πως το αυθαιρετο τμημα αυτης της αποθηκης εγινε προ του 75? Επισης η επικρατουσα χρηση δεν θα ειναι κατοικια!!!

 

Το Ε9 τα "καθαρίζει" όλα, εύκολα κι απλά.

Η "επικρατούσα χρήση" είναι πάλι κατοικία και "βοηθητικοί χώροι αυτής".

Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 τα "καθαρίζει" όλα, εύκολα κι απλά.

Η "επικρατούσα χρήση" είναι πάλι κατοικία και "βοηθητικοί χώροι αυτής".

Δηλαδη Ιασωνα ενω θα εχω 200τ.μ. αποθηκες(υπηρεσιες)  οι οποιες ειναι ανεξαρτητες της οικιας εμβαδου 100τ.μ. θα εχω επικρατουσα χρηση κατοικια?  Το στεγαστρο2 το οποιο αναφερω θα παει ως λοιπη παραβαση η οποια δεν εχει κατηγορια και παλαιοτητα σωστα? Και κατι ακομη, τοπογραφικο στις κατηγοριες 1 και 2 δεν ειναι υποχρεωτικο απο'τι διαβασα, ισχυει?

Edited by plakil
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με Εγκυκλιο 3 αρθρο 11 παρ. 8α: Ως επικρατουσα χρηση νοειται η χρηση που καλυπτει ποσοστο μεγαλυτερο του 50%της επιφανειας των υφισταμενων χρησεων(νομιμων και αυθαιρετων)! Αυτο νομιζω με 'πεταει' εκτος κατηγοριας 1.  Στην περιπτωση μου Εμβαδον Οικιας=100τ.μ., Εμβαδων αποθηκων = 200τ.μ.

Edited by plakil
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

σε οικόπεδο με αυθαίρετο κτίσμα κατασκευής 1982 υπάρχουν κάποιες παραβάσεις που εντάσσονται στην κατηγορία 3 και υπάρχει ακόμα μια απόληξη κλιμακοστασίου. Αυτή θα μπεί κατηγορία 4?? (κατασκευάστηκε την ίδια περίοδο με τα υπόλοιπα)  

 

*υπάρχει μια οικοδομική άδεια που είχε βγει το 1967 για αποθήκη- η οποία όμως δεν εφαρμόστηκε ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Εγκ. 4

γ)  Αυθαιρεσίες  της  Κατηγορίας  2  προ  1.1.1983  :    ∆ιερευνάται  η  υπαγωγή 

αυθαιρέτων  κατασκευών  ή  αυθαίρετης  αλλαγής  χρήσης  προ  1.1.1983  στην  Κατηγορία  2, 

στην  περίπτωση  που  στην  ιδιοκτησία  της  οποίας  ρυθµίζονται  οι  αυθαιρεσίες  δεν 

πραγµατοποιήθηκαν  από  οποιονδήποτε  ή  δεν  εγκαταστάθηκαν  µεταγενέστερα  του  έτους 

1983  αυθαίρετες  κατασκευές  ή  αλλαγές  χρήσης,  εξαιρουµένων  των  αυθαίρετων  µικρών 

παραβάσεων της Κατηγορίας 3. 

 

Άρα, οι παραβάσεις κατηγορίας 3 δεν ενδιαφέρουν για την κατάταξη της κατηγορίας 2 αναφορικά με την χρονολογία τέλεσης της αυθαιρεσίας.

Εφόσον, θεωρείς ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, η κατηγορία 4 απορρίπτεται κατευθείαν. Αν οι αυθαιρεσίες είναι πριν το 83 όπως αναφέρεις, τότε έχεις κατηγορία 2.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 τα "καθαρίζει" όλα, εύκολα κι απλά.

Η "επικρατούσα χρήση" είναι πάλι κατοικία και "βοηθητικοί χώροι αυτής".

Ιασωνα θα μπορουσες να μου το εξηγησεις λιγο αυτο που αναφερεις? Στα φυλλα καταγραφης δηλαδη στις δυο αποθηκες μου τι χρηση βαζω? Στην επικρατουσα βαζω κατοικια και το αιτολογω οπως αναφερεις πιο πανω? Παντως συμφωνα με τα εμβαδα δεν προκυπτει κατι τετοιο. Εχω 100τ.μ. κατοικια και 200τ.μ. αποθηκες οι οποιες ειναι ανεξαρτητες της κατοικιας. Πραγματικα εχω μπερδευτει....

Link to comment
Share on other sites

"Απαγορεύει" κάποιος νόμος κ.λπ. μια κατοικία να έχει "βοηθητικούς χώρους - αποθήκες" μεγαλύτερου εμβαδού απ' ότι αυτή;;;;;

Δηλαδή, έχεις ένα "οικόπεδο" με μια "κατοικία" κάποιου ανθρώπου, στο οποίο οικόπεδο, αυτός ο άνθρωπος έχει και "αποθήκες" μεγαλύτερου εμβαδού απ' ότι, η κατοικία του. Η "επικρατούσα χρήση" στο εν λόγω ακίνητο είναι πάλι "κατοικία". Δηλαδή, δεν είναι π.χ. "κατάστημα" κ.λπ. ή κάτι άλλο. Σε όλα λοιπόν τα ΦΚ της συγκεκριμένης δήλωσης μπορείς κάλλιστα να βάλεις "κύρια και μοναδική κατοικία" (αν είναι) ή "άλλη κατοικία". Το ίδιο πράγμα θα κάνει και για το Ε9 του. Δηλαδή, θα βάλει "κύριοι χώροι κατοικίας" 100 τ.μ. και ακριβώς δίπλα "βοηθητικοί χώροι" 200 τ.μ. Φυσικά όλα αυτά με δεδομένο ότι, ακριβώς έτσι έχουν τα ...πράγματα στο εν λόγω "οικόπεδο"!!!

Link to comment
Share on other sites

"Απαγορεύει" κάποιος νόμος κ.λπ. μια κατοικία να έχει "βοηθητικούς χώρους - αποθήκες" μεγαλύτερου εμβαδού απ' ότι αυτή;;;;;

Δηλαδή, έχεις ένα "οικόπεδο" με μια "κατοικία" κάποιου ανθρώπου, στο οποίο οικόπεδο, αυτός ο άνθρωπος έχει και "αποθήκες" μεγαλύτερου εμβαδού απ' ότι, η κατοικία του. Η "επικρατούσα χρήση" στο εν λόγω ακίνητο είναι πάλι "κατοικία". Δηλαδή, δεν είναι π.χ. "κατάστημα" κ.λπ. ή κάτι άλλο. Σε όλα λοιπόν τα ΦΚ της συγκεκριμένης δήλωσης μπορείς κάλλιστα να βάλεις "κύρια και μοναδική κατοικία" (αν είναι) ή "άλλη κατοικία". Το ίδιο πράγμα θα κάνει και για το Ε9 του. Δηλαδή, θα βάλει "κύριοι χώροι κατοικίας" 100 τ.μ. και ακριβώς δίπλα "βοηθητικοί χώροι" 200 τ.μ. Φυσικά όλα αυτά με δεδομένο ότι, ακριβώς έτσι έχουν τα ...πράγματα στο εν λόγω "οικόπεδο"!!!

Προφανως και δεν απαγορευεται μια κατοικια να εχει βοηθητικους χωρους μεγαλυτερου εμβαδου απο αυτη. Το θεμα ειναι πως οριζει ο 4178 την επικρατουσα χρηση. Δεν αναφερεται πουθενα αυτο που αναφερεις, οτι σε περιπτωση δηλαδη που το εμβαδον  βοηθητικων χωρων -αποθηκων(υπηρεσιες) ειναι μεγαλυτερο του 50% της επιφανειας των υφισταμενων χωρων στο οικοπεδο με κατοικια τοτε ως επικρατουσα χρηση λαμβανεται αυτη της οικιας. Δεν υπαρχει διαφοροποιηση δηλαδη οταν οι χρησεις καποιων επιφανειων  ειναι βοηθητικες(αποθηκες). Ενω ο συλλογισμος σου ειναι απολυτα φυσιολογικος δεν καλυπτεται νομιζω απο τον 4178.

Οσον αφορα το Ε9 οι αποθηκες θα δηλωθουν ως βοηθητικοι χωροι ενω θα εχουν καταγραφει στα Φ.Κ ως ΥΔΚΧ?

 

Ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, έτσι ρυθμίζεται το πρόστιμό τους στον 4178.

Τι εννοεις? Θεωρεις την προσεγγιση σου σωστη ή συμφωνεις με την δική μου?  Το 'δυστυχως' με μπερδεψε! Τα 'ευτυχως' θελουμε:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.