Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εχω αποθηκες βιομηχανικων εγκαταστασεων που μπορω να αποδειξω ότι κατασκευαστηκαν ΠΡΟ1955  (δεν μπορει να βρεθει η αδεια ανεγερσης των)

Για να γινει μεταβιβαση πρεπει να μπω στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2?   (αφου δεν μπορει να αποδειξη ότι κατασκευαστηκαν ΜΕ αδεια)

Link to comment
Share on other sites

"....Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 9.8.1955 βασιλικού διατάγματος είναι νομίμως υφιστάμενο κατά τα οριζόμενα στην παρ. 1δ του άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων, προκειμένου να υπαχθούν στο ν. 4178/13 μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εμπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου......".

 

Εκδίδεις λοιπόν Βεβαίωση 4178, αν όντως υφίσταται προ του 55.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Αυτο το λεει στην Εγκυκλιο 4, σωστα?

Βλεπω οτι λεει οτι δεν ειναι απαραιτητη καν η αεροφωτογραφια, αρκει να αιτιολογησω στην τεχνικη μου εκθεση τον τροπο κατασκευης του, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Εχω ενα καταστημα με παταρι και 1980 η οικοδομική άδεια. Κάναμε με τον 4014 τακτοποιηση το παταρι όπου και περαιωθηκε η διαδικασια με παλαιότητα προ του 83 καταθέτοντας ΥΔ ιδιοκτητη και Τεχνικη Εκθεση μηχανικου. Τωρα καναμε μεταφορα στο Ν4178 για να εκδοσουμε βεβαιωση για πώληση του ακινήτου. Το εν λόγω κατάστημα είχε και υπέρβαση ύψους η οποία δηλώθηκε και αυτη στο Ν4014.

Στην οικοδομική άδεια του 1980 το καταστημα φαίνεται ενιαίο με το διπλανό του. Το 2006 έκαναν ενημέρωση του φακέλου της Πολεοδομίας ως προς τον διαχωρισμό του κατατήματος που φαινόταν στην άδεια από 1 ενιαίο σε 2 αυτοτελή "καταστημα 1α" και "καταστημα 1β" και ανεξάρτητα κι ετσι έκαναν κι ενα συμβολαιο ανταλλαγης ακινητων. Το καταστημα που πωλειται τωρα ειναι το 1α. Με την μεταφορα μπορώ να το βαλω κατηγορία 2, το παταρι και την υπερβαση υψους, προ του 1983 με  αποδεικτικό παλαιότητας το τελευταιο Ε9 στο οποίο έχουμε προσθεσει τα επιπλεον τ.μ. του παταριού και φαίνεται έτος κατασκευης 1980 ασχετως που το 2006 έχει γίνει ενημερωση φακελου της Πολεοδομίας ως προς το διαχωρισμό? Ή λόγω της ενημερωσης αυτης που εγινε το 2006 πρεπει να παω σε αλλη κατηγορία?και να πληρωθει φυσικα τρελο προστιμο παραπανω.. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Αυτο το λεει στην Εγκυκλιο 4, σωστα?

Βλεπω οτι λεει οτι δεν ειναι απαραιτητη καν η αεροφωτογραφια, αρκει να αιτιολογησω στην τεχνικη μου εκθεση τον τροπο κατασκευης του, σωστα?

Σωστά. Εγκύκλιος 4 και αιτιολογείς.

 

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Εχω ενα καταστημα με παταρι και 1980 η οικοδομική άδεια. Κάναμε με τον 4014 τακτοποιηση το παταρι όπου και περαιωθηκε η διαδικασια με παλαιότητα προ του 83 καταθέτοντας ΥΔ ιδιοκτητη και Τεχνικη Εκθεση μηχανικου. Τωρα καναμε μεταφορα στο Ν4178 για να εκδοσουμε βεβαιωση για πώληση του ακινήτου. Το εν λόγω κατάστημα είχε και υπέρβαση ύψους η οποία δηλώθηκε και αυτη στο Ν4014.

Στην οικοδομική άδεια του 1980 το καταστημα φαίνεται ενιαίο με το διπλανό του. Το 2006 έκαναν ενημέρωση του φακέλου της Πολεοδομίας ως προς τον διαχωρισμό του κατατήματος που φαινόταν στην άδεια από 1 ενιαίο σε 2 αυτοτελή "καταστημα 1α" και "καταστημα 1β" και ανεξάρτητα κι ετσι έκαναν κι ενα συμβολαιο ανταλλαγης ακινητων. Το καταστημα που πωλειται τωρα ειναι το 1α. Με την μεταφορα μπορώ να το βαλω κατηγορία 2, το παταρι και την υπερβαση υψους, προ του 1983 με  αποδεικτικό παλαιότητας το τελευταιο Ε9 στο οποίο έχουμε προσθεσει τα επιπλεον τ.μ. του παταριού και φαίνεται έτος κατασκευης 1980 ασχετως που το 2006 έχει γίνει ενημερωση φακελου της Πολεοδομίας ως προς το διαχωρισμό? Ή λόγω της ενημερωσης αυτης που εγινε το 2006 πρεπει να παω σε αλλη κατηγορία?και να πληρωθει φυσικα τρελο προστιμο παραπανω.. 

Η αλλαγή της παλαιότητας ΔΕ θα επιφέρει αύξηση του προστίμου εφόσον τα τετραγωνικά του συνόλου της δήλωσης (χώρια για ΚΧ, χώρια για μειωτικό)

δεν αυξηθούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την βοηθεια σας συναδελφοι!

 

Εχω διαβασει το μισο φορουμ και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη!

 

Σε χωριο της επαρχιας, εχουμε ενα οικοπεδο με:

 

1) Οικία 100τ.μ. με αδεια χωροφυλακης του 1968 για 80τ.μ.

 

2) Ανεξαρτητα της οικιας στεγαστρο1 και αποθηκη1 ανευ οικ.αδειας, κατασκευης 1960.

 

3) Αποθηκη2  170 τ.μ. με αδεια του 1974 για 140τ.μ.

 

4) Στεγαστρο2   ανευ αδειας.

 

Στη αδεια του 1974 αποτυπωνονται το στεγαστρο1 και την αποθηκη1 που αναφερω στο 2.

 

Ο ιδιοκτητης θελει να τα τακτοποιησει. Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

1) Οικια. ΥΔΚΧ 20τ.μ. Κατηγορια 2. Παλιοτητα προ 83. Αποδεικτικα το Ε9(100τ.μ.) + αεροφωτογραφια του 1978.

 

2) Στεγαστρο1 και αποθηκη1  κατηγορια 2. Παλαιοτητα παιρνω απο το γεγονος οτι τα δυο αυτα κτισματα εχουν αποτυπωθει στην αδεια του 1974. Επισης φαινονται και στην διανομη που εγινε στο χωριο το 1971. +αεροφωτογραφια.

 

3) Αποθηκη2. ΥΔΚΧ 30τ.μ. Κατηγορια 2. Παλαιοτητα προ 83. Αποδεικτικα το Ε9(170τ.μ.) + αεροφωτογραφια.

 

4) Στεγαστρο2. Προβλημα. Κατασκευασμενο 1985. Παει ως λοιπη παραβαση. Κατηγορια? 4? Συμπαρασυρει τα παντα μαζι του οσον αφορα την κατηγορια???? Μηπως αυτο ισχυει μονο οταν υπαρχει εμβαδον στην αυθαιρετη κατασκευη? Στην λοιπη παραβαση θα προστεθει επισης περιφραξη την παλαιοτητα της οποιας επισης δεν μπορω να αποδειξω. Help!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αποκλείεις την Κατηγορία 1;;;;;;

 

Πως αποδεικνυω οτι η αποθηκη1(με αδεια του 74) κατασκευαστηκε προ το 75? Η αεροφωτογραφια μου ειναι του 78! Εχω βεβαια το Ε9! Και πως αποδυκνειεται πως το αυθαιρετο τμημα αυτης της αποθηκης εγινε προ του 75? Επισης η επικρατουσα χρηση δεν θα ειναι κατοικια!!!

Edited by plakil
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Απο ΑΠΟΘΗΚΗ σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ  ΠΡΟ 1983.

Ειμαι Κατηγορια 2.

Συμφωνα με τα δικαιολογητικα της Κατ.2, δεν απαιτειται τεχνικη εκθεση μηχανολογου, κι ας προκειται, πλεον, για ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

Επιβεβαιωνετε?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.