Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

.....Οσον αφορα το Ε9 οι αποθηκες θα δηλωθουν ως βοηθητικοι χωροι ενω θα εχουν καταγραφει στα Φ.Κ ως ΥΔΚΧ?

 

Δυστυχώς, έτσι ρυθμίζεται το πρόστιμό τους στον 4178.

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα σ' ευχαριστω πολυ. Για την  συγκεκριμενη περιπτωση εχω και αλλες αποριες τις οποιες ομως θα  ρωτησω στο αναλογο φορουμ της κατηγοριας 1. Μπραβο σου και για την βοηθεια που προσφερεις σε ολους τους συναδελφους.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις ερωταπαντησεις του H.D.(αρθρο 9 παρ.4) συμπεραίνουμε τελικά ότι η κατηγορία 2 συνδυάζεται με παραβάσεις κατηγορίας 3 ή και  παραβάσεις με αναλυτικό.

Αρα πιστεύω και μόνο με παραβάσεις με αναλυτικό, όταν κάποιες από αυτές προέρχονται απο παραβάσεις κατηγορίας 3. Ποιά είναι η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Απο ΑΠΟΘΗΚΗ σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ  ΠΡΟ 1983.

Ειμαι Κατηγορια 2.

Συμφωνα με τα δικαιολογητικα της Κατ.2, δεν απαιτειται τεχνικη εκθεση μηχανολογου, κι ας προκειται, πλεον, για ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

Επιβεβαιωνετε?

Έτσι νομίζω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω κτισμα ΠΡΟ83 = Κατηγορια 2

Ταυτοχρονα ομως εχω ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ (1 λοιπη παραβαση) που εγινε το 2007.

 

Μπορω να μεινω Κατηγορια 2 ή οχι?  (διαβαζοντας την Εγκυκλιο 4 συμπαιρενω πως με πεταει εξω απο την Κατηγορια 2.....)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις σύσταση και αφορούν ένα ενιαίο κτίριο όντως δεν μπορείς να συνδυάσεις Κ2 με Κ4 ή Κ5. Το στέγαστρο δεν πάει Κ3 άρα τα βάζεις όλα Κ4 ή Κ5 με την ανάλογη παλαιότητα. Το μόνο που χάνεις είναι η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση αν είσαι Κ5 γιατί την παλαιότητα την βάζεις έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα: σε αυθαίρετο παταρι κατηγορίας 2, πρέπει να αποτυπώσω ξανά ισόγειο και υπόγειο της ιδιοκτησίας;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπόρεσα να το βρω με την αναζήτηση, οπότε ρωτάω:

Σε κτίριο προ του 1955, υπάρχει ισόγειο κατάστημα (καφενείο) και όροφος κατοικία.

Σε άδεια προσθήκης κατ'επέκταση του 1971, κατασκευάστηκαν περισσότερα τετραγωνικά (τα ίδια σε ισόγειο και όροφο).

Επειδή έχω το καφενείο, δεν είμαι στην κατηγορία 1, οπότε θεωρώ την κατηγορία 2 με παλαιότητα προ του 1975.

Βγαίνει πρόστιμο 0, άρα; Πρέπει να το πάω ως προ του 1983?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μπορεί το σύστημα να υπολογίσει πρόστιμο με παλαιότητα προ 9/6/75 και κατηγορία 2. Θα βάλεις παλαιότητα προ 1983.

Βεβαίως στο σώμα του νόμου αναφέρεται "αποκλειστική χρήση κατοικία" για να έχεις κατηγορία 1. Η μετέπειτα εγκύκλιος διαφοροποιήθηκε από το νόμο και έθεσε την επικρατούσα χρήση κατοικία για να υπαχθεί στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 3 συμφωνεί με το νόμο. Εσύ αναφέρεσαι στην διατύπωση της εγκυκλίου 4;

Κι εκεί όμως μια από τα ίδια δεν λέει στο σύνολο της παραγράφου;

Έχω καταλάβει κάτι λάθος τελικά κι επιτρέπονται καταστήματα στην κατηγορία 1;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.