Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

εργασιες οπως βαψιμο τοιχων,πλακακια,αλλαγες κουφωματων (χωρις αλλαγη οψεων) που εχουν γινει μετα την 31-12-82 επηρεάζουν την παλαι'οτητα?

Link to comment
Share on other sites

εργασιες οπως βαψιμο τοιχων,πλακακια,αλλαγες κουφωματων (χωρις αλλαγη οψεων) που εχουν γινει μετα την 31-12-82 επηρεάζουν την παλαι'οτητα?

οχι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοi,
Αυθαίρετο κτίριο, το οποίο αποπερατώθηκε αποδεδειγμένα πριν το ΄83 (φωτογραφίες Α' και Β' φάσης Νόμου 1337/83) και ο ιδιοκτήτης μετά το ΄83 έκλεισε τελείως μία μπαλκονόπορτα και άλλες δύο τις μετέτρεψε σε παράθυρα (ναι από πόρτες έγιναν παράθυρα) μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 2 για οριστική εξαίρεση?

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καμιά απάντηση στο προηγούμενο?

Δεν νομίζω ότι έχει απαντηθεί στο forum και δεν νομίζω ότι μπορούν να θεωρηθούν μικροπαραβάσεις κατηγορία 3 -οπότε κτίριο θα ήταν κατηγορία 2- επειδή οι διαφορές ξεπερνούν το 10% που λέει ο νόμος. Άρα το κτίριο συμπαρασείρεται κατηγορία 5 με παλαιότητα προ '83? Αν όμως λάβω υπόψιν τα αναγραφόμενα προς το τέλος της κατηγορίας 3 ''......Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 18 του παρόντος,.......''  που με οδηγούν σε αναλυτικό, τότε το κτίριο δεν παραμένει κατηγορία 2 αφού κάνω αναλυτικό?

Μπέρδεμα ή εγώ τα έχω μπερδέψει?

Link to comment
Share on other sites

εργασιες οπως βαψιμο τοιχων,πλακακια,αλλαγες κουφωματων (χωρις αλλαγη οψεων) που εχουν γινει μετα την 31-12-82 επηρεάζουν την παλαι'οτητα?

1)επισης τοποθετηση κλιματιστικων μετα την 31-12-82  επηεαζουν την  ενταξη σε  κατ2 ?

2)σε ΟΙ μεχρι 31-12-82 που στον ακαλυπτο υπαρχουν μεταγενεστερες κατασκευες  επηρεαζουν την ενταξη στη κατ2?

πιστευω οτι μπορουνε να πανε κατ2 αλλα ας πει κ καποιος συναδελφος

 

 

εχεις παλαιοτητα πριν το 83 αλλα οχι κατ2  γιατι οχι κατ2 ??

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω  μια ισόγεια κατοικία τμήμα Α της οποίας κατασκευάστηκε προ το 1975 και το υπόλοιπο τμήμα Β προ το 1983, και εξωτερικά δυο στέγαστρα (ημιυπαίθριοι χώροι) μετά το 1983.

 

Τακτοποιώ το τμήμα Α ως Κατηγορία 1 και το τμήμα Β ως Κατηγορία 5 (εφόσον υπάρχει μεταγενέστερη κατασκευή του 1985)?

Link to comment
Share on other sites

dazisimo:  το Α ως προ του 75 -κατηγορια 1 και με γνωμονα την υπαρξη η μη αδειας κ ποσοστα υπερβασης αυτης κατηγορια 4 η 5 για το Β(χωρις αδεια κατ5-οπως προανεφερες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε οικισμο <2000/προ23 -σε κτισμα το οποιο ηταν για λιγο σπιτι και ποτε αποθηκες κ ποτε καφενειο  (χωρις αδεια λειτ) μοιραστηκε στα δυο και το ενα τμημα εγινε μπακαλικο-μαναβικο (με αδεια ενα ειδος προεγκρισης..το 2005.) και το αλλο καφετερια μετα το 84 το οποιο μαλλον πιστοποιηθηκε καπως ως προ 55 πριν 7 χρονια 

Απο τις πληροφοριες μου το κτισμα εγινε το 58-60 .Ο ιδ του μπακαλικου θελει να τακτοποιησει .Κατηγορια 2? η εχουμε προβλημα  κ κατηγορια 5 και παλαιοτητα 2004-2011 +προβλημα αποδειξης χρησης?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις αυθαιρεσία μετά το 1983, βάλ' το ΚΑΤ. 2.

Τώρα για το πότε μπήκαν οι χρήσεις.... "ψάξ' το".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.