Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Θέλει, αλλά για τέτοιες περιπτώσεις (αλλαγές όψεων) ουδείς ζητάει (αναλαμβάνοντας την ευθύνη).

Π.χ. αλλαγή όψης είναι το κλείσιμο ημιυπαίθριου χώρου.......

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ μου εδωσες ιδεα!!!  ΕΥΡΗΚΑ!!!  ΕΥΡΗΚΑ!!!

Αφου εχω ετσι κι'αλλιως ΥΔΚΧ, δεν θα βαλω καθολου σαν λοιπη παραβαση την αλλαγη οψης και θα υποστηριξω οτι αυτη συμπεριλαμβανεται στην ΥΔΚΧ...

Link to comment
Share on other sites

σε υπογειο που αποτελει ανεξαρτητη ΟΙ κ το οποιο κατελαβε ολο το περιγραμμα του κτιριου αντι του μισου που προεβλεπε ηΟΑμε το κτιριο κατασκευασμενο πριν το 83 αποδεδειγμενα με λογ/μους ΔΕΗ για τους πανω οροφους  τι αποδεικτικο να βαλω?αρκει διορθωμενο Ε9 κ το οτι ο φερων οργανισμος εγινε ενιαια? στη συσταση του 90 περιγραφεται μονο το τμημα που προεβλεπε η ΟΑ κ οχι ολο αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να εξετασω κ τον τιτλο ,ουτε φαινεται πουθενα στα δικαιολογητικα

Στο ακαλυπτο υπαρχει μικρο κοινοχρηστο γκαραζ χωρις ΟΑ που εγινε το 1996  

Μπορω στην ΟΙ του υπογειου να βαλω κατ2  ?

αν τελικα δεν το βαλω κατ2  τοτε ειναι κατ4 κ υδ<50% μιας κ συμφωνα με την εγκ 4 ειναι υπογεια αποθηκη?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

εχεις παλαιοτητα πριν το 83 αλλα οχι κατ2

αρκει ο ενιαιος φερων οργανισμος για την παλαιοτητα, δε θα εκανα τροποποιηση του Ε9 μονο κ μονο για αυτο

αν εισαι κατ4 ή 5 υπολογισε το ποσοστο της υπερβασης (ή δωσε κ αλλες πληροφοριες)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα LARGY  συμφωνω για την παλαιοτητα, τοτε υδ< 50%   συμφωνα με τη εγκ4  εφοσον ειναι υπογειος ΒΧ <<Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου. >>  αρα στο κλασμα ο αριθμητης ειναι  0/150%ο  (ποσοστο ΟΙ)  ...ομοιως για κατηγορια παω4?

 

ΥΓ το συμβολαιο πρεπει να με προβληματιζει?

    τελικα εσυ γιατι απερριψες την κατ2?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: 

Εχω μια αδεια του 1965 και επειδη δεν εχει διαγραμμα καλυψης (τοτε νομιζω οτι το τοπογραφικο ηταν και δ.καλυψης) δεν μπορω να καταλαβω αν μια ΑΠΟΘΗΚΗ στην κυρια οψη της οικοδομης εχει μετρησει ή οχι στον Σ.Δ...

 

Μου ειπαν οτι τοτε δεν υπηρχε ΣΔ αλλα σου εδιναν δικαιωμα να κτισεις ΟΡΟΦΟΥΣ (με βαση την επιφανεια του οικοπεδου και την επιτρεπομενη καλυψη).

Τοτε γιατι ομως εχει χρηση ΑΠΟΘΗΚΗ και μαλιστα στην κυρια οψη του κτηριου?

Απο τα σχεδια που εχω (εκτυπωμενα απο μικροφιλμ) δεν μπορω να καταλαβω (ουτε με εμμεσο υπολογισμο) αν εχει μετρησει ή οχι.

 

Πως κινειται ενας μηχανικος οταν εχει την παραπανω απορια?

Πρεπει να ανατρεξω στην νομοθεσια με την οποια εκδοθηκε η συκγκεκριμενη αδεια για να βρω απαντηση?

Πρεπει να παω στην πολεοδομια και να ρωτησω?

Πως με συμβουλευετε να κινηθω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , νιώθω την ανάγκη να σας εκθέσω τις σκέψεις μου για το παρακάτω θέμα, ζητώντας αντίλογο η επιβεβαίωση στο σενάριο μου

 

Έχω πολυκατοικία εντός σχεδίου με ΟΑ 1975 με βοηθητικό – συνοδευτικό κτίριο στον ακάλυπτο.

Στην σύσταση του 1975 το βοηθ κτίριο βαφτίζετε Ορ. Ιδ κατοικία και παίρνει χιλιοστά.

Από θεωρημένα έχω μόνο στέλεχος (στο σκαρίφημα δεν φαίνεται το βοηθ κτίριο) και τα σχέδια της σύστασης (δεν έχουν καμία σφραγίδα πολεοδομίας, μόνο του συμ/φου).

Με τη λογική του 1975 το βοηθ κτίριο δεν έχει μετρηθεί σε Δ και Κ άρα σίγουρα του χρεώνω ΥΔ, ΥΚ, και υπέρβαση στο Δ. Όπως καταλαβαίνετε αυτό που με απασχολεί είναι το διαδικαστικό λόγο έλλειψις σχεδίων

Σενάριο Α , το εντάσσω κατηγορία 2, δεν θα χρειαστώ σχέδια για τον 4178, (ούτε του υπάρχοντος αλλά ούτε σημερινής αποτύπωσης). Τι γίνετε όμως με μελλοντική μεταβίβαση ή άδεια κτλ ; τι σχέδια θα έχει ο πελάτης.(έχει συζητηθεί πολύ εδώ και το θέμα της μερικής ανασύστασης)

Σενάριο Β, κατηγορία 4 με ΟΑ, και να καταθέσω τα σχέδια της σημερινής αποτύπωσης της οριζόντιας ώστε να χρησιμοποιηθούν και για μελλοντική μεταβίβαση.

Πιστεύετε ότι το σενάριο Β <<σκοντάφτει>> κάπου ; Δεν είναι επίσεις ένας τρόπος μερικής ανασύστασης ;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη ρύθμιση δεν μας απασχολεί η ανασύσταση, όπως και να έχει γίνονται νέα σχέδια αποτύπωσης.

Άρα εξετάζεις και την υπαγωγή στην κατηγορία 1 (λόγω χρόνου κατασκευής) ή στην κατηγορία 3 (λόγω διαστάσεων και εμβαδού) στην οποία δεν απαιτούνται καν σχέδια αποτύπωσης εάν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση .

 

Για κατηγορία 3 δεν είμαι γιατί έχω αποθήκη 60τμ

Για κατηγορία 1 θα μπορούσε , ΟΑ 2ος/1975 αλλά για ολοκλήρωση σκελετού... τρέχα γιρεβε πως αποδεικνύετε.

Για αυτό <<όπως και να έχει γίνονται νέα σχέδια αποτύπωσης >> δεν το είχα πάρει χαμπάρι !!!

Άρα άσχετα από τα σχέδια πάω στην κατηγορία που καταφέρω να αποδείξω.

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, κατά την υπαγωγή (σε οποιαδήποτε κατηγορία εκτός της 3-που δεν την δικαιούσαι τελικά), σχεδιάζουμε νέα κάτοψη ή όποια αρχιτεκτονικά απαιτούνται αναλόγως κατηγορίας (κατ.4 πχ θέλει και τομές-ΔΚ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.