Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δικαιολογητικά για Αυθαίρετες κατασκευές που

υφίστανται προ της 1.1.1983.

              - Εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης

                1. Αίτηση.

               2. Υπεύθυνη δήλωση

               3. Την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9,

              4. Τεχνική έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού

              5. Φωτογραφίες

              7. Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες

            10. Παράβολο

           11. Έντυπο υπολογισμού

            - Κατόψεις Κτιρίου ή της ιδιοκτησίας

 

Άρθρο 3 Δικαιοπραξίες 

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα

   Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα  στις κάτωθι περιπτώσεις:

  i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβόλαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

 _ - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.7 περ.17) ‘’ Τοπογραφικό Διάγραμμα απαιτείται σε εντός σχεδίου περιοχές ή εντός ορίων οικισμού, όπου δεν έχει καταρτιστεί συμβ. πράξη σύστασης Ο.Ι. ή Κάθετων Ιδιοκτησιών ή δεν έχει εκδοθεί Ο.Α. ή δεν έχει κυρωθεί η σχετική Πράξη Εφαρμογής’’

 

   ii) Σε κάθε περίπτωση, για ακίνητα εντός σχεδίου όπου έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής.

         _ - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.7 περ.17) ‘’ Τοπογραφικό Διάγραμμα απαιτείται σε εντός σχεδίου περιοχές ή εντός ορίων οικισμού, όπου δεν έχει καταρτιστεί συμβ. πράξη σύστασης Ο.Ι. ή Κάθετων Ιδιοκτησιών ή δεν έχει εκδοθεί Ο.Α. ή δεν έχει κυρωθεί η σχετική Πράξη Εφαρμογής’’

 

  iii) Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν  του τίτλου.

 

 iv) Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή (από το Κράτος) εφόσον η αντικειμενική αξία ( η αναγραφόμενη στο συμβόλαιο, σύμφωνα με  ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 στην σελ.2 περ.6) αυτών  δεν υπερβαίνει τα 15.000,00 € εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης γ

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (προσωπική εκτίμηση): Για την Υπαγωγή δεν απαιτείται αλλά όταν ''πάς'' να δώσεις βεβαίωση (ίσως) να απαιτηθεί. Αν είχα τέτοια περίπτωση & δεν υπήρχε τοπογραφικό από Ο.Α., θα έκανα.
Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Για την υπαγωγή με ενδιαφέρει. Μεταβίβαση μπορεί και να μην γίνει ποτέ ! Και όταν γίνει βλέπουμε.... 

 

Και εγώ έτσι πιστεύω πάντως ότι δεν χρειάζεται.

 

ΚΑΚΩΣ φυσικά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάνω γιατί εφόσον δεν απαιτείται σαν δικαιολογητικό δεν μπορώ να το χρεώσω οπότε γιατί να το κάνω τσάμπα? Που και τσάμπα να το κάνω μπορεί ο πελάτης συζητώντας με κάνα φίλο να μάθει ότι δεν απαιτείται τόπο και να νομίζει ότι του το χρέωσα. Μου έτυχε μια φορά με έναν που ήθελε κάτοψη του χώρου του και του την πήγα σε 3 πρωτότυπα αντίγραφα έτσι να τα έχει. Και με έπρηξε μια ώρα να μου λέει "εγώ μία σου ζήτησα, γιατί έφερες τρεις? Για να με χρεώσεις παραπάνω με το ζόρι? Δεν τις θέλω τις άλλες, μία δώσε μου και πες μου πόσο κοστίζει".

Γι' αυτό μόνο ό,τι δικαιολογητικό λέει ο 4178 υποβάλλω και αν και όταν χρειαστεί βεβαίωση και τοπογραφικό, το κάνω τότε και πληρώνομαι και είμαστε εντάξει.

Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάνω γιατί εφόσον δεν απαιτείται σαν δικαιολογητικό δεν μπορώ να το χρεώσω οπότε γιατί να το κάνω τσάμπα? Που και τσάμπα να το κάνω μπορεί ο πελάτης συζητώντας με κάνα φίλο να μάθει ότι δεν απαιτείται τόπο και να νομίζει ότι του το χρέωσα. Μου έτυχε μια φορά με έναν που ήθελε κάτοψη του χώρου του και του την πήγα σε 3 πρωτότυπα αντίγραφα έτσι να τα έχει. Και με έπρηξε μια ώρα να μου λέει "εγώ μία σου ζήτησα, γιατί έφερες τρεις? Για να με χρεώσεις παραπάνω με το ζόρι? Δεν τις θέλω τις άλλες, μία δώσε μου και πες μου πόσο κοστίζει".

Γι' αυτό μόνο ό,τι δικαιολογητικό λέει ο 4178 υποβάλλω και αν και όταν χρειαστεί βεβαίωση και τοπογραφικό, το κάνω τότε και πληρώνομαι και είμαστε εντάξει.

Μπας και κυττούσε και το μέγεθος της γραμματοσειράς ??? Ωραίος ο δικός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε χωριστη οριζοντια (υπογεια  αποθηκη ) κατασκευης 81  περα απο μια μικρη αυθαιρεσια σε αυτη ,δεν εγινε η επιχωματωση του ακαλυπτου στο κοινοχρηστο ,με αποτελεσμα απο την πλευρα  αυτη να ειναι ισογεια

Για την μη επιχωματωση στον ΚΟΙΝ ΧΩΡΟ μπορω να το βαλλω στην ιδια δηλωση με την αποθηκη μιας κ ευνοειται αυτη ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι αποτελεί αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο, η οποία για να ρυθμιστεί θέλει δική της δήλωση με την ταυτόχρονη συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Το φοβομουν αλλα ειπα μηπως..  ευχαριστω

Γενικωτερα δηλ οταν εχω ξεμπαζωμα η μη επιχωση συμφωνα με την ΟΑ στον ΚΧ  κ επωφελειται το υπογειο 

για να μετατραπει σε ισογεια κατοικια ,παω με αλλη δηλωση για τα κοινοχρηστα.

 

Οταν ομως εχω επεκταση  λειτουργικα ενιαιας ισογειου κατοικιας στα κοινοχρηστα κ καποια αθαιρεσια στην υπαρχουσα κατοικια, τοτε κανω μια δηλωση για ολη την ισογεια κατοικια αφου δεν μπορω να τη σπασω ...δεν ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λεμε για το ξεμπαζωμα?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως έχει κανείς  το ΝΔ-1199/72 "περί εγκρίσεως μελετών τουριστικών εγκαταστάσεων κατά παρέκκλισιν από των ισχυόντων κανόνων δομήσεως".

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

YorgosG: 1199/72 που ήθελες. Εαν δεν ανοίγει δες παρακάτω post.

1199_72.htm

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.