Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Στον 4014 δεν έδινε έκπτωση 20% στα εφάπαξ όταν το υπόλοιπο του προστίμου (μείον το παράβολο) ήταν μικρότερο των 400 ευρώ. Στιν 4178 δεν έχω δει να λέει κάτι αντίστοιχο αν και αυτό δεν σημαίνει τίποτα έτσι όπως έχουν γίνει οι νόμοι.

Δίνει έκπτωση 20% ακόμα και με πρόστιμο 501 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις-τσεκαρισμα:

 

1)  Οταν ειμαι κατηγορια 2 (βασει παλαιοτητας) προφανως δεν χρειαζεται να κανω τον υπολογισμο επιλογης κατηγορια, σωστα?.

Κανω κανονικα ομως τον υπολογισμο ευρεσης ποσοστου υπερβασης πολεοδομικων μεγεθων δομησης-καλυψης-υψους, σωστα?  

(μ2 αυθαιρεσιων)/(επιτρεπομενη δομηση σημερα στην περιοχη)*(χιλιοστα)

 

2)  Εχω μια περιπτωση που, ενω για την ΥΔΚΧ ο ιδιοκτητης μπορει να αποδειξει με Δημοσιο εγγραφο οτι ειναι ΠΡΟ83, εχει ταυτοχρονα και 1 λοιπη παραβαση (ΑΛΛΑΓΗ ΟΨΗΣ-ΕΙΣΟΔΟΥ) για την οποια δεν μπορει να αποδειξει ποτε εγινε ουτε με αεροφωτογραφια ουτε με Δημοσιο εγγραφο...

Ο ιδιος ισχυριζεται οτι αυτο εγινε ΠΡΟ83 αλλα εγω δεν εχω κανενα αποδεικτικο...

Τι θα κανατε?

Θα τον κρατουσατε ΚΑΤ.2 και θα τον βαζατε να υπογραψει στην Υπευθυνη δηλωση οτι ΟΛΕΣ οι αυθαιρεσιες εχουν γινει ΠΡΟ83 (κατι για το οποιο αλλωστε υποχρεουται και απο την νομοθεσια, αφου αυτη λεει οτι εμεις δεν υποχρεουμαστε να κανουμε τον ντεντεκτιβ αλλα απλα να περιγραψουμε στην τεχνικη μας εκθεση τις αυθαιρεσιες ως προς τη χρηση και την επιφανεια των...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Clemenza,

1) ο υπολογισμός ισχύει μόνο για την κατηγορία 4 (σε σχέση με την κατηγορία 5). 

Ως προς 83 και με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές, μετρά μόνο η παλαιότητα.

Κανονικά υπολογίζονται τα ποσοστά. 

 

2) Στην υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτήτη ούτως ή αλλως βεβαιώνεται και η παλαιότητα της αυθαιρεσίας, το πρόβλημα είναι ότι ο 4178

ζητά ως αποδεικτικά δημόσια έγγραφα, συνεπώς μπορεί να σε καλύτπει ως μηχανικό η υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη, δεν αποτελεί όμως αποδεικτικό

για την ρύθμιση. Θα πρότεινα να περιμένεις τις αεροφωτογραφίες όταν εισαχθούν στο σύστημα. 

Βέβαια αν έχεις μόνο αλλαγή όψης,  οι αεροφωτογραφίες δεν θα σου λύσουν κάποιο προβλημα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

@soundholics

Υπαρχει περιπτωση να φαινεται σε αεροφωτογραφια η διαφορετικη διαμορφωση εισοδου μιας πολυκατοικιας?..... 

Link to comment
Share on other sites

'Οπως έγραψα και πιο πάνω, αν έχεις μόνο αλλαγή όψης,  οι αεροφωτογραφίες δεν θα σου λύσουν κάποιο προβλημα.

Τι να πω βρε συνάδελφε, ο νόμος δεν μας λύνει αυτά τα ζητήματα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

η ΥΔ του ιδιοκτητη δε σημαινει τιποτα. ή εχεις αποδεικτικο ή αλλαζεις κατηγορια

 

τι εννοεις διαφορετικη διαμορφωση εισοδου πολυκατοικιας? χρειαζεται σιγουρα να τακτοποιηθει? προσωπικα δεν ασχολουμαι με τετοια

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Χρειαζεται να τακτοποιηθει γιατι δημιουργηθηκε εισοδος σε καταστημα απο τον δρομο (ενω προβλεποταν εισοδος μονο απο το εσωτερικο της πολυκατοικιας).

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις αποδεικτικό παλαιότητας για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες, τότε προχώρησε τη δήλωση χωρίς φόβο και πάθος!!!!

 

Να σε φοβίζει μόνο το γεγονός ότι, "αλλαγές στις όψεις απαιτούν τη συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών του ακινήτου".......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.