Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αρκεί να έχει Ο.Α......

 

γιατι? 

Πρόσεξα ότι η εγκύκλιος 4 το υπονοεί, αλλά ο νόμος δεν αναφέρει κάποια υποχρεωτικότητα στην κατηγορία 2.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγορία 4 πήγαινε το παραπάνω.

Άρα δηλώνεις με κατηγορία 4 (πρόσθετα δικαιολογητικά) και παλαιότητα πρό του 83 αν αποδεικνύεται. Το σύστημα το δέχεται. Ο νόμος στο άρθρο 18 λέει για τον υπολογισμό του προστίμου προ του 83 χωρίς να αναφέρεται σε κατηγορίες.

 

Συμφωνείτε?

 

 

Απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια ερώτηση. Σε ένα οικόπεδο έχω 2 ισόγεια κτίρια με άδειες προ του 1983 και το ένα με αυθαιρεσίες πρό του 1983. Μπορώ να το εντάξω στην κατηγορία 2, όταν μέσα στο οικόπεδο έχω και άλλα αυθαίρετα μεταγενεστερα; (όπως στέγαστρα περιμετρικά του κτιρίου,αυθαίρετη αποθήκη, κα.);

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η τακτοποίηση αφορά το ακίνητο, αν δεν υπάρχει σύσταση, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις για κάποια άλλη κατηγορία (όχι την 2) αλλά παίρνοντας την παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μου έχει τύχει μια τακτοποίηση σε άδεια του 80 αλλά από την πολεοδομία έχει χαθεί ο φάκελος. θέλω να ρωτήσω αν με στέλεχος άδειας (τοπογραφικό σκαρίφημα) και αυτοψία μπορώ να προχωρήσω στην τακτοποίηση. 

Η σκέψη μου είναι ότι προεξέχει από το σκαρίφημα (εξώστες κτλ) να μπει στην τακτοποίηση από τη στιγμή που δεν αλλάζει το πρόστιμο. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άρα δηλώνεις ολόκληρο κτήριο. Ρώτησα γιατί έχω παρόμοια περίπτωση με διαμέρισμα σε πολυκατοικία και τα χέρια μου είναι σταυρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

οχι ολόκληρο κτήριο- είναι διώροφο και νομιμοποιώ έναν χώρο κλειστό ( τύπου ημιυπαίθριο) στο δεύτερο.. γιατί έχεισ σταυρωμένα χέρια σε πολυκατοικία αν υπάρχει άδεια??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι..

Εχω μια περιπτωση υπογειας αποθηκης οικοδομης προ του 1975, ανεξαρτητη καθετη ιδιοκτησια. Σε αυτη την περιπτωση εχω και υπερβαση υψους (στην τομη ειναι 2.20, πραγματικοτητα 3) αλλα και  διαφορετικη διαμερισματωση των υπογειων. Επισης στην κατοψη την δειχνει σαν αποθηκη του ισογειου καταστηματος ενω στην πραγματικοτητα εχει ξεχωριστη εισοδο και ειναι ανεξαρτητη απο το καταστημα.

Ερωτησεις...

1. Καταχρην επειδη δεν ειναι κατοικια ειμαι κατηγορια 2, αρα δεν τακτοποιειται με 500 ευρω...

2. Το γεγονος οτι ειναι ανεξαρτητη και δεν συνδεεται με το ισογειο καταστημα, πως ακριβως τακτοποιειται;

3. Διαφορετικη διαμερισματωση προφανως βγαινει σαν παραβαση...

4. Η υπερβαση υψους πως δηλωνεται; Βαζω τα συνολικα τ.μ. στο κουτακι Υ.Δ. μειωμ. συντελεστη και επειτα την διαφορα του υψους στο ΥΥ κουτακι;

Οχι οτι εχει  σημασια αλλα το συμβολαιο αγορας αφορα το ανεξαρτητο υπογειο κ μονο, δλδ  δεν το συνδεει με το ισογειο καταστημα

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.