Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μια χαρά τα έχεις καταλάβει. Η εγκ. 3 συμφωνεί, η εγκ. 4 διαφοροποιείται ως προς το νόμο. Από κει και ύστερα η λύση της κατηγορίας 2 κατά τη γνώμη μου είναι η πιο ασφαλής και η πλέον σύννομη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετό καιρό απουσίας και αλλαγής απασχόλησης, έχω τελικά χαθεί στο εξής:

 

Κατηγορία 2, χωρίς ΟΑ, εκτός σχεδίου. (Αδεια ως λυόμενο αλλά έγινε συμβατικό)

Οικόπεδο με μια απλή κατοικία που ενώ ξεκίνησε ως βάση για άδεια λυομένου τελικά κατέληξε σε κατοικία με μπαζωμένο το πίσω μέρος (κατωφέρεια εδάφους) ...

Δηλαδή κατοικία 38τ.μ. αλλά η βάση είναι περίπου 72 τ.μ.

Στο οικόπεδο υπάρχει και μια μικρή πλακόστρωση μπροστά στην είσοδο της κατοικίας καθώς και μάντρα.

 

*** Επισυνάπτω κάτοψη της κατοικίας.

 

ΑΠΟΨΗ 1: Αφού ορίζεται η αυθαιρεσία με βάση την Ο.Α. η οποία δεν υφίσταται, τότε πώς υφίστανται οι παραβάσεις;

 

ΑΠΟΨΗ 2: Ανεξάρτητα από την ύπαρξη ή όχι Ο.Α. οι κατασκευές αυτές είναι αυθαίρετες οπότε πρέπει να πάνε κατηγορία 3 ή με αναλυτικό... οπότε +500 €

 

Προσωπικά θέλω να ισχύει η (1) αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο, ειδικά με όλη αυτή τη πλάκα που έχω πίσω μπαζωμένη!

 

Θα παρακαλούσα αν είναι εφικτό να με παραπέμψετε και στις πηγές σας ή να κάνετε copy-paste το κείμενο....

 

Ευχαριστώ

post-19320-0-39879500-1418159072_thumb.jpg

post-19320-0-28259500-1418159269_thumb.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κατάστημα σε πολυκατοικία 25τ.μ. με οικοδομική άδεια του 1965. Έχει αυθαίρετο υπόγειο ίσου εμβαδού και πατάρι 15 τετραγωνικών. Μπαίνει κατηγορία 2 επειδή αποκλείονται απο την κατηγορία 1 τα καταστήματα. Υπάρχουν και παραβάσεις αναλυτικού προυπολογισμού και κατηγορίας 3 Μπορώ να κάνω τον συμψηφισμό όπως ορίζει η εγκυκλιος και να συντάξω εναν αναλυτικο για το σύνολο των παραβάσεων αυτων. Στην κατηγορία 2 υπολογίζουμε τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης σε σύγκριση με το ποσοστό εδαφικής αναλογίας βάσει του συμβολαίου, όπως κάνουμε στις κατηγορίες 4 και 5?

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Για το ποσοστό υπέρβασης διαιρείς τα συνολικά αυθαίρετα (υπόγειο + πατάρι) με τη σημερινή επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο επί τα χιλιοστά που αναλογούν στην ιδιοκτησία. Για την κατηγορία είσαι κατ.2 όπως σωστά λες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το υπόγειο είναι χώρος μειωτικού συντελεστή και δεν θα μετρούσε στην επιτρεπόμενη δόμηση έτσι και αλλιώς μήπως ισχύει η η περίπτωση της παραγράφου 16 της εγκυκλίου 4 η οποία ανφέρει οτι για τον υπολογισμό του ποσοστού υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου.Επομένως τα 25 τ.μ. δεν θα τα υπολογίζω καν στο ποσοστό υπερβασεων.

Το πατάρι έχει ελεύθερο εωστερικό ύψος 1.65, οπότε και αυτό ειναι χώρος μειωτικού συντελεστή λόγω θέσης

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι το συγκεκριμένο ποσοστό υπερβάσεων στο οποίο αναφέρεσαι είναι αυτό με το οποίο ελέγχεις για το αν εντάσσεσαι στην κατ.4 ή 5. δηλ το 40% για δόμηση και κάλυψη. Εσύ είσαι κατ.2 ούτως ή άλλως (εκτός αν έχεις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες) άρα τέτοιο έλεγχο δεν χρειάζεται να κάνεις...

 

Το αυθαίρετο πατάρι και το υπόγειο θα δηλωθούν ως χώροι μειωτικού συντελεστή, όπως σωστά λες και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα φρεσκάρισμα τις ερωτοαπαντήσεις από το Τεε Τρίπολης και στο ερώτημα 221 για το ποσοστό υπερβασης δόμησης απαντούν οτι στην κατηγορία 2 δεν εξετάζεις ποσοστά υπέρβασης σε σύγκριση με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας σου. Ελέγχεις οτι έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή σου πριν το 1983 και οτι δεν κατασκευάστηκε κάτι μεταγενέστερα από το έτος αυτό.

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι το συγκεκριμένο ποσοστό υπερβάσεων στο οποίο αναφέρεσαι είναι αυτό με το οποίο ελέγχεις για το αν εντάσσεσαι στην κατ.4 ή 5. δηλ το 40% για δόμηση και κάλυψη. Εσύ είσαι κατ.2 ούτως ή άλλως (εκτός αν έχεις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες) άρα τέτοιο έλεγχο δεν χρειάζεται να κάνεις...

 

Το αυθαίρετο πατάρι και το υπόγειο θα δηλωθούν ως χώροι μειωτικού συντελεστή, όπως σωστά λες και εσύ.

Επομένως στο πεδίο υπέρβασης δόμησης στο φυλλο καταγραφής αφήνω την επιλογή <50% της επιτρεπόμενης που έχει ως default επιλογή?

Θυμίζω οτι από την άδεια έχω 25τ,μ, επιτρεπόμενη δόμηση στο ισόγειο και στην πραγματικότητα έχω αλλα 25τ.μ. στο υπόγειο (στην αδεια μπαζωμα, αλλα μνημονεύονται στο συμβολαιο) και 15τ.μ. παταρι, συνολο 40τ,μ, χωρων μειωτικού συντελεστη

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα έλεγχο για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης αθροίζοντας ΟΛΑ τα αυθαίρετα μέτρα και συγκρίνεις αυτά με την σημερινή επιτρεπόμενη δόμηση στην ιδιοκτησία βάσει χιλιοστών. Η ε/α 221 αναφέρεται στον 2ο έλεγχο που πρέπει να κάνεις για την εύρεση της κατηγορίας όπου στην συγκεκριμένη περίπτωσή σου είσαι κατ.2, λόγω παλαιτότητας την οποία θα πρέπει να τεκμηριώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.