Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δες τον τρόπο υπολογισμού προστίμου στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ του νόμου. Η κατηγορία δεν υπεισέρχεται πουθενά παρά μονο το έτος κατασκευής.

Γι αυτό και στην πλατφόρμα είναι άλλο πεδίο το έτος κατασκευής και άλλο η κατηγορία.

 

αν δεν είναι (ή αν δε το κάνουν να είναι) όπως το λές τότε δε πρόκειται να δηλωθεί κανένα προ του 83 οπότε ό,τι και να λένε στο υπουργείο θα το ξεπούν κατά τη γνώμη μου.

Απλά λέω ότι εγώ θα περιμένω να είναι εντελώς ξεκάθαρο το θέμα... Ο νόμος έχει πολύ χρόνο μπροστά του και άπειρες διορθώσεις , επεξηγήσεις κλπ (αν περάσει από το ΣΤΕ)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως σε αυτό που λέει ο συνάδελφος Avgoust έχει απόλυτο δίκιο και πάλι δυστυχώς δεν είναι από αυτά που πρόκειται ν' αλλάξουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο verda στο #39 έγραψε:

“λοιπόν άκουσα την ομιλία της ΕΛΕΜ και εκεί είπαν ότι για το θέμα των προ του 83 όπου υπάρχει και μεταγενέστερη παράβαση το υπουργείο είναι ανένδοτο,
η μεταγενέστερη αυθαιρεσία παρασύρει όλο το κτίσμα σε επόμενη κατηγορία.

Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη στο υπουργείο γιατί δε πρόκειται να δηλωθεί ούτε 1 προ του 83 κτίριο

 

Νομίζω verd ότι η ανησυχία σου δεν είναι δικαιολογημένη. Το ότι ένα αυθαίρετο προ του 1983 παρασύρει όλο το κτίσμα σε επόμενη κατηγορία, δεν σημαίνει ότι αλλάζει και το πρόστιμο. Αυτό παραμένει στο 15%. Άλλο η “κατηγορία” και άλλο το “πρόστιμο”.  Αυτό το ξεκαθάρισα στο #31.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπαν ότι ισχύει ΚΑΙ για τα προ του 75.

 

Και είπαν ότι θα βγεί και ερμηνευτική ..

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν ισχύει το ίδιο για τα προ του 75!!!!!

Δεν αναφέρεται πουθενά στο νόμο!!!!

Κι εδώ ...παπαριές λένε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειπώθηκε εδω στην εκδήλωση δες το αξίζει από το 00:11:35 .... 

http://www.ustream.tv/recorded/38976799

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα!


Συνεχίζω και το θεωρώ μπούρδα εκτός νόμου.


Το τραγελαφικό θα είναι να το βγάλει κι ο καλαφάτης στην αναμενόμενη εγκύκλιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο verda στο #39 έγραψε:

“λοιπόν άκουσα την ομιλία της ΕΛΕΜ και εκεί είπαν ότι για το θέμα των προ του 83 όπου υπάρχει και μεταγενέστερη παράβαση το υπουργείο είναι ανένδοτο,

η μεταγενέστερη αυθαιρεσία παρασύρει όλο το κτίσμα σε επόμενη κατηγορία.

Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη στο υπουργείο γιατί δε πρόκειται να δηλωθεί ούτε 1 προ του 83 κτίριο

 

Νομίζω verd ότι η ανησυχία σου δεν είναι δικαιολογημένη. Το ότι ένα αυθαίρετο προ του 1983 παρασύρει όλο το κτίσμα σε επόμενη κατηγορία, δεν σημαίνει ότι αλλάζει και το πρόστιμο. Αυτό παραμένει στο 15%. Άλλο η “κατηγορία” και άλλο το “πρόστιμο”.  Αυτό το ξεκαθάρισα στο #31.

 

μια χαρά τα είπες συνάδελφε όντως και ευχαριστώ

νομίζω ότι με πείσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω μία περίπτωση αυθαιρέτου προ του 83. Στο Ε9 του ιδιοκτήτη αναφέρεται  ότι ο ίδιος έχει την 100% πλήρη κυριότητα της συγκεκριμένης αυθαίρετης κατοικίας, ενώ έχει και την ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ άλλων 2 διαμερισμάτων. Ρωτάω λοιπόν, αυτό το αυθαίρετο θα δηλωθεί ως "κύρια και μοναδική κατοικία" ή ως "άλλη κατοικία"??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.