Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εγώ μπερδευτικα τελικά.... Έχω περίπτωση κατοικίας δηλωμένη στη Β φάση Τρίτση (αρα αποδεικνύεται η παλαιότητα) αλλά έχει γίνει λάθος στα τετραγωνικά, τα οποία αφορούν ενιαίο υπόγειο χώρο 60τμ που έχουν δηλωθεί τα 52. Και φυσικά υπάρχει και μεταγενέστερη Υ.Δ. 5 τμ. Τι γίνεται τώρα με αυτή την περίπτωση;

 

 φύλλο καταγραφής  52τμ  για το προ83 κατ 2

 φύλο καταγραφής 8τμ  προ 83 κατ4 (και αν δεν  αποδεκνύεται η παλαιότητα παει >2004)

και φύλλο για τα 5 τμ κατ4 >2004

 

ή καμία σχέση?

Link to comment
Share on other sites

To "παρασύρει το κτίσμα σε νεότερη κατηγορία " μάλλον  έχει να κάνει μόνο με την δυνατότητα απευθείας οριστικής εξαίρεσης και ισως να σχετίζεται με ζητήματα συνταγματικότητας .

(ως γνωστόν το ΣτΕ θεωρεί τον Ν.1337/83 την τελευταία αποδεκτή τακτοποίηση αυθαιρεσιών)

 

Οπότε  , αν έχεις διαφορετικών περιόδων αυθαιρεσίες θα μπουν σε 2 Φ.Κ. η κάθε μια με την χρονιά της.

Ετσι η προ του 83 πάλι το ίδιο πρόστιμο θα πληρώσει (σαν της κατηγορίας Β).

 

Υποθέτω, γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα να δω αν το παίρνει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "μεταγενέστερη αυθαιρεσία" στο κτίριο, εννοεί και τις αυθαιρεσίες  που τυχόν υπάρχουν σε άλλες ανεξάρτητες ιδιοκτησίες του κτιρίου?

 

Παράδειγμα,

πολυκατοικία με 5 διαιρετές ιδιοκτησίες (πχ οροφοδιαμερίσματα).

Τα 4 διαμερίσματα έχουν αποδεδειγμένη ΥΔ προ 83 και το ένα διαμέρισμα έχει αποδεδειγμένη ΥΔ μετά το 2004.

 

Καμία από τις 4 πρώτες δηλώσεις δεν δικαιούται κατ.2 ? Η' τις ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες εξακολουθούμε να τις αντιμετωπίζουμε αυτοτελώς όπως και στον 4014?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

To "παρασύρει το κτίσμα σε νεότερη κατηγορία " μάλλον  έχει να κάνει μόνο με την δυνατότητα απευθείας οριστικής εξαίρεσης και ισως να σχετίζεται με ζητήματα συνταγματικότητας .

(ως γνωστόν το ΣτΕ θεωρεί τον Ν.1337/83 την τελευταία αποδεκτή τακτοποίηση αυθαιρεσιών)

Οπότε  , αν έχεις διαφορετικών περιόδων αυθαιρεσίες θα μπουν σε 2 Φ.Κ. η κάθε μια με την χρονιά της.

Ετσι η προ του 83 πάλι το ίδιο πρόστιμο θα πληρώσει (σαν της κατηγορίας Β).

Υποθέτω, γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα να δω αν το παίρνει το σύστημα.

 

Έτσι ακριβώς είναι.

 

 

Όταν λέμε "μεταγενέστερη αυθαιρεσία" στο κτίριο, εννοεί και τις αυθαιρεσίες  που τυχόν υπάρχουν σε άλλες ανεξάρτητες ιδιοκτησίες του κτιρίου?

Παράδειγμα,

πολυκατοικία με 5 διαιρετές ιδιοκτησίες (πχ οροφοδιαμερίσματα).

Τα 4 διαμερίσματα έχουν αποδεδειγμένη ΥΔ προ 83 και το ένα διαμέρισμα έχει αποδεδειγμένη ΥΔ μετά το 2004.

Καμία από τις 4 πρώτες δηλώσεις δεν δικαιούται κατ.2 ? Η' τις ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες εξακολουθούμε να τις αντιμετωπίζουμε αυτοτελώς όπως και στον 4014?

 

Εγώ θα έλεγχα αυτοτελώς το διαμέρισμα και θα το έβαζα στην κατηγορία που ανήκει!!!!

Link to comment
Share on other sites

ιασονας,

πολυ σωστα,

 

γιαν,

εχει γινει συσταση ΟΙ..

επομενως

 

δεν σε απασχολουν οι αυθαιρεσιες του αλλου..

 

καθε ενα απο ".4" .. σαν πριν '83

και με ολους τους μειωτικους συντελεστές που μπορει να εχουν οι ιδιοκτητες του  καθενος

 

το 5ο  οπως το λες...μετα το 2004

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν άκουσα την ομιλία της ΕΛΕΜ και εκεί είπαν ότι για το θέμα των προ του 83 όπου υπάρχει και μεταγενέστερη παράβαση το υπουργείο είναι ανένδοτο,

η μεταγενέστερη αυθαιρεσία παρασύρει όλο το κτίσμα σε επόμενη κατηγορία.

Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη στο υπουργείο γιατί δε πρόκειται να δηλωθεί ούτε 1 προ του 83 κτίριο

υπενθυμίζω τι ισχυρίζονται ότι τους είπαν από το υπουργείο και δε νομίζω να έχουν λόγο να πουν ψέμματα

 

 

To "παρασύρει το κτίσμα σε νεότερη κατηγορία " μάλλον  έχει να κάνει μόνο με την δυνατότητα απευθείας οριστικής εξαίρεσης και ισως να σχετίζεται με ζητήματα συνταγματικότητας .

(ως γνωστόν το ΣτΕ θεωρεί τον Ν.1337/83 την τελευταία αποδεκτή τακτοποίηση αυθαιρεσιών)

 

Οπότε  , αν έχεις διαφορετικών περιόδων αυθαιρεσίες θα μπουν σε 2 Φ.Κ. η κάθε μια με την χρονιά της.

Ετσι η προ του 83 πάλι το ίδιο πρόστιμο θα πληρώσει (σαν της κατηγορίας Β).

 

Υποθέτω, γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα να δω αν το παίρνει το σύστημα.

 

συνάδελφε εγώ θα περίμενα, είναι μεγάλο το ρίσκο να ερμηνεύσεις μόνος σου τέτοια περίπτωση

 

Όταν λέμε "μεταγενέστερη αυθαιρεσία" στο κτίριο, εννοεί και τις αυθαιρεσίες  που τυχόν υπάρχουν σε άλλες ανεξάρτητες ιδιοκτησίες του κτιρίου?

 

Παράδειγμα,

πολυκατοικία με 5 διαιρετές ιδιοκτησίες (πχ οροφοδιαμερίσματα).

Τα 4 διαμερίσματα έχουν αποδεδειγμένη ΥΔ προ 83 και το ένα διαμέρισμα έχει αποδεδειγμένη ΥΔ μετά το 2004.

 

Καμία από τις 4 πρώτες δηλώσεις δεν δικαιούται κατ.2 ? Η' τις ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες εξακολουθούμε να τις αντιμετωπίζουμε αυτοτελώς όπως και στον 4014?

αυτοτελώς θα τις αντιμετώπιζα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ευχαριστώ και λέω να περιμένω μπας και βγουν τίποτα ερωταπαντήσεις και καταλάβουμε τίποτα παραπάνω, γιατί τρέμω στην ιδέα των  διευκρινιστικών που αναμένονται! Εύχομαι κάποιος από τους φωστήρες που ασχολούνται με το νόμο να βλέπει το φορουμ αυτό και να καταλάβει πως ακόμα και την Πυθία πιο εύκολα την ερμηνεύανε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ευχαριστώ και λέω να περιμένω μπας και βγουν τίποτα ερωταπαντήσεις και καταλάβουμε τίποτα παραπάνω, γιατί τρέμω στην ιδέα των  διευκρινιστικών που αναμένονται! Εύχομαι κάποιος από τους φωστήρες που ασχολούνται με το νόμο να βλέπει το φορουμ αυτό και να καταλάβει πως ακόμα και την Πυθία πιο εύκολα την ερμηνεύανε!

 

οι ερωταπαντήσεις είναι για πέταμα σε περίπτωση δικαστικής εμπλοκής...

ακόμα και οι εγκύκλιοι μικρή σημασία έχουν..

Κατά σειρά σπουδαιότητος σε δικαστήριο ή ακόμα και στο πειθαρχικό του ΤΕΕ (που είναι γεμάτο με υποθέσεις μηχανικών για υπαγωγές στον 4014)

Νόμοι

Προεδρικά Διατάγματα

Υπουργικές αποφάσεις

Εγκύκλιοι

 

Οι εγκύκλιοι δεν πρέπει να νομοθετούν (όπως γίνεται συχνά) αλλά να επεξηγούν..

Αν ο νόμος είναι σαφής και η εγκύκλιος τον παραποιεί, οφείλουμε να την αγνοήσουμε.

Οι ερωταπαντήσεις Frequently.Asked.Questions  F.A.Q έχουν απολύτως μηδενική αξία ή την αξία που τους προσδίδει το ΦΑΚ στα αγγλικά :smile:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε εγώ θα περίμενα, είναι μεγάλο το ρίσκο να ερμηνεύσεις μόνος σου τέτοια περίπτωση

Δες τον τρόπο υπολογισμού προστίμου στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ του νόμου. Η κατηγορία δεν υπεισέρχεται πουθενά παρά μονο το έτος κατασκευής.

Γι αυτό και στην πλατφόρμα είναι άλλο πεδίο το έτος κατασκευής και άλλο η κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.