Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν υπάρχει θέμα "τόλμης" 

Η εγκύκλιος 4 είναι σαφής και δεν επιδέχεται αντερμηνείες.

 

Εξάλλου και όταν την βάζεις κατηγορία 3 μαζί με άλλες δέκα κατηγορίες και βγάζουν όλες ένα 500ρικο, πάλι δεν ασχολείσαι με την επιφάνεια της, παρότι αντιστοιχίζεται σε εμβαδόν.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να θεωρώ "τόλμημα" το συγκεκριμένο γεγονός......

Από την άλλη, άλλο πράγμα η κατηγορία 3 κι άλλο οι λοιπές παραβάσεις.....

Ευχαριστώ για την "κατάθεση" της άποψής σου!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αντίρρηση δεκτή και η άποψή σου πάντα σεβαστή.

Απλά είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να είμαστε αυστηροί σε κάτι που 

το λέει ξεκάθαρα η Εγκύκλιος με τα όσα προβλήματά της. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις συναδελφοι.

 

Καταληγω να τα αφησω οπως τα ειχα βαλει και στον 4014 και έχει ήδη πληρωσει το προστιμο ο πελατης (και προτιμω κι εγω), δηλαδη τις κλειστες κατασκευες 2+2 τμ για το φουρνο και τη δεξαμενη πετρελαιου ως λοιπες παραβασεις, και την αποθηκη 9 τμ ως ΥΔΒΧ. Το προβλημα μου περισσοτερο ηταν μην ειναι υποχρεωτικο να βαλω τις κλειστες κατασκευες φουρνου και δεξαμενης πετρελαιου στον ακαλυπτο ως ΥΔΒΧ. Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εφόσον η αποθήκη διατηρεί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 (μέχρι 15 τ.μ. και ύψος <2,50 μ.)

μπορεί να συμψηφιστεί με τον αναλυτικό των υπολοιπων παραβάσεων κατηγορίας 13 αναλυτικού προϋπολογισμού

δυνάμει της εγκυκλίου 4. άρθρο 9. Α.

Η Εγκ 4 άρθρο 9 αναφέρει ότι ομαδοποιούνται, αυτές θα πρέπει να δηλωθούν στις κατ 1,2,4,5 και όχι στην 3, το σύστημα δεν μπορεί να δεχτεί συνδυασμό της κατ 3 με αναλυτικό, οπότε δεν βάζουμε καθόλου κατ 3

Link to comment
Share on other sites

Anastasioz

Μα δεν γράφω κάπου ότι πρέπει να μπει η ομαδοποίηση σε κατηγορία 3...

Ξαναδιάβασε την απάντηση, 

Οταν έχουμε αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 και αυθαιρεσίες αναλυτικού, τότε αυτές συμψηφίζονται με τον αναλυτικό...

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι ομοαδοποιουνται οι παραβασεις αναλυτικου που περιγραφονται στο αρθρο 18 παρ 5α με την κατηγορια 3 . Οι παραβασεις αναλυτικου αρθρο 18 παρ. 5β (η/χ, στεγαστρα κτλ ) δεν ομαδοποιουνται με την κατηγορια 3

Link to comment
Share on other sites

pontifikas
Θ
α διαφωνήσω.
Κατά την γνώμη μου ομαδοποιούνται και της 18.5β, αφου η διατύπωση της σχετικής παραγράφου στέλνει τα αυθαίρετα στην 18.5α.

Αυτή που δεν ομαδοποιείται είναι η διαφορετική διαμερισμάτωση.  

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

soundholics 

 

Συγνώμη το διατύποσα λάθος, σύμφωνα με την εγκίκλιο αναφέρει ότι "είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισμού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18)" 

 

Απο τα παραπάνω αντί για κατηγορία 3, για τις παραβάσεις αυτής της κατηγορίας μπορείς να τις δηλώσεις με λοιπές παραβάσεις που δεν εντάσονται στην κατ 3 σαν σύνολο (ομαδοποίηση) καταθέτοντας αναλυτικό για όλες αυτες τις παραβάσεις. άρα δεν θα βάλεις κατ 3  :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.