Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δηλαδή, αυτή η διαφορά των τ.μ. δεν είναι Υπέρβαση Δόμησης;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι, αλλά αφού υπάρχει αυτή η κατηγορία αυθαιρεσίας (Κατ.3 ιστ: εως 5% αλλαγή διαστάσεων εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του 2%), η οποία αφορά συγκεκριμένα αλλαγή διαστάσεων περιγράμματος (όχι δηλαδή ένας Η/Χ που θα υπολογιστεί κανονικά ως υπέρβαση δόμησης), πρέπει να την χρησιμοποιούμε νομίζω.

 

Στην περιπτωσή μου έχω 30εκ μεγαλύτερη διάσταση μίας πλευράς (λόγω μεγαλύτερου οικοπέδου), οπότε αποτυπώνω στο νέο σχέδιο την καινούρια διάσταση, απλά δεν ξέρω αν είναι αναγκαίο να υπολογιστεί η νέα επιφάνεια ή θεωρείται στα όρια των αποκλίσεων (<2%) και δεν χρειάζεται να υπολογιστεί;

 

Με καλύπτει η εγκύκλιος να μην γράψω την νέα επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

- Η εγκ. σου δίνει το δικαίωμα να μην αναφέρεις αναλυτικά τις μικροπαραβάσεις (εκτός παραβάσων Κ.Κ.). Μάλλον θα το ανέφερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συγγνώμη αν ρωτήθηκε και προηγουμένως και επαναλαμβάνομαι, αλλά ήθελα να ρωτήσω για μικρή αποθήκη (κατηγορίας 3) που βρίσκεται σε πυλωτή οικοδομής και είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο παρακολούθημα του διαμερίσματος στον όροφο οφείλω να εξετάσω και το διαμέρισμα? Νομίζω ότι οφείλω...Και επίσης για να ελέγξω την υπέρβαση στη σχέση αυθαίρετα/(επιτρεπόμενα x ποσοστό) θα βάλω το ποσοστό του διαμερίσματος για το παρακολούθημα που δεν έχει ποσοστό ή σ' αυτή την περίπτωση χρησιμοποιούμε σαν ποσοστό το ποσοστό δόμησης (αυθαίρετα/δομήσιμα)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συγγνώμη αν ρωτήθηκε και προηγουμένως και επαναλαμβάνομαι, αλλά ήθελα να ρωτήσω για μικρή αποθήκη (κατηγορίας 3) που βρίσκεται σε πυλωτή οικοδομής και είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο παρακολούθημα του διαμερίσματος στον όροφο οφείλω να εξετάσω και το διαμέρισμα? Νομίζω ότι οφείλω...Και επίσης για να ελέγξω την υπέρβαση στη σχέση αυθαίρετα/(επιτρεπόμενα x ποσοστό) θα βάλω το ποσοστό του διαμερίσματος για το παρακολούθημα που δεν έχει ποσοστό ή σ' αυτή την περίπτωση χρησιμοποιούμε σαν ποσοστό το ποσοστό δόμησης (αυθαίρετα/δομήσιμα)?

1. Συμφωνώ ότι πρέπει να ελέγξεις & το δ/σμα.

2. Λαμβάνεις υπόψη τα χιλιοστά (ποσοστό) της ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Και εγώ έτσι νομίζω... απλά σκέφτηκα μήπως είναι αδικία να πάρω το ποσοστό όλου του διαμερίσματος για μια πολύ μικρή αποθήκη (παρακολούθημα)!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Και εγώ έτσι νομίζω... απλά σκέφτηκα μήπως είναι αδικία να πάρω το ποσοστό όλου του διαμερίσματος για μια πολύ μικρή αποθήκη (παρακολούθημα)!

Ποιον θα αδικήσεις??? :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συγγνώμη αν ρωτήθηκε και προηγουμένως και επαναλαμβάνομαι, αλλά ήθελα να ρωτήσω για μικρή αποθήκη (κατηγορίας 3) που βρίσκεται σε πυλωτή οικοδομής και είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο παρακολούθημα του διαμερίσματος στον όροφο οφείλω να εξετάσω και το διαμέρισμα? Νομίζω ότι οφείλω...Και επίσης για να ελέγξω την υπέρβαση στη σχέση αυθαίρετα/(επιτρεπόμενα x ποσοστό) θα βάλω το ποσοστό του διαμερίσματος για το παρακολούθημα που δεν έχει ποσοστό ή σ' αυτή την περίπτωση χρησιμοποιούμε σαν ποσοστό το ποσοστό δόμησης (αυθαίρετα/δομήσιμα)?

Ο Αστέριος έχει απαντήσει στο ερώτημά σου.

Αυτό που προσθέτω είναι  ότι το παρακολούθημα δεν μεταβιβάζεται μόνο του, αλλά μεταβιβάζεται το διαμέρισμα μαζί με το παρακολούθημα. Δεν διαχωρίζονται ώστε να εξέταζες μόνο την αποθήκη.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε κτίσμα με άδεια το 1977, η μία όψη του έρχεται ακριβώς στην οικοδομική γραμμή η οποία συμπίπτει και με την ρυμοτομική.

Στην όψη αυτήν παρατηρούνται οι εξής αυθαιρεσίες (σε διαμέρισμα 1ου ορόφου):

 

α) Προέκταση του εξώστη από 0,80μ σε 1,25μ

β) Προέκταση τμήματος κλειστής επιφάνειας 1,5τ.μ.

γ) Αλλαγή διαστάσεων και τροποποίηση ανοιγμάτων

 

Και οι 2 αυθαιρεσίες προεκτείνονται πέρα της Ρ.Γ. (ο εξώστης ούτως η άλλος ήταν εκτός)

Σύμφωνα με το ν. 4178 άρθρο 2 παρ 2 απαγορεύεται η ρύθμιση οποιοδήποτε χώρου πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης...... ΑΛΛΑ σύμφωνα με το άρθρο 9/Γ/ιστ :

 

ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι−

γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας,

έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω

του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώ−

σεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.

 

Α) Από τη στιγμή που είμαι μέσα στα όρια αυτά, μπορώ εν τέλει να δηλώσω την αυθαιρεσία Β ως κατηγορία 3 (και όχι σαν ΥΔ)???

Β) Η προέκταση εξώστη είναι μεγαλύτερη από 10% ενώ και στα ανοίγματα ένα δεν υπάρχει και υπάρχουν μικροδιαφορές στα άλλα. Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 (κατηγορία 3 και πολεοδομικές), μπορούν μήπως και αυτά να μπουν στην παραπάνω κατηγορία 3 (εφ όσων βέβαι θεωρηθεί το Α παραπάνω εφικτό) και να αποτελέσουν όλα μαζί ένα ΦΚ με μοναδική δήλωση την κατηγορία 3 για όλα τα παραπάνω (Δηλαδή 500ευρώ)???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.