Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 Α) Από τη στιγμή που είμαι μέσα στα όρια αυτά, μπορώ εν τέλει να δηλώσω την αυθαιρεσία Β ως κατηγορία 3 (και όχι σαν ΥΔ)???ΝΑΙ

Β) Η προέκταση εξώστη είναι μεγαλύτερη από 10%(της αρχικης επιφανειας?) ενώ και στα ανοίγματα ένα δεν υπάρχει και υπάρχουν μικροδιαφορές στα άλλα. Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 (κατηγορία 3 και πολεοδομικές), μπορούν μήπως και αυτά να μπουν στην παραπάνω κατηγορία 3 (εφ όσων βέβαι θεωρηθεί το Α παραπάνω εφικτό) και να αποτελέσουν όλα μαζί ένα ΦΚ με μοναδική δήλωση την κατηγορία 3 για όλα τα παραπάνω (Δηλαδή 500ευρώ)??? νομιζω θα πας αναλυτικο

Link to comment
Share on other sites

Για τους εξώστες ναι, εννοώ 10% από την αρχική επιφάνεια.

 

Τελικά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να δηλωθούν όλα μαζί σαν 1 λοιπή πολεοδομική και να περιγραφούν όλα αναλυτικά στην Τεχνική Έκθεση.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου nikosantonakas

Link to comment
Share on other sites

Για τους εξώστες ναι, εννοώ 10% από την αρχική επιφάνεια.

 

Τελικά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να δηλωθούν όλα μαζί σαν 1 λοιπή πολεοδομική και να περιγραφούν όλα αναλυτικά στην Τεχνική Έκθεση.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου nikosantonakas

Οχι το Α,  αυτο παει κατ3 

 

 

Παταρι που δεν βλεπει εσωτερικα (κλειστο απο ολες τις πλευρες κ με εισοδο απο την εξωτερικη σκαλα προς το  δωμα ) σε καταστημα   ,κ υψους 2.02μ παιρνει μειωτικο?,τι χωρος ειναι κατα ΝΟΚ ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω αποθήκη<15 τ.μ. και ύψους<2,5 μ. και αλλαγή διαστάσεων και θέσης κουφωμάτων μπορώ να τα συμψηφίσω όλα μαζί σε αναλυτικό ή να πάω κατηγορία 3 μαζί σε ένα φύλλο καταγραφής? Και επίσης επειδή αυτό μου ζητείται για συμβολαιογραφική πράξη, απαιτείται ή όχι καινούργιο σχέδιο σύμφωνα με το νόμο. Γιατί διάβασα ότι δεν χρειάζεται αλλά η συμβολαιογράφος το ζητάει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω αποθήκη<15 τ.μ. και ύψους<2,5 μ. και αλλαγή διαστάσεων και θέσης κουφωμάτων μπορώ να τα συμψηφίσω όλα μαζί σε αναλυτικό ή να πάω κατηγορία 3 μαζί σε ένα φύλλο καταγραφής? Και επίσης επειδή αυτό μου ζητείται για συμβολαιογραφική πράξη, απαιτείται ή όχι καινούργιο σχέδιο σύμφωνα με το νόμο. Γιατί διάβασα ότι δεν χρειάζεται αλλά η συμβολαιογράφος το ζητάει. Ευχαριστώ.

  - Σύμφωνα με ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 σελ. 3 παρ. Αα). ‘….’Αν υπάρχουν μικρές παραβάσεις και κατασκευές με αναλυτικό Π/Υ τότε μπορούν να υπολογιστούν όλα μαζί με  αναλυτικό Π/Υ. Στην περ. αυτή δεν επιλέγεται η Κατηγορία 3 στο Φ.Κ. αλλά οποιαδήποτε άλλη Κατηγορία’’

 

-Για την τακτοποίηση δεν απαιτείται

Για την μεταβίβαση όμως, η συμβ/φος ζητάει σχέδιο, προκειμένου να υπολογίσει Αντικ. Αξία, προκύπτοντες φόρους κ.λ.π.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!Ναι η μετακίνηση των ανοιγμάτων είναι πάνω από 2 μέτρα που θέτει σαν κριτήριο η κατηγορία 3. Απλά είδα κάποιες διαφωνίες για τις αποθήκες. Οκ οπότε θα τα βάλω όλα μαζί σαν μία λοιπή παράβαση με έναν αναλυτικό. Υποθέτω στα ανοίγματα που μετακινήθηκαν και απλά είναι ελάχιστα μικρότερα δεν υπολογίζω κάτι στον αναλυτικό,  μόνο κάποιο επιπλέον άνοιγμα αν υπάρχει! Για το σχέδιο ρωτάω γιατί ο αρχιτέκτονας έκανε το σχέδιο απλά δεν ξέρουμε αν χρειάζεται αμοιβή αποτύπωσης μέσω συστήματος να ανεβάσουμε στα αυθαίρετα όταν ανοίξει το σύστημα! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!Ναι η μετακίνηση των ανοιγμάτων είναι πάνω από 2 μέτρα που θέτει σαν κριτήριο η κατηγορία 3. Απλά είδα κάποιες διαφωνίες για τις αποθήκες. Οκ οπότε θα τα βάλω όλα μαζί σαν μία λοιπή παράβαση με έναν αναλυτικό. Υποθέτω στα ανοίγματα που μετακινήθηκαν και απλά είναι ελάχιστα μικρότερα δεν υπολογίζω κάτι στον αναλυτικό,  μόνο κάποιο επιπλέον άνοιγμα αν υπάρχει! Για το σχέδιο ρωτάω γιατί ο αρχιτέκτονας έκανε το σχέδιο απλά δεν ξέρουμε αν χρειάζεται αμοιβή αποτύπωσης μέσω συστήματος να ανεβάσουμε στα αυθαίρετα όταν ανοίξει το σύστημα! 

Θα δήλωνα αμοιβή αποτύπωσης. Δεν σε επηρεάζει όμως στην συμφωνηθείσα αμοιβή που θα λάβεις (μόνο στην κράτηση ΤΣΜΕΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα κατι πολυ πιο ευνοικο:

Κατηγορια 3 για το κτισμα (το οποιο βαση εγκυκλιου αντιμετωπιζεται σαν μικροπαραβαση) το οποιο εχει αναλυτικο ας πουμε 3000ευρω

Μικροπαραβαση για τη δεξαμενη και λεβητα αναλυτικου ας πουμε 5000ευρω

Μικροπαραβαση  για το στεγαστρο αναλυτικου  2000

 

Συνολο αναλυτικων 3000+5000+2000=10000<15000 αρα μια μικροπαραβαση με προστιμο 500 ευρω ΓΙΑ ΟΛΑ!!!

Καλησπέρα.

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Μπορείς να μου αναφέρεις την εγκύκλιο που το αναφέρει?

Επίσης στην Κατηγορία 3 μπαίνει το κτίσμα, αλλά η δεξαμενή και ο καυστήρας που αναφέρονται ότι μπορούν να μπουν?

Για την κατηγορία 3 πρέπει να γίνει έλεγχος προυπολογισμού?

Άλλο δεν είναι οι Αυθαίρετες μικρές Παραβάσεις(Κατηγορία 3) και άλλο οι λοιπές πολ/κες Παραβάσεις(βάσει πρου/σμού)?

Σαφέστατα εγώ προσπαθώ να βρω λύση να γίνουν όλα με 500 ευρώ(γτ είναι άδικο για παραπάνω) αλλά πως μπορώ να το στηρίξω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η συνένωση δύο καταστημάτων είναι "διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου".

Το αυθαίρετο πατάρι είναι ΥΔ χώρου με μειωτικό συντελεστή.

Η σκάλα με αναλυτικό.

 

Καλησπέρα Ιάσονα,

η συνένωση 2καταστημάτων από τη στιγμή που στα σχέδια της ΟΑ είναι 2 καταστήματα αλλά έγιναν 1 και έχει γίνει σύσταση που τα περιγράφει πια ως 1 ΟΙ, δεν χρειάζεται να τα βάλεις ως διαμερισμάτωση, δεν υπερισχύει η σύσταση?

Η σκάλα αν έχει υπολογιστεί στην ΥΔ, δεν χρειάζεται αναλυτικό σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος δεν γίνεται με βάση τη σύσταση αλλά με βάση την άδεια. Το ότι η σύσταση τα περιγράφει όπως είναι τώρα σημαίνει ότι δεν θα χρειαστούν συναινέσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.