Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Περίπτωση απλή αλλά για να είμαστε σίγουροι ρωτώ:

1 όροφος = 2 διαμερίσματα, ο ίδιος  ιδιοκτήτης

Νομιμότητα: Ο.Α. του 1978

Αυθαίρετα: το καθένα από τα παραπάνω διαμερίσματα έχει 1 μπαλκόνι λίγο μεγαλύτερο από ότι δείχνει στην Ο.Α. (περίπου στο 10,5%) και αντί για παράθυρο έχω μπαλκονόπορτα. Όλα αυτά έγιναν το 1980, δλδ προ του Ν. 1577/85.

Το ένα διαμερισμα πωλείται. Οπότε μπορώ να κάνω 1 δήλωση και για τα 2; Κ αν ναι, η βεβαίωση θα μιλά και για τα 2, στη συμβολαιογράφο θα έχουμε πρόβλημα; Δηλώνω αυτές τις αυθαιρεσίες ως μόνο ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ 3 (δλδ  500αρικο και τέλος;) Ή αλλαγη παράθυρο-μπαλκονόπορτα πάει με αναλυτικό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με το γράμμα του νόμου, η μεταβολή διάστασης του ανοιγματος δεν είναι 10%. Αν υποθέσουμε εγκεκριμένο παράθυρο διάστασης 1 μ και σημερινή μπαλκονόπορτα 2.10 η μεταβολή είναι πολλαπλάσια του 10% όπως ορίζει η παρ. ε της κατηγορίας 3. 

Για τον εξώστη συμφωνώ ότι μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3 λόγω προύπαρξης του ΓΟΚ 85.

Οπότε με βάση και την εγκ. 4 αν τελικά θελήσεις να τακτοποιήσεις και το άνοιγμα θα πρέπει να κάνεις έναν αναλυτικό και για τις 2 αυθαιρεσίες με κατηγορία 2.

Η πιο γρήγορη λύση, η οποία αφήνει την εκκρεμότητα της διαφοροποίησης όψης για το μέλλον είναι να ρυθμίσεις μόνο τον εξώστη (κατ 3) ώστε να γίνει η μεταβίβαση, μιας και το διαφορετικό άνοιγμα δεν συντελεί σε αύξηση δόμησης, κάλυψης, ύψους και χρήσης, όπως ορίζει το λεκτικό της βεβαίωσης που υπογράφουμε.

Μπορείς να κάνεις δήλωση για δυο διαμερίσματα και όταν απαιτηθεί βεβαίωση για μεταβίβαση θα εκδόσεις δυο βεβαιώσεις με αναγραφή στην Τ.Ε του α./α της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο και ευχαριστώ. Τώρα πρόσεξα την εγκύκλιο 4. Απλά δεν έχω καταλάβει , πως βγάζεις 2 βεβαιώσεις με διαφορετική αναφορά σε ακίνητα;

Link to comment
Share on other sites

με τον ίδιο τρόπο που θα είχες κληθεί να εκδόσεις για ένα τυχαίο ακίνητο το οποίο ελέγχεις. Δυο ξεχωριστές βεβαιώσεις. Παρόμοιο είναι όταν έχεις ρυθμίσει διαμερισμάτωση 2 διαφορετικών ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο και ευχαριστώ. Τώρα πρόσεξα την εγκύκλιο 4. Απλά δεν έχω καταλάβει , πως βγάζεις 2 βεβαιώσεις με διαφορετική αναφορά σε ακίνητα;

 

Το είχα ρωτήσει παλαιότερα στο ΤΕΕ και σου παραθέτω την απάντηση:

 

Ερώτ: Με ποιά διαδικασία θα γίνει εφικτή η απόδοση μοναδικού ηλεκτρ. αριθμού ρύθμισης για  ΚΑΘΕ  οριζ. ιδιοκτησία της κοινής ρύθμισης;   Σημειωτέον  ότι η εν λόγω δήλωση περιέχει δύο Ο.Ι και είναι ακόμη σε κατάσταση υποβολής με πληρωμένο πρόστιμο.

 

Απάντ: N.4178 <[email protected]>

Θα εκδώσετε βεβαίωση μεταβίβασης με ξεχωριστή καταχώριση για την κάθε οριζόντια ιδιοκτησία.

Για την έκδοση απλής βεβαίωσης μεταβίβασης (όχι μέσω δήλωσης αυθαιρέτου) κάνετε νέα δήλωση και συμπληρώνετε τα «Βασικά στοιχεία»  και τη «Διεύθυνση Ακινήτου», τα στοιχεία των ιδιοκτητών και κάνετε τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Δεν συμπληρώνετε τα «Στοιχεία υπολογισμού» (παρά μόνο τον αριθμό της αδείας, εάν υπάρχει) ούτε τα «Φύλλα Καταγραφής» (αφήνετε τις default επιλογές). Στη συνέχεια, συμπληρώνετε την Τεχνική Έκθεση αναφέροντας τον α/α της δήλωσης αυθαιρέτου, και υποβάλετε τη βεβαίωση. 

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασει εγκυκλιου 4, αν εχω αυθαιρετες μικροπαραβασεις κατηγοριας 3 και μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση υπολογιζομενη με αναλυτικο προυπολογισμο, μπορω να τα συμψηφισω ολα αυτα σε εναν αναλυτικο, προφανως για να γλιτωσω το δευτερο 500αρικο.

Στην περιπτωση που οι μικροπαραβασεις κατηγοριας 3 αφορουν το ιστ εδαφιο με το 5% της αυξομειωσης του μηκους της πλευρας, πως αυτα να τα δηλωσω στον αναλυτικο?

Την προσαυξηση αυτη σε εμβαδον τοιχου?

 

Κατι δε μου καθεται καλα ειναι η αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

...........................

Την προσαυξηση αυτη σε εμβαδον τοιχου?

 

Κατι δε μου καθεται καλα ειναι η αληθεια...

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στην διαπίστωση της αοριστίας και του προβληματισμού. Εγώ να προσθέσω εδώ (για assist πάσα :smile: ) :

 Αν οι διαστάσεις είναι μικρότερες τότε ο αντίστοιχος προυπ/μός γίνεται αρνητικός …..;

Πάντως καταλήγοντας θεωρώ ότι  σκεφτόμενοι ως μηχανικοί και όχι ως μαθηματικοί   θα πρέπει να το δούμε επί το δυσμενέστερον, δηλαδή πάντα θετικούς προυπ/μούς και αναφορικά με αυτό που ρώτησες θα έλεγα :

 «ναι υπολογίζεις μία λουρίδα τοίχου, δαπέδου, οροφής» .

 

Υ.Γ   Ε! …. ρε λουριά που τους χρειάζονται  ….

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση αποθηκης κατηγοριας 3, την εβαλα στον αναλυτικο και υπολογισα τις τοιχοποιιες και την πορτα.

Εδω τι διαολο να κανω?

Η θα το συμψηφισω στον αναλυτικο και θα πεταξω εικοσαποντες λωριδες τοιχοποιιας η θα υπολογισω αναλυτικα εμβαδον και θα μου υπολογισει προστιμο μονο του το συστημα για το προσθετο εμβαδον...

Προσανατολιζομαι στη δευτερη περιπτωση που μου ειναι πιο ασφαλης...

 

Δεν ξερω αλλοι συναδελφοι τι αποψη εχουν...

Link to comment
Share on other sites

...................η θα υπολογισω αναλυτικα εμβαδον και θα μου υπολογισει προστιμο μονο του το συστημα για το προσθετο εμβαδον...

Προσανατολιζομαι στη δευτερη περιπτωση που μου ειναι πιο ασφαλης...

 

 

Αυτός ο τρόπος (εμβαδομετρικός - Παραρτ. Α΄)  προβλέπεται στην περίπτωση που οι διαστάσεις ξεφεύγουν από το 5%  και το εμβαδόν από το 2%  .  ( βλ. αρ.9Γ τελευταία παρ.)

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω ακριβώς αυτό που γράφεις. Δηλαδή, θέλω να πω, δε βλέπω κάπου να με δεσμεύει αν η μεταβολή σε εξωτερικές διαστάσεις να είναι έως 5% να πάω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με Κατηγορία 3, ενώ ΜΟΝΟ αν υπερβαίνει αυτό το ποσοστό να προχωρήσω σε αναλυτικό υπολογισμό προστίμου με εμβαδομετρηση.

Απλά αν η υπέρβαση είναι έως 5% δυναμαι να τη θεωρήσω ως μικροπαραβαση.

Αν θέλω, μπορώ να τακτοποιησω και υπέρβαση μικρότερη του 2% που με καλύπτει η ανοχή της βεβαιωσης.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.