Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

18.5.α 

5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις 
κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος 
Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια 
χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζο−
νται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) 
που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 
του άρθρου 9 του παρόντος καταβάλλεται παράβολο 
πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπο−
λογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα Β΄. 
Προϋπολογισμός έως και δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) 
ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία κατα−
βάλλεται πρόστιμο πεντακοσίων (500) ευρώ. Ο αριθμός 
των παραβάσεων προκύπτει από το πηλίκον του συνο−
λικού προϋπολογισμού δια του ποσού των δεκαπέντε 
χιλιάδων (15.000) ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα 
άνω. Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινή−
του σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του 
Παραρτήματος Α. Ειδικά, σε αυτές τις περιπτώσεις που 
υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κα−
τηγορίας δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii, iv και v, 
της παρ. 6 του άρθρου 11 του παρόντος. Για αυθαίρετες 
κατασκευές των παραγράφων 26 και 57 του άρθρου 2 
του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) καταβάλλεται παράβολο κατά 
την παρ.10 του άρθρου 11 του παρόντος νόμου και το 
ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά 
το Παράρτημα Β΄ σύμφωνα με τα οριζόμενα στην πα−
ρούσα παράγραφο.
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή εξωτερικής διάστασης αφορά στην πλευρά της ο.ι με μήκος 6.65, διότι αυτή μεταβάλλεται λόγω του αυθαίρετου έρκερ. Η πλευρά με μήκος 3.35 δεν μεταβάλλεται και δεν συμμετέχει στο κριτήριο,  οπότε η μεταβολή είναι 0,40/6.65=6.1%>5%. Συνεπώς δεν βγαίνουν τα κριτήρια της περίπτωσης ιστ. 

Αν και θεωρώ προσωπικά ως εξωτερική διάσταση του περιγράμματος του κτηρίου τη συνολική μου πλευρά και όχι την επι μέρους, θεωρώ πως έχει λογική αυτό που λές.

Με αυτό το δεδομένο, τα 6,65μ μήκους πλευράς μου επιτρέπουν τακτοποίηση 0,33μ πρόσθετου μήκους ώστε να εξαντληθεί το 5%

Αυτά τα 33εκ δε μπορώ να τα τακτοποιήσω ως μικροπαράβαση Κατηγορίας 3 και τα εναπομείναντα 7εκ του συνολικού μήκους του έρκερ να καλύπτονται από τις ανοχές της βεβαίωσης?

 

Δηλαδή η πλευρά μου είναι 6,65μ καθαρού εγκεκριμένου μήκους, 6,98μ μετά την τακτοποίηση της Κατηγορίας 3 και στην επί τόπου μέτρηση προκύπτει 7,05μ μήκος, διαφορά <2% (0,07/6,98=1%) οπότε χορηγείται βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

Τι λέτε?

 

Στο ΤΕΕ μου είπαν σε παρόμοια περίπτωση που το επιτρεπόμενο μήκος τακτοποίησης του 5% για έρκερ ήταν 37εκ, το 2% με καλύπτει στις ανοχές της βεβαίωσης για το εναπομείναν μήκος και δίδεται σε κάθε οριζόντιο ιδιοκτησία, για όλα τα μήκη (εγκεκριμένα συν τακτοποιημένα). Δεν εξαντλείται, δηλαδή, στο 5% της Κατηγορίας 3 ώστε η συγκεκριμένη πλευρά να μην έχει ανοχή 2% έπειτα στη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

(...)

Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη

επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι

εξής αποκλίσεις:

Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων (*) του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς

ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)

Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου

ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).

Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους

ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

* Αν στο λεκτικό των ανοχών εννοούσαν "των εγκεκριμένων διαστάσεων" τότε δεν σώζεται. Αν όχι,  έχει λογική αυτό που σκέφτηκες. Προσωπικά για λόγους αμφιβολιών δεν θα το ρύθμιζα, θεωρώντας ότι η ανοχή εκφράζεται επί των αρχικών-εγκεκριμένων διαστάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

(...)
Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη
επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.
Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι
εξής αποκλίσεις:
Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων (*) του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς
ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου
ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).
Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους
ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.
* Αν στο λεκτικό των ανοχών εννοούσαν "των εγκεκριμένων διαστάσεων" τότε δεν σώζεται. Αν όχι,  έχει λογική αυτό που σκέφτηκες. Προσωπικά για λόγους αμφιβολιών δεν θα το ρύθμιζα, θεωρώντας ότι η ανοχή εκφράζεται επί των αρχικών-εγκεκριμένων διαστάσεων.

 

Πώς γινεται η ανοχη να εκφραζεται επι των αρχικων εγκεκριμενων διαστασεων οταν το συγκεκριμενο λεκτικο υπαρχει ακομα και στις μετα τακτοποιηση βεβαιωσεις?

Δε μπορουμε να ξερουμε επακριβως τι εννοουσαν με την εννοια "διαστασεις"

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι απο τη στιγμη που τακτοποιεις κάποια ατασθαλία σε ΟΙ, οι τελικες διαστασεις της ειναι οι εγκεκριμενες ΣΥΝ τις τακτοποιημενες, στις οποιες υπαρχουν και οι συγκεκριμενες ανοχες.

Οποτε η διασταση τελικως ειναι 6,65+0,33=6,98μ και τα 7εκ που απομένουν ειναι το 1% αυτου, εχοντας τακτοποιησει αποκλιση 5% επι της εγκεκριμενης.

Και στις ανοχες, ακομα και το 2% του εγκεκριμενου να μου δινουν ως ανοχη, αυτο ειναι 13εκ (στα 6,,65μ)

Οποτε εχω 6,65μ εγκεκριμενη διασταση, 0,33μ το 5% αυτής ως τακτοποίηση Κατηγορίας 3 και αλλα 0,13μ ως απόκλιση στο 2% της εγκεκριμένης, 7,11μ

Εγώ 7,05μ μετράω...

 

Πού δεν καλύπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ προσωπικά ως εξωτερική διάσταση του περιγράμματος του κτηρίου τη συνολική μου πλευρά και όχι την επι μέρους, θεωρώ πως έχει λογική αυτό που λές.

Με αυτό το δεδομένο, τα 6,65μ μήκους πλευράς μου επιτρέπουν τακτοποίηση 0,33μ πρόσθετου μήκους ώστε να εξαντληθεί το 5%

Αυτά τα 33εκ δε μπορώ να τα τακτοποιήσω ως μικροπαράβαση Κατηγορίας 3 και τα εναπομείναντα 7εκ του συνολικού μήκους του έρκερ να καλύπτονται από τις ανοχές της βεβαίωσης?

 

Δηλαδή η πλευρά μου είναι 6,65μ καθαρού εγκεκριμένου μήκους, 6,98μ μετά την τακτοποίηση της Κατηγορίας 3 και στην επί τόπου μέτρηση προκύπτει 7,05μ μήκος, διαφορά <2% (0,07/6,98=1%) οπότε χορηγείται βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

Τι λέτε?

 

Στο ΤΕΕ μου είπαν σε παρόμοια περίπτωση που το επιτρεπόμενο μήκος τακτοποίησης του 5% για έρκερ ήταν 37εκ, το 2% με καλύπτει στις ανοχές της βεβαίωσης για το εναπομείναν μήκος και δίδεται σε κάθε οριζόντιο ιδιοκτησία, για όλα τα μήκη (εγκεκριμένα συν τακτοποιημένα). Δεν εξαντλείται, δηλαδή, στο 5% της Κατηγορίας 3 ώστε η συγκεκριμένη πλευρά να μην έχει ανοχή 2% έπειτα στη βεβαίωση.

Κι εμένα η γνώμη μου είναι ότι η πλευρά σύγκρισης είναι η μεμονωμένη, δλδ το 6.65.

 

Τώρα αυτό που λες για εν μέρη τακτοποίηση 33εκ του έρκερ και τα υπόλοιπα καλύπτονται από τις αποκλίσεις, το βρίσκω πολύ ψαγμένο και μάλλον προς τα όρια του λάθους θα το έλεγα. Να στο πω αλλιώς... Βάσει αυτού, θα μπορούσαμε σε κάθε αυθαίρετο για να γλιτώνει ο πελάτης πρόστιμα να τακτοποιούμε το 98% της επιφάνειας και το υπόλοιπο 2% να καλυπτόταν από τις αποκλίσεις. ...Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω... Είναι αρκετά ψαγμένη η αντιμετώπιση αυτή... Στην τελική, θα προτιμούσα να επιλέξω ότι έχουν πολύ σοβά και χρώμα οι τοίχοι!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνουμε χρήση της εγκυκλίου με το λεβητοστάσιο, έχουμε ρυθμίσει με 3843/10 και ΥΧΚΧ με 4178/13 θα χρειαστεί να κάνουμε και διαμερισμάτωση λόγω αλλαγής μηχανολογικών?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η γνώμη μου είναι ότι η πλευρά σύγκρισης είναι η μεμονωμένη, δλδ το 6.65.

 

Τώρα αυτό που λες για εν μέρη τακτοποίηση 33εκ του έρκερ και τα υπόλοιπα καλύπτονται από τις αποκλίσεις, το βρίσκω πολύ ψαγμένο και μάλλον προς τα όρια του λάθους θα το έλεγα. Να στο πω αλλιώς... Βάσει αυτού, θα μπορούσαμε σε κάθε αυθαίρετο για να γλιτώνει ο πελάτης πρόστιμα να τακτοποιούμε το 98% της επιφάνειας και το υπόλοιπο 2% να καλυπτόταν από τις αποκλίσεις. ...Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω... Είναι αρκετά ψαγμένη η αντιμετώπιση αυτή... Στην τελική, θα προτιμούσα να επιλέξω ότι έχουν πολύ σοβά και χρώμα οι τοίχοι!!!

Τώρεα παίζουμε πραγματικά με τα εκατοστά και αυτό, αν μη τι άλλο, δε μας τιμά σα μηχανικούς αλλά πρέπει να βρω τη βέλτιστη λύση εν προκειμένω...

Όπως και νά 'χει, έχω ξεκαθαρίσει ότι το 5% υπολογίζεται επί της πλευράς των 6,65μ, οπότε δε δύναμαι να τακτοποιήσω περαιτέρω από 33εκ.

Το σπάσιμο με εξωτερική μέτρηση είναι εμφανώς 40εκ.

Το νόμιμο, μετά τακτοποίησης, τμήμα είναι 6,65+0,33=6,98μ και στην επι τόπου μέτρηση προκύπτει 6,83μ+το πάχος του εξωτερικού τοίχου το οποίο μετράται 24εκ.

7,07μ μετρημένο επί τόπου.\

Έχω απόκλιση της επί τόπου μέτρησης με την εγκεκριμένη+τακτοποιημένο 9 ολόκληρα εκατοστά  :mrgreen:

Βγάλε σοβά εξωτερικής τοιχοποιίας, εντός απόκλισης είσαι...

 

Ξέρω, δε μου αρέσει αυτή η λύση και ούτε την εφαρμόζω σε λοιπές τακτοποιήσεις, προς Θεού, όμως όταν εν προκειμένω μου επιτρέπουν ΜΟΝΟ ενα συγκεκριμένο τμήμα να τακτοποιήσω, αναγκαστικά τακτοποιώ ΜΟΝΟ ως εκεί και ΑΝ το εναπομείναν καλύπτεται από τη βεβαίωση, γίνεται η συμβολαιογραφική πράξη, ειδάλλως πάμε για νομιμοποίηση, κατεδάφιση ή χαλάει η δουλειά!

Διαλέχτε!

Link to comment
Share on other sites

Something last...

Τόσο το helpdesk του ΤΕΕ-ΤΚΜ όσο και το γραφείο ΓΟΚ (εξαίρετη συνάδελφος, πρώην Μηχανικός πολεοδομίας, μεγάλης ηλικίας) ισχυρίζονται πως ό,τι δύναται να νομιμοποιηθεί, δεν υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να τακτοποιηθεί.

Οπότε και μου προτείνουν ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ αυθαίρετου -σύννομου- έρκερ άνωθεν κοινοχρήστου πόλης...

 

Γιατί δεν το είδα με τόσο καλό μάτι...?  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάτι μπορεί να νομιμοποιηθεί, δεν σημαίνει ότι μπορεί να τακτοποιηθεί, γιατί πολύ απλά όταν γράψανε τον 4178 δεν το είχαν σκεφτεί αυτό!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.