Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ολες οι λοιπες πολεοδομικες παραβασεις σε κτηριο με οικοδομικη αδεια ειναι Κατηγορια 4 εκτος και αν εισερχονται σε προκηπιο

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι λοιπες πολεοδομικες παραβασεις σε κτηριο με οικοδομικη αδεια ειναι Κατηγορια 4 εκτος και αν εισερχονται σε προκηπιο

 

  • ΚΙ ΕΚΤΟΣ   αν μπορούν να εισαχθούν ως κατ. 2 ( <1983) προκειμένου να πάρουν απ΄αρχής την εξαίρεση κατεδάφισης
  • ΚΙ ΕΚΤΟΣ   αν μπορούν να εισαχθούν ως κατ. 1 ( <1975)  προκειμένου να πάρουν απ΄αρχής την εξαίρεση κατεδάφισης  ΚΑΙ να συνυπολογιστούν μέσα στο 500άρικο ώστε να μην επιβαρύνουν το συνολικό πρόστιμο.......
Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως εξυπακουετο, αναλογικα με την παλαιοτητα...

Για τη διακριτοποιηση αναμεσα σε Κατηγορια 4 και 5 το ειπα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως εξυπακουετο, αναλογικα με την παλαιοτητα...

Για τη διακριτοποιηση αναμεσα σε Κατηγορια 4 και 5 το ειπα...

 

Τα εξυπακουώμενα μπορεί να εκληφθούν ως "κρυφή ατζέντα" και στις μέρες μας ειδικά αυτό μπορεί να αποβεί  επικίνδυνο για  άλλους.... :mrgreen:

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πως ερμηνευεται την κατηγορια 3 για την αλλαγη θεσης :


 


ιε. Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους.


 


η προυποθεση να μην εχει μεταβληθει η τελικη σταθμη του εδαφους παει και στην πρωτη περιπτωση με τα κοκκινα?


 


,δηλαδη εαν εχω μετακινηση σε νομιμη θεση κτιριου αλλα εχω μπαζωμα τοτε δεν μπορω να παω κατηγορια 3?


Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: σε κτίριο προ του '55 έχω μεταγενέστερη αποθήκη ύψους κάτω από 2,5μ. και εμβαδού 6,6τ.μ. (χωρίς άδεια) + βόθρο (με άδεια) που έχει επιμηκυνθεί. Λογικά ρυθμίζω βαζοντάς τα στην κατηγορία 3. Στη φόρμα του συστήματος βάζω "με οικοδομική άδεια" ή δεν παίζει ρόλο? Επίσης, συμπληρώνω κανονικά τα πεδία με τα τετραγωνικά (ΒΧ/ΚΧ) ή δεν συμπληρώνω τίποτα και πάω με αναλυτικό προϋπολογισμο...?! 

Link to comment
Share on other sites

 

πως ερμηνευεται την κατηγορια 3 για την αλλαγη θεσης :

 

ιε. Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους.

 

η προυποθεση να μην εχει μεταβληθει η τελικη σταθμη του εδαφους παει και στην πρωτη περιπτωση με τα κοκκινα?

 

,δηλαδη εαν εχω μετακινηση σε νομιμη θεση κτιριου αλλα εχω μπαζωμα τοτε δεν μπορω να παω κατηγορια 3?

 

Φαντάζομαι πως αν το μπάζωμα δεν περιλαμβάνει τοιχείο, το πας κατηγορία 3...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: σε κτίριο προ του '55 έχω μεταγενέστερη αποθήκη ύψους κάτω από 2,5μ. και εμβαδού 6,6τ.μ. (χωρίς άδεια) + βόθρο (με άδεια) που έχει επιμηκυνθεί. Λογικά ρυθμίζω βαζοντάς τα στην κατηγορία 3. Στη φόρμα του συστήματος βάζω "με οικοδομική άδεια" ή δεν παίζει ρόλο? Επίσης, συμπληρώνω κανονικά τα πεδία με τα τετραγωνικά (ΒΧ/ΚΧ) ή δεν συμπληρώνω τίποτα και πάω με αναλυτικό προϋπολογισμο...?! 

Υπάρχει δυνατότητα βάσει εγκυκλίου η παράβαση κατ.3 δηλ. η αποθήκη και ο βόθρος πέρα του νόμιμου τμήματος να μπούνε σε ένα αναλυτικό προϋπολογισμό. Προσωπικά δε την εφαρμόζω σε περίπτωση που έχω λοιπές παράβασεις μαζί με κλειστούς χώρους. Δηλ, προσωπικά στην περίπτωση που περιγράφεις θα έβαζα την αποθήκη ως κατηγορία 3, και το τμήμα του βόθρου που δεν καλύπτεται από την άδεια ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό. Από την άλλη αν και τα 2 τα βάλεις σε 1 αναλυτικό είσαι πάλι καλυμμένος.

 

Το κτίσμα του '55 δεν έχει άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα βάσει εγκυκλίου η παράβαση κατ.3 δηλ. η αποθήκη και ο βόθρος πέρα του νόμιμου τμήματος να μπούνε σε ένα αναλυτικό προϋπολογισμό. Προσωπικά δε την εφαρμόζω σε περίπτωση που έχω λοιπές παράβασεις μαζί με κλειστούς χώρους. Δηλ, προσωπικά στην περίπτωση που περιγράφεις θα έβαζα την αποθήκη ως κατηγορία 3, και το τμήμα του βόθρου που δεν καλύπτεται από την άδεια ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό. Από την άλλη αν και τα 2 τα βάλεις σε 1 αναλυτικό είσαι πάλι καλυμμένος.

 

Το κτίσμα του '55 δεν έχει άδεια;

 

Είναι προ του 1955, χτισμένο το 1917 για την ακρίβεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.