Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

οι εξωστεσ πανε κατηγορια 1 για εγιναν απο την κατασκευη αλλα το κουφωμα αλλαξε μεταξυ 21998-2003.

Δεν μπορω να βαλω μαλλον 1,2,3, αρα 4.

 

σε ευχαριστω πολυ για το αμεσο της απαντησης.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό είναι το κούφωμα να άλλαξε μορφή εκ κατασκευής και τεχνικά μπορείς να το υποστηρίξεις αυτό. Αν βεβαίως έχεις άλλα ισχυρά στοιχεία που δείχνουν ότι η εγκεκριμένη μπαλκονόπορτα έγινε παράθυρο, μεταγενέστερα από την 9/6/75, (1998-2003 όπως αναφέρεις) τότε η παράβαση θα υπαχθεί στην κατηγορία 4 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω στοιχεία ούτε γαι το πρώτο ούτε για το δεύτερο ο ιδιοκτήτης απεβίωσε.  Ο γιος το πουλάει και μου ανέφερε οτι το έκλεισε ο πατέρας του άλλα δεν θυμάται πότε.  Επίσης το σπίτι αγοράστηκε μετά το 1996 άρα η κατασκευή ειναι καινούργια.

κατηγορία 4 να είμαστε και σίγουροι.

 

σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας 

θέλω να ρωτήσω το εξής:

Σε διαμέρισμα τρίτου ορόφου (ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία) που έχει στο υπόγειο της πολυκατοικίας μια αποθήκη ως παρακολούθημα (η αποθήκη δεν έχει χιλιοστά στο συμβόλαιο) και στην πραγματικότητα το υπόγειο δεν είναι διαμορφωμένο όπως στα σχέδια της αδείας κ πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο, χωρίς να υπάρχει ξεχωριστός χώρος για την αποθήκη.

Σε αυτήν την περίπτωση, όσον αφορά το παρακολούθημα, πως το τακτοποιώ? Τί πρέπει να ελέγξω ώστε να δώσω μία βεβαίωση που αφορά και στο διαμέρισμα και στο παρακολούθημα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για την κατηγορία 3 τα 2,5 μ ύψος γνωρίζουμε αν είναι εσωτερικα η εξωτερικα?

και αν εφαρμόζουμε και επιπλέον συντελεστες π.χ. παραβίαση πλαγίων αποστάσεων κλτ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα. 

Πάρε το εξωτερικό ύψος για να μην "ακροβατείς" σε δύσκολα ερμηνεύσιμες καταστάσεις.

Στην κατηγορία 3 δεν λαμβάνεις συντελεστές παραβίασης.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα,δεν θέλω να κάνω κάτι που να μην είναι μη νομιμο και να βρώ και τον μπελά μου μετά εννοείται αυτό!γνωρίζεις αν έχω 2

αποθήκες <15 τ.μ αν μπορώ να τις εντάξω και τις 2 στην Κ3 με 500 ευρω? ή πρέπει να πάνε χωριστά? μπορώ να κάνω 2 φυλλα καταγραφής με κατηγορία 3?συγνωμη για τις

απανοτές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολυ με την Κ3

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με απάντηση της εγκ. 4 μπορείς εφόσον το άθροισμα των επιφανειών τους δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ. Διαφορετικά θα σκεφτείς άλλη καταχώρηση ανάλογα με το τι συμφέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας 

θέλω να ρωτήσω το εξής:

Σε διαμέρισμα τρίτου ορόφου (ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία) που έχει στο υπόγειο της πολυκατοικίας μια αποθήκη ως παρακολούθημα (η αποθήκη δεν έχει χιλιοστά στο συμβόλαιο) και στην πραγματικότητα το υπόγειο δεν είναι διαμορφωμένο όπως στα σχέδια της αδείας κ πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο, χωρίς να υπάρχει ξεχωριστός χώρος για την αποθήκη.

Σε αυτήν την περίπτωση, όσον αφορά το παρακολούθημα, πως το τακτοποιώ? Τί πρέπει να ελέγξω ώστε να δώσω μία βεβαίωση που αφορά και στο διαμέρισμα και στο παρακολούθημα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η διαφορετική διαρρύθμιση δεν είναι παράβαση (αρ.23.9) και αν στην συγκεκριμένη θέση της αποθήκης που δεν περιτοιχίστηκε δεν υπάρχει κάποια άλλη παράβαση (π.χ ύψους, άλλης χρήσης όπως δεξαμενή καυσίμων, γεώτρηση κ.λ.π) τότε  μπορείς να δώσεις την βεβαίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.