Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

liv25k,

 

Κατ αρχήν να σημειώσω ότι αν στην συστημένη Ο.Ι σου περιλαμβάνεται και ο αυθαίρετος χώρος πλάτους 0.25μ,  ασχέτως αν είναι αυθαίρετος, ΤΟΤΕ ΔΕΝ χρειάζεσαι συναίνεση.  Αν όμως η σύσταση δεν περιλαμβάνει την αυθαίρετη λουρίδα των  25εκ. τότε αυτή βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο και χρειάζεσαι την συναίνεση, οπότε στην περίπτωση δυστροπίας τους  κάνεις τα εξής:

Ενημερώνεις όλους τους ιδιοκτήτες για την υποχρέωση δήλωσης των αυθαιρέτων τους που μέχρι στιγμής λήγει 02/2016. Αναφέρεσαι στην αδυναμία  οποιασδήποτε δικαιοπρακτικής ικανότητας τους περεταίρω, στα περί προστίμου 30% και 5% κ.λπ, κ.λ.π.  Τους επισημαίνεις ότι η στάση τους να μην σας παρέχουν την συναίνεση τους σας εμποδίζει από του να ασκήσετε το έννομο δικαίωμα σας να δηλώσετε την ιδιοκτησία σας με τον ν.4178 ΚΑΙ ότι στην περίπτωση μη συναίνεσης τους θα αναγκαστήτε να ζητήσετε αυτοψία από  την ΥΔΟΜ.  Στην περίπτωση αυτοψίας  τους ενημερώνεις ότι η υπηρεσία θα διαπιστώσει όλες τις αυθαιρεσίες και θα ειδοποιήσει όλους τους ιδιοκτήτες ότι από την επαύριο της λήξης του ν. 4178 θα τους καταλογίσει τα μεγαλύτερα πρόστιμα του 30% και 5%, θα βρουν δηλαδή ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ  !   Την ενημέρωση την κάνεις προφορικώς ή γραπτώς με συστημένη επιστολή ή ακόμη και με εξώδικο πρόσκληση και μετά την άγονη παρέλευση του χρόνου για την απάντηση τους προχωράς στην αυτοκαταγγελία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω τον ανεβαζω στο πεδιο ΄΄ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ΄΄

 

 

Καλημέρα, 

 

μέσα στα αρχεία που ανεβάζουμε ή στη τεχνική έκθεση στα πρόσθετα στοιχεία;

 

 

 

 

Και μια δεύτερη ερώτηση:

 

έχω άδεια του 98 για νομιμοποίηση αυθαίρετων τμημάτων με τον 1512/83 για οικοδομή με οικοδομική άδεια του 63 και μετά του 74.

Σαν σύγκριση στοιχείων (ύψη, δομηση κτλπ) μπορώ να πάρω τα σχέδια της νομιμοποίησης πρέπει να τσεκάρω του 74 πχ?

 

Φαντάζομαι μετράει η τελευταία άδεια?

 

 

 

Προσθέτω και μια τρίτη ερώτηση:

 

Αποθήκη σε δώμα η οποία κομμάτι της έχει νομιμοποιηθεί με τον ν1512/'83 και έχει προστεθεί κομμάτι που την βγάζει οριακά πάνω από τα 15τμ, μπορεί να μπει κατηγορία 3 (εγώ θα την ενώσω με τον αναλυτικό)

επειδή το κομμάτι που τακτοποιείται τώρα με τον 4178 είναι 3τμ ή πρέπει συνολικά η αποθηκη να έχει τα 15τμ για να με παίρνει στην 3?

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Κατηγορία 3 (ιγ) αφορά μόνο Αποθήκες ? 

 

 

ιγ. Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τετραγωνικά μέτρα και ύψους έως 2,50 μέτρα.

 

Δεν μπορώ να τακτοποιήσω και εξωτερικό λεβητοστάσιο ως κατηγορία 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το help desk το είχε προσεγγίσει ότι μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3. Από κει και πέρα η επιλογή δική σου.

 
10. Αυθαίρετο  λεβητοστάσιο  που  πληρεί  τις  προϋποθέσεις  της  παρ.  ιγ  της 
Κατηγορίας Γ του άρθρου 9 του ν. 4178/13 μπορεί να υπαχθεί στη διάταξη αυτή λόγω χρήσης λεβητοστασίου ; 
 
Ναι, αυθαίρετο λεβητοστάσιο μπορεί να υπαχθεί στην παρ. ιγ της Κατηγορίας Γ 
του άρθρου 9 του ν. 4178/13, εφόσον πληρεί τις σχετικές προϋποθέσεις. 
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω μια ερώτηση γιατί έχω κολλήσει σε μια δήλωση και θέλω να την παω δευτέρα πολεοδομία

 

Αποθήκη σε δώμα η οποία κομμάτι της έχει νομιμοποιηθεί με τον ν1512/'83 και έχει προστεθεί κομμάτι που την βγάζει οριακά πάνω από τα 15τμ, μπορεί να μπει κατηγορία 3 (εγώ θα την ενώσω με τον αναλυτικό)

επειδή το κομμάτι που τακτοποιείται τώρα με τον 4178 είναι 3τμ ή πρέπει συνολικά η αποθηκη να έχει τα 15τμ για να με παίρνει στην 3?

Link to comment
Share on other sites

Τότε με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα έχουν νομιμοποιηθεί με τον προηγούμενο νόμο και αυτά που τακτοποιείς είναι <15 τμ τότε μπορούνε να τακτοποιηθούν ως κατ.3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.