Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα! 

επειδή είμαι μπερδεμένος...

Σε περίπτωση που συνυπάρχουν μικρές παραβάσεις ΚΑΤΗΓ. 3 με άλλες μικρές της παραγράφου 5α του αρθ18 ( π.χ περίφραξη δίχως άδεια)  μπορώ να κάνω αναλυτικό για το σύνολο αυτών και εφόσον είμαι κάτω από τα 15000 κοστολόγιο να καθαρίσω με ένα 500 αντί να έχω 2 φύλλα καταγραφής( κατ3 + λοιπές του αρθρου 18 ) και να έχω 500+500 =1000? Με βάση την  εγκύκλιο 4 Αρθ 9 Α.α) αντιλαμβάνομαι πως μπορώ. Κάνω λάθος , υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός για την εφαρμογή αυτού?

 

Επίσης ... η υπέρβαση περιτοίχισης( υποθέτω με άδεια ) μέχρι ένα μέτρο είναι κατ3.

Η περιτοίχιση έως ένα μέτρο χωρίς άδεια θα μπορούσε να θεωρηθεί κατ3?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

 

 μπορώ να κάνω αναλυτικό για το σύνολο αυτών και εφόσον είμαι κάτω από τα 15000 κοστολόγιο να καθαρίσω με ένα 500  ναι μπορεις χωρις κανεναν ενδοιασμο

 

Επίσης ... η υπέρβαση περιτοίχισης( υποθέτω με άδεια ) μέχρι ένα μέτρο είναι κατ3.

Η περιτοίχιση έως ένα μέτρο χωρίς άδεια θα μπορούσε να θεωρηθεί κατ3? οχι. με αναλυτικο

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνοπτικά η περίπτωσή μου. 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου (δεν έχει ακόμη κυρωθεί πρ, εφαρμογής), χωρίς άδεια υπάρχει ισόγεια κατοικία 60μ. με βεράντα 25.τμ (γι' αυτές τις 2 κατασκευές έχουν ολοκληρωθεί οι 2 φάσεις του Ν.1337/83).

Ο ιδιοκτήτης -άγνωστο ποτέ και προφανώς αδύνατο να αποδειχθεί- έκανε:

1)προσθήκη στην ισόγεια κατοικία 23 τ.μ (κατ.5)

2)επέκταση της βεράντας και προς την μια πλαινή πλευρά της κατοικίας επιφάνειας 13 τ.μ. (κατ.5)

3)αποθήκη εμβαδού 6τ.μ (κατ.3)

4)μπάρμπεκιου (κατ.3)

5)εκκλησάκι-εικονοστάσι (κατ.3)

 

οι παραβάσεις 2,3,4,5 και αφού διάβασα την εγκύκλιο 4 καταλαβαίνω ότι μπορούν να υπολογιστούν με αναλυτικό προκειμένου να προκύψει ενα 500ρικο και όχι 2 500ρικα (1 για τις 3 παραβάσεις της κατ.3 και 1 που θα προέκυπτε για τη βεράντα με αναλυτικό προυπολογισμό).

Εφόσον όλες θα δηλωθούν στην κατ.5, θα κάνω ένα Φ.Κ για την προσθήκη στην ισόγεια κατοικία και στο ίδιο Φ.Κ θα επιλέξω το "λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις" ή ένα Φ.Κ για την προσθήκη και ένα Φ.Κ για τις παραβάσεις 2,3,4,5

όπου θα επιλέξω πάλι το "λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις"?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

σε οικόπεδο έχει αλλάξει η θέση του κτιρίου. Αντί να κρατήσει απόσταση από τα πλάγια όρια >2,5μ η οικία έγινε κοντά στα όρια έχοντας απόσταση από 0,8-1,2 μ. δεν υπάρχει κάποια άλλη αλλαγή σε σχέση με τα σχέδια. Υπάρχει ΟΑ.

 

Δίπλα μένει η κόρη της. Μου ζητήθηκε βεβαίωση μεταβίβασης. Μπορώ να δώσω χωρίς δήλωση αυθαιρέτων;

 

Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει αυθαιρεσία. Όταν δηλωθεί θα μπει μόνο μία αυθαιρεσία 500αρικο; Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων; Θα πρέπει να κάνω νέο τοπογραφικό λόγω αλλαγής θέσης;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου δεν αποτελεί παράβαση κατηγ 3

(υπολογίζεται με  τ.μ και επομένως δεν είναι 500€)

και τέλος δεν μπορείς να δώσεις Β/Μ χωρίς ένταξη στον 4178

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου είναι σωστό, προχώρα το έτσι όπως λες. Απλά δεν έχω καταλάβει γιατί το εκκλησάκι πάει κατ.3, τι διαστάσεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου είναι σωστό, προχώρα το έτσι όπως λες. Απλά δεν έχω καταλάβει γιατί το εκκλησάκι πάει κατ.3, τι διαστάσεις έχει;

 

ανύπαρκτες...  :mrgreen:  εικονοστάσι ας πούμε. 0.5*0.5 και ύψος 1.2 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.