Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 

Η μεγάλη διάσταση των 5,90μ (όμορος τοίχος σαλονιού με έτερη ΟΙ) επεκτάθηκε κατά 25εκ προς τον ακάλυπτο.

Βάσει εγκεκριμένου σχεδίου, το σαλόνι προεξείχε ήδη κατά 85εκ, τα οποία τώρα έγιναν 1,10μ.

Τα 25εκ στα 5,90μ πλευράς είναι

Η προσαύξηση του εμβαδού είναι

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με την Κατηγορία 3 εν προκειμένω, δεδομένου ότι στη μεγάλη διάσταση είμαι εντός 5% αλλά στη μικρή (στην προεξοχή δηλαδή) είμαι εκτός 5%?

 

Θεωρώ ότι καλύπτομαι.

Τι λέτε?

Θεωρώ ότι δεν καλύπτεσαι για υπαγωγή στο εδάφιο ιστ της κατηγορίας 3 αφού η μεταβολή στην εγκεκριμένη διάσταση των 0,85 μ είναι κατά πολύ μεγαλύτερη του 5% (29,41%>>5%).

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα η βασικη μου πλευρα που μετεβληθη ειναι η μεγαλη.

Η πλευρα των 0,85μ ειναι απλως σπασιμο απο συνεχιση του τοιχου σε εσοχη.

Υπο αυτο το πρισμα, ενα ερκερ κατασκευασμενο 5εκ μεγαλυτερο δεν τακτοποιειται ως Κατηγορια 3 γιατι το 5% των 40εκ ειναι 2εκ, αρα μονο 2εκ μπορω να τακτοποιησω...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη που έχω είναι ότι η ποσοστιαία ανοχή για αύξηση  διάστασης ως και 5%, εξετάζεται για κάθε πλευρά του περιγράμματος της οριζόντιας και όχι για μια από όλες.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με πιο συγκεκριμενο παραδειγμα.

Το περιγραμμα του διαμερισματος μου ειναι με λευκη γραμμη και με κοκκινη τα παρε δωσε.

Η δεξια πλευρα των 4,25μ αυξηθηκε κατα 5εκ και εγινε 4,30μ

Είμαι οχι απλα στο 5% αλλα και εντος του 2% της αποκλισης.

 

Λογω της μετατοπισης των 5εκ, ολη η οριζοντια πλευρα με τη διαγραμμιση κατεβηκε κατα 5εκ και ετσι το σπασιμο των 80εκ κατω στη μεση εχει γινει 75εκ (μειωθηκε)

Αρα θεωρεις επισης οτι επειδη τα 5εκ μειωσης στα 80εκ πλευρας ειναι >5%, δεν καλυπτομαι απο την Κατηγορια 3 και πρεπει να βαλω τι? Διαμερισμάτωση? (σε περιπτωση παντα που θελω να μαι ακριβης και, δεδομενης της καθολικης τακτοποιησης θελω να δειξω το διαμερισμα ως εχει επακριβως...)

 

Γενικα για την αλλη περιπτωση με τα 25εκ υπερβασης δε θα διαφωνησω με την οπτικη σου, απο τη στιγμη που κερδιζουν και οι δυο πλευρες, να βρισκονται και οι δυο εντος του 5%

Αλλα υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις που δημιουργουνται αναμεσα σε μεγαλου μηκους πλευρες καποια μικροσπασιματα 1-1,5μ η και λιγοτερο που δε γινεται η υπερβαση να παραμεινει στο 5% και εκεινης.

Δε νομιζω πως θα ητανε και στο πνευμα του νομου κατι τετοιο

post-47080-0-82890600-1460556967_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι αυτό που σε μπερδεύει. Αν πάρεις μια προς μια,  τις εγκεκριμένες πλευρές του περιγράμματος και ελέγχεις την αύξηση της κάθε πλευράς αν εμπίπτει στο 5% νομίζω ότι είναι απλός ο έλεγχος πληρότητας του κριτηρίου της ιστ κατηγορίας 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις αυξησεις δε διαφωνω...

Στο κομματι των 25εκ υπερβασης εχεις δικιο.

Τοσο η μεγαλη οσο και η μικρη πλευρα επεκτεινονται κατα 25εκ, οποτε το κριτηριο του 5% πρεπει να υφισταται και στις δυο.

 

Το θεμα μου ειναι τι συμβαινει οταν υπαρχουν δυο παραλληλες πλευρες, η μια κατω απο την αλλη, με αποσταση Χ μετρων μεταξυ τους, οπου η μεν μια (η μεγαλη συνηθεστερα) αυξανεται κατα <5% και η δε αλλη (η μικρη συνηθεστερα) μειωνεται κατα >5%, διατηρωντας την ιδια συνολικη αποσταση.

 

Ριξε μια ματια το τελευταιο printscreen που ανεβασα τελευταια.

 

Η πλευρα των 4,25μ δεξια γινεται 4,30μ (ΟΚ, ειναι εντος του 2% οποτε δυναται να παραληφθει αλλα χαριν παραδειγματος ας πουμε πως το τακτοποιουμε) με τα 5εκ να καταλαμβανονται εις βαρος ομορου διαμερισματος.

Εντος 5% η επιμηκυνση με υπερβαση δομησης 0,05Χ5,55 (η εγκαρσια αποσταση) <2% αρα παλι ΟΚ στην κατηγορια 3.

 

Ομως στο τελος της πλευρας υπαρχει αλλη μια παραλληλη των 4,25μ, μηκους 0,80μ οπου γινεται 5εκ μικροτερη, λογω της επιμηκυνσης των 4,25 σε 4,30μ.

Στην πλευρα που μικραινει λογω της αυξησης της μεγαλης ειμαι εκτος 5%

 

Με ενδιαφερει?

Η ασχολουμαι με την πλευρα που μου προκαλει αυξηση εμβαδου, δεδομενου οτι η μικροτερη κατασκευη (ή η μη κατασκευη δε συνιστα αυθαιρεσια)?

 

Αυτη ειναι η απορια μου... Ξερω, διυλιζω τον κωνωπα.

Προσωπικα ασχολουμαι με τις επιμηκυνσεις και τις υπερβασεις κατα κυριο λογο, τα οποια κοιταζω να βρισκονται εντος επιτρεπτων οριων της Κατηγοριας 3.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν ασχολείσαι με την πλευρά που μίκρυνε κατά 0.05 στη περίπτωση που αναφέρεις. Έτσι κ αλλιώς το κριτήριο της κατηγορίας 3 δεν πληρείται λόγω μεταβολής άνω του 5% στην πλευρά των 0.85 μ.

Κακώς βεβαίως έχει μπει αυτή η διατύπωση στο νόμο και μπερδεύει τους πάντες. Έπρεπε να αναφέρει μόνο για αύξηση μήκους πλευρών και αύξηση επιφάνειας με ανοχή 5 και 2% αντίστοιχα. Αυτό, σε συνδυασμό με την εγκύκλιο 3, όπου αναφέρεται ότι εν γένει δεν αποτελεί αυθαιρεσία κάτι που δεν κατασκευάστηκε ή κατασκευάστηκε μικρότερο, αρκεί να μην παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω συμφωνουμε.

Κοιταζω γενικα τις πλευρες που επιμηκυνονται, ακομα κι αν αυτο γινεται εις βαρος καποιας αλλης πλευρας που μικραινει προκειμενου να διατηρηθει ιδιο το συνολικο μηκος.

Παντα θα δημιουργουνται σπασιματα μεσα σε ενα μη απολυτα τετραγωνισμενο διαμερισμα και οι αυξομειωσεις θα υπαρχουν.

Δε γινεται να απαιτειται 5% και στην πλευρα που αυξανεται και σε αυτην που μειωνεται.

Ας ασχοληθουμε με αυτην που προκαλει την αυξηση του εμβαδου.

 

Με την αποψη του ΤΕΕ ΤΚΜ για την υπερβαση υψους της Κατηγοριας 3 σε συνδυασμο με την αυξηση εμβαδου ανω του 2% σε υπερβασεις εκτος περιγραμματος που ανεφερα πιο πανω τι αποψη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

ΑΔΕΙΑ = Αποθηκη 5μ2 υπογειου  (εκτος συντελεστη δομησης) με καθαρο υψος 2,70μ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ =  Αποθηκη 8μ2 υπογειου  με καθαρο ύψος 2,50μ

 

Ειναι Κατηγορια 3 ή οχι επειδη δεν εχω ύψος 2,50?

Αν οχι, πως θα την δηλωσω?  

Σαν 1 λοιπη παραβαση και τι κατηγορια ομως θα διαλεξω?  (ειμαι μετα απο 2004, αρα Κατηγορια 4 αφου δεν εχω υπερβαση δομησης ή πρεπει να πω 3μ2/5μ2 = 60%>40%, οποτε ειμαι Κατηγορια 5?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Clemenza,

 

Επί του προκειμένου προσωπικά έχω καταλήξει ότι για την εφαρμογή του αρ.9.Γ.ιγ  περί αποθήκης ΚΑΤ.3 "¨...ύψους έως 2,50μ...."  πρέπει να αναφερθούμε στον ορισμό του ΓΟΚ ΄85  αρ.2.30 (όπως μας ορίζει η εγκ.3/13) περί ύψους που αναφέρει  ότι:

 

'Υψος κτιρίου σε ορισμένη θέση του είναι η κατακόρυφη απόσταση από το σημείο που αποτελεί την αφετηρία μέτρησης, κατά τις διατάξεις του νόμου αυτού (στάθμη του πεζοδρομίου ή οριστική στάθμη του εδάφους ή φυσικό έδαφος) έως τη στάθμη της τελικής επάνω επιφάνειας του τελευταίου ορόφου, στην οποία συμπεριλαμβάνεται η μόνωση και η επίστρωσή της στη θέση αυτή". Το μεγαλύτερο από τα ύψη που πραγματοποιούνται είναι το μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου.

 

Στην περίπτωση σου λοιπόν θεωρώ ότι η αυθαίρετη αποθήκη των 8μ2 που έχεις ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ μπορεί να ενταχθεί ως ΚΑΤ.3   

 

Υ.Γ Επειδή αν ήθελαν να το εννοούμε ως "εσωτερικό ύψος" ή ως "εσωτερικό ύψος και πλάκα επικάλυψης" θα έπρεπε έτσι να το αναφέρουν ......

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.