Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

@Anton_civeng 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Ενδιαφερουσα η αποψη σου, αλλα δεν με πειθει 100%. (η ερμηνεια ως προς το υψος)

Νομιζω οτι το πιο σωστο ειναι να την δηλωσω στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4, ισχυριζομενος οτι δεν εχω "παραβιασει το πολεοδομικο μεγεθος της δομησης" ανω του 40%

 

Οταν υπερβαινω τους προβλεπομενους βοηθητικους χωρους υπογειου, οι οποιοι δεν εχουν υπολογιστει στον Σ.Δ., μπορω να υπαχθω, κατα τη γνωμη σας, στην ΚΑΤ.4?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

ΑΔΕΙΑ = Αποθηκη 5μ2 υπογειου  (εκτος συντελεστη δομησης) με καθαρο υψος 2,70μ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ =  Αποθηκη 8μ2 υπογειου  με καθαρο ύψος 2,50μ

 

Ειναι Κατηγορια 3 ή οχι επειδη δεν εχω ύψος 2,50?

Αν οχι, πως θα την δηλωσω?  

Σαν 1 λοιπη παραβαση και τι κατηγορια ομως θα διαλεξω?  (ειμαι μετα απο 2004, αρα Κατηγορια 4 αφου δεν εχω υπερβαση δομησης ή πρεπει να πω 3μ2/5μ2 = 60%>40%, οποτε ειμαι Κατηγορια 5?)

 

Δεν είναι Κατηγορία 3 (λόγω ύψους).

Προφανώς δεν μπορεί να δηλωθεί με αναλυτικό (λόγω του ότι, αναφερόμαστε σε επιφάνεια).

Αφού λοιπόν έχει ΟΑ μετά το 1983 και πληροί ΟΛΕΣ τις προϋποθέσεις ένταξης σε αυτή, τότε είναι Κατηγορία 4.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Κατηγορία 3 (λόγω ύψους).

Προφανώς δεν μπορεί να δηλωθεί με αναλυτικό (λόγω του ότι, αναφερόμαστε σε επιφάνεια).

Αφού λοιπόν έχει ΟΑ μετά το 1983 και πληροί ΟΛΕΣ τις προϋποθέσεις ένταξης σε αυτή, τότε είναι Κατηγορία 4.

 

Μα αφου δεν μπορει να δηλωθει σαν Υπερβαση δομησης.

Η τροποποιηση του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α ειναι σαφης. 

Λεει οτι τα εικονιδια υπερβασης δομησης αφορουν ειτε ΚΥΡΙΑ χρηση, ειτε ΙΣΟΓΕΙΟΥΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥΣ.

Εγω ειμαι ΥΠΟΓΕΙΟΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ...  

Αρα μονο σαν 1 Λοιπη παραβαση μπορω να το δηλωσω.

 

Αυτο που με μπερδευει ειναι αν πρεπει να διαλεξω Κατηγορια 4 ή 5.

Απο την μια ειναι βοηθητικος χωρος υπογειου και δεν εχει μετρησει στον Σ.Δ., απο την αλλη εχω υπερβει τους προβλεπομενους βοηθητικους χωρους.

"Το πολεοδομικο μεγεθος δομησης" (στο οποιο αναφερεται η Κατηγορια 4)  αφορα ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ,) ή μονο οτι εχει μετρησει στον Σ.Δ.?

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα θα βάλεις για τον υπολογισμό του προστίμου την υπέρβαση δόμησης των 3 τ.μ. που έχεις και θ' αφήσεις την προεπιλογή του "συντελεστή υπέρβασης δόμησης" που προϋπάρχει.

Θα βάλεις και Κατηγορία 4 και τελείωσες.

 

Αν θέλεις, αν δεν θέλεις, συνέχισε να ταλαιπωρείσαι....

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει οπως το εθεσες ΙΑΣΟΝΑ  :mrgreen:

Το ερωτημα ομως (περα απο το θεμα του αν ειναι Κατηγορια 4 ή 5) ειναι αν πρεπει να το παω με 1 ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ή σαν ΥΔΧΜειωμενου συντελεστη.

Ρωταω γιατι στην ιδια πολυκατοικια εχω και μια αλλη αποθηκη που απο 5μ2 εγινε 45μ2 και βγαζει προστιμο 5.000ευρω αν την βαλω ετσι και μονο 500 αν την παω με 1 Λοιπη παραβαση...

Ασε που μπαινει στην μεση και το θεμα των χιλιοστων συνιδιοκτησιας... (αν δεν το παω με αναλυτικο)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η απάντηση είναι δεδομένη....

 

.....

Προφανώς δεν μπορεί να δηλωθεί με αναλυτικό (λόγω του ότι, αναφερόμαστε σε επιφάνεια).

......

 

Για σένα;;;;; Μάλλον συνεχίζει να μην είναι..... 

Προφανώς ως ΥΔ Χώρου με μειωμένο συντελεστή!!!!

Το ίδιο κατά την άποψή μου και για την άλλη....

Τα χιλιοστά των ΟΙ που κολλάνε;;;; Αφού ήταν και είναι "βοηθητικοί χώροι".

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α: 


5(α) =   μ2 κυριων χωρων (εγω εχω βοηθητικο)


5(β) =   μ2 κυριων χωρων σε υπογειο, παταρι, σοφιτα +  ισογειους βοηθητικους εως 50μ2   (εγω εχω ΥΠΟΓΕΙΟ βοηθητικο)


 


Τα χιλιοστα των ΟΙ κολλανε οτι η αποθηκη αυτη εχει 2/1000 και αν διαλεξω υπερβαση δομησης χωρων με μειωτικο συντελεστη, θα πρεπει να αιτιολογησω και γιατι διαλεγω το <50%...


Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με πιο συγκεκριμενο παραδειγμα.

Το περιγραμμα του διαμερισματος μου ειναι με λευκη γραμμη και με κοκκινη τα παρε δωσε.

Η δεξια πλευρα των 4,25μ αυξηθηκε κατα 5εκ και εγινε 4,30μ

Είμαι οχι απλα στο 5% αλλα και εντος του 2% της αποκλισης.

 

Λογω της μετατοπισης των 5εκ, ολη η οριζοντια πλευρα με τη διαγραμμιση κατεβηκε κατα 5εκ και ετσι το σπασιμο των 80εκ κατω στη μεση εχει γινει 75εκ (μειωθηκε)

Αρα θεωρεις επισης οτι επειδη τα 5εκ μειωσης στα 80εκ πλευρας ειναι >5%, δεν καλυπτομαι απο την Κατηγορια 3 και πρεπει να βαλω τι? Διαμερισμάτωση? (σε περιπτωση παντα που θελω να μαι ακριβης και, δεδομενης της καθολικης τακτοποιησης θελω να δειξω το διαμερισμα ως εχει επακριβως...)

 

Γενικα για την αλλη περιπτωση με τα 25εκ υπερβασης δε θα διαφωνησω με την οπτικη σου, απο τη στιγμη που κερδιζουν και οι δυο πλευρες, να βρισκονται και οι δυο εντος του 5%

Αλλα υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις που δημιουργουνται αναμεσα σε μεγαλου μηκους πλευρες καποια μικροσπασιματα 1-1,5μ η και λιγοτερο που δε γινεται η υπερβαση να παραμεινει στο 5% και εκεινης.

Δε νομιζω πως θα ητανε και στο πνευμα του νομου κατι τετοιο

Κατά τη γνώμη μου αυτοί που έφτιαξαν τον νόμο υπολόγισαν μια ορθογώνια καλυμμένη επιφάνεια, δε σκέφτηκαν καν τα μικροσπασίματα. Οι ανοχές λοιπόν αναφέρονται στη συνόλικη διάσταση ως προς τις δύο κύριες διευθύνσεις, και όχι σε κάθε σπάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ιάσονα.

Η δημιουργία ή επέκταση υπογείου δηλώνεται σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή.

Το γεγονός ότι αν έβγαζες τώρα άδεια δεν θα μετρούσε σε δόμηση είναι ανεξάρτητο.

 

Αν η αποθήκη σου είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και απο 5 τετραγωνικα έγινε 45 δυστυχώς δεν τη γλιτώνεις την κατηγορία 5 θεωρώ γιατί εκεί συγκρίνεις με τα προβλεπόμενα της άδειας.

 

Στο ποσοστό υπέρβασης όμως θα βάλεις

"Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου."

Εγκύκλιος 4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση danaikaterina.

Αρα αγνοεις κι εσυ την τροποποιηση του παραρτηματος Α?

Θεωρεις οτι αφου μιλαμε για επιφανεια χωρου πρεπει οπωσδηποτε να ληφθουν υποψιν στον υπολογισμο του προστιμου παραγοντες οπως πχ. η Τιμη ζωνης κλπ?   

(που με τον αναλυτικο δεν θα λαμβανονταν υποψιν)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.