Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Απλα εσυ θεωρεις οτι δε θα μετρησει στον ελεγχο που θα κανω για να δω τα συνολικα τ.μ. που εχω αν υπερβαινουν κατα 20% η οχι την καλυψη του οικοπεδου? δηλαδη θα ελεγξω μονο τα 20τ.μ. υπερβασης της κατοικιας για να δω αν εχω υπερβαση καλυψης και οχι συν τα 12τ.μ. της αποθηκης δηλαδη συνολικα 32τ.μ.?

 

Ναι ακριβώς. Δεν μπορεί να μετράνε ως ΥΔ και ΥΚ ΚΑΙ να μπαίνουν Κατηγορία 3.

Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι για τους συντελεστές ΥΔ και ΥΚ συγκρίνουμε με τα σημερινά επιτρεπόμενα στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ή δυστυχώς "άμεσα" ή "έμμεσα" δεν το διευκρινίζει σε κανένα απολύτως σημείο ο Ν.4178.

Άρα, "ό,τι δεν απαγορεύεται, δια της ατόπου απαγωγής, επιτρέπεται" ....έλεγε κάποιος φίλος.

Οπότε θεωρώ ότι στηριζόμενος σε αυτό, μπορείς να μην το συνυπολογίσεις στην εύρεση του συντελεστή κάλυψης, εφόσον το βάλεις κατηγορία 3.

 

Εγώ δεν θα το έκανα!

Πιστεύω ότι, το ορθό, αν και ξαναλέω ότι, δεν αναφέρεται πουθενά, είναι να το συνυπολογίσεις και για την εύρεση του συντελεστή δόμησης και για την εύρεση του συντελεστή κάλυψης.

 

Σημείωση:

Είναι "άλλο πράγμα" ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου κι "άλλο πράγμα" ο τρόπος εύρεσης των συντελεστών των υπερβάσεων. Δηλαδή, μπορεί κάλλιστα να είναι Κατηγορία 3 και να προσμετράται στην εύρεση των συντελεστών καθότι αντιστοιχεί σε δομημένη επιφάνεια. Απλώς οι "έξυπνοι λογιστές νομοθέτες" το ξέχασαν να το συμπεριλάβουν ή το άφησαν έτσι επίτηδες ως ..."τυράκι" (για να προσελκύσουν πελάτες του 500άρικου ευκολότερα) χωρίς να το διευκρινίσουν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα δηλαδη ο φιλος msxoin λεει να μην τα συμπεριλαβω και ο φιλος Ιασονας μπορω να κανω οτι νομιζω αλλα αποψη του να τα συμπεριλαβω στους υπολογισμους...

Link to comment
Share on other sites

Καλα τον ξερω εδω και καιρο. Απλα το τραγικο ειναι οτι ακομα συμβουλευομαστε ο ενας τον αλλον για το πως θα πραξουμε και παμε με το ποια περιπτωση θα παρει τις περισσοτερες ψηφους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εγώ είμαι τυπικός με τον 4178 και σε περιπτώσεις αμφιγνωμίας πολλές φορές επιλέγω την χείριστη απο πλευράς προστίμου για τον πελάτη μου. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι εξαιρετικά τραβηγμένο να μετράει από την μία ως Κατ 3 (δωράκι του νόμου) και από την άλλη να προσαυξάνει τους συντελεστές ΥΚ - ΥΔ. Άποψή μου.

 

Edit: Καλά Ιάσονα θα γίνει πανηγύρι στον νέο νόμο!!!

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία, τα οροφοδιαμερίσματα πρώτου και δεύτερου ορόφου έχουν τον ίδιο ιδιοκτήτη και την ίδια αυθαιρεσία: επέκταση των εξωστών πάνω από τον ακάλυπτο.

 

Για να μπορέσει ο άνθρωπος να πληρώσει το δεύτερο 500ρικο σε δόσεις, είπα να τα βάλω σε μία δήλωση με ένα Φ.Κ. για κάθε διαμέρισμα και κατ. 3 στο καθένα.

Όταν το δοκίμασα, μου έβγαλε συνολικό πρόστιμο 500€ και όχι 1000€. 

 

Κάνω κάτι λάθος? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί για κατ.3 το πρόστιμο είναι 500 ευρώ ανεξάρτητα του αριθμού των παραβάσεων...

 

Αν όμως ο εξώστης δεν είναι πριν το ΓΟΚ του '85 δεν μπορεί να πάει ως κατ.3 και θα πάει ως κατ.4.

 

Άρα θα βάλεις 2 ΛΠ ως κατ.4 και το πρόστιμο θα είναι 1000 ευρώ.

 

Εξέτασε όμως αν μπορείς σε μία ΛΠ να βάλεις και τις 2 οι αφού επιτρέπεται βάσει του αρθ.11 κοινή δήλωση για πολλες ΟΙ του ίδιου ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.