Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κάτι που αντιβαίνει το νόμο δεν είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιήσεις, ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για μια απλή γνώμη. Να μη ξαναλέμε τα ίδια. Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει ζυγίζοντας τα θετικά και τα αρνητικά της απόφασής του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι σύννομο ή παράνομο. Κι εγώ διαβάζοντας το νόμο κλίνω περισσότερο προς τη δική σου άποψη. Απλά ο συνάδελφος ρώτησε αν μπορεί να τακτοποιήσει και το ύψος ως κατ.3 και η γνώμη μου είναι ότι μπορεί να το κάνει χωρίς συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, διαβάζω στις Οδηγίες & Διευκρινήσεις N.4178.13 Εγκύκλιων 3 & 4, ότι "Στην Τεχνική Έκθεση που υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα δεν απαιτείται αναλυτική περιγραφή των αυθαιρέτων μικρών παραβάσεων που ρυθμίζονται, αλλά η γενική διατύπωση ότι αυτές υπάγονται στην Κατηγορία 3". Δηλαδή αν έχω 3-4 μικρες παραβάσεις, απλά γράφω ακριβώς αυτό; Ότι υφίστανται π.χ. 4 παραβασεις στο ακίνητο που ρυθμίζονται με κατ.3, βασει άρθρου 9...κλπ κλπ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά τις περιγράφω κανονικά για να είμαι καλυμμένη. Δεν βρίσκω το λόγο να μην το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε νομίζω πως αρκεί να γράψεις ότι αφορά 4 παραβάσεις αλλά να περιγράψεις και ποιες είναι αυτές έστω και επιγραμματικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε νομίζω πως αρκεί να γράψεις ότι αφορά 4 παραβάσεις αλλά να περιγράψεις και ποιες είναι αυτές έστω και επιγραμματικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Προσωπικά εγω γράφω "...εντοπίστηκαν Χ μικρές παραβάσεις που ανήκουν στην κατηγορία 3 (π.χ. πέργκολες κ.λπ.)".

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

καλά είναι να μην βάζετε αριθμό

ή αναφέρτε ενδεικτικά μια 2 αλλά βάλτε και ένα κλπ

(μήπως κάποτε κάποιος άλλος ανακαλύψει και καμιά άλλη

οπότε από υπερβολικά συνεπείς στο τέλος εκτεθείτε!)

 

υ.γ υπάρχουν πάντα και γραφειοκράτες υπάλληλοι που παραμονεύουν

για τυχόν λάθος σας

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μια μικρή συνοπτική καταγραφή τους βοηθάει και σε μελλοντικούς ελέγχους. Π.χ αν μιλάμε για παραβάσεις αναλυτικού, μπορείς να γράψεις, περιτοίχιση, εδαφόπλακες από Ο.Σ, επιστρώσεις με πλάκες καρύστου, ξύλινες πέργκολες, μεταλλική σκάλα ανόδου, αυθαίρετος εξώστης στη τάδε όψη  και ότι άλλες υπάρχουν ακόμη σε μια δήλωση, χωρίς να μπαίνουν στην περιγραφή οι επιμετρήσεις και μακροσκελείς αναλύσεις οι οποίες σίγουρα κουράζουν σε μια τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.