Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τελικα ειμαστε σιγουροι οτι ΌΛΕΣ οι περιπτωσεις που περιγραφονται στο Ν.4178 αναλυτικα ως εχουσες δικαιωμα ενταξης στην κατηγορια 3 μπαινουν ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ολες μαζι με ενα 500αρικο, δηλαδη ΟΛΑ τα κουφωματα και ΟΛΟΙ οι εξωστες και η αποθήκη και εξωτερικη θερμομονωση και μεγεθυνσεις των εξωτερικων διαστασεων κατα 5%, εφοσον πληρουνται οι προυποθεσεις ενταξης των?

Δε βαζουμε 500αρικο και κατηγορια, δηλαδη ενα 500αρικο τα κουφωματα και αλλο ενα οι εξωστες και αλλο ενα οι επιμηκυνσεις και αλλο ενα οι θερμομονωσεις και παει λεγοντας....

Right?

 

Όχι ρε συ... 500€ για ΟΛΑ!!!

ΥΓ: Οι σκέψεις που δημιουργούνται είναι μόνο για τις πολλές αποθήκες και τον πληθυντικό αριθμό στην εγκύκλιο.

 

Όλα λέμε, όλα μαζί, ...αχταρμάς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν δηλωνουμε αναλυτικο για εργασιες (πχ διανοιξη κουφωματων,η κατασκευη εξωστη  η ηλιακα,αιρ κοντισιον,κλπ) μετα το 2004  σε νομιμως υφισταμενο  (προ 55) η κ γενικα οταν δεν υπαρχει ΟΑ  πως επιλεγουμε κατηγορια?λογικα ειναι παντα κατ 5 με οτι

συνεπαγεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση

Εχω υπογεια αποθηκη, 2 τ.μ. χαρακτηρισμενη στα συμβολαια, κατω απο το κλιμακοστασιο.

Θεωρω πως στα πολεοδομικα σχεδια, που θα πιασω αυριο στα χερια μου, δεν θα φαινεται, παροτι οικοδομη του 1986

 

Το μεγιστο υψος του υπογειου ειναι 2,50μ καθαρο αλλα κατω απο το κλιμακοστασιο εχω μειουμενο υψος απο 2,20 ως το 0

 

Εντασσεται στην κατηγορια αυτη, ετσι?

Βεβαια δεν ειναι 2 τ.μ. που μου λεει το συμβολαιο αλλα κατατι μεγαλυτερη, καθοτι εκτεινεται κατω απο το κλιμακοστασιο αλλα σιγουρα κατω απο 15τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

όσον αφορά τις αποθήκες στην κατηγορία 3, στην περίπτωση που έχω 3 αποθήκες που η κάθε μια είναι μέχρι 15τμ και 2,5μ ύψος,

μπορώ να τις βάλω κατηγορία 3?

...με μπερδεύει αυτό που λέει στην εγκύκλιο 3 ΑΡΘΡΟ 9, 29) "από τη γραμματική προσέγγιση προκύπτει ότι όπου ο νομοθέτης ήθελε να αφορά

περισσότερες της μια αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό"

 

1 φύλλο καταγραφής / κατηγορία 3 / 1 αποθήκη / 500ρικο 

(από την διατύπωση της "γραμματικής προσέγγισης" της Εγκυκλίου)

Μπορείς να ακούσεις τους συναδέλφους παραπάνω, και να βάλεις 3 αποθήκες 1 500ρικο, αλλά λογικά θα στο πετάξει έξω νεότερη εγκυκλιος, 

ΔΕΝ είναι αυτό το πνεύμα του νομοθέτη και δεν μπορούν να το χρησιμοποιούν διάφοροι επιτήδειοι που θα δείχνουν φανταστικά χωρίσματα σε αποθήκες, για να περνούν μεγάλες επιφάνειες με ένα 500ρικο.

 

 

Χαζη ερωτηση

Εχω υπογεια αποθηκη, 2 τ.μ. χαρακτηρισμενη στα συμβολαια, κατω απο το κλιμακοστασιο.

Θεωρω πως στα πολεοδομικα σχεδια, που θα πιασω αυριο στα χερια μου, δεν θα φαινεται, παροτι οικοδομη του 1986

 

Το μεγιστο υψος του υπογειου ειναι 2,50μ καθαρο αλλα κατω απο το κλιμακοστασιο εχω μειουμενο υψος απο 2,20 ως το 0

 

Εντασσεται στην κατηγορια αυτη, ετσι?

Βεβαια δεν ειναι 2 τ.μ. που μου λεει το συμβολαιο αλλα κατατι μεγαλυτερη, καθοτι εκτεινεται κατω απο το κλιμακοστασιο αλλα σιγουρα κατω απο 15τ.μ.

 

 

Εντάσσεται αλλά δεν σε συμφέρει εκτός και αν έχεις άλλες παραβάσεις της κατηγορίας 3. 

Ο νόμος δεν λέει για ισόγειες αποθήκες. 

Η αποθήκη μπορεί να είναι οπουδήποτε.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

άρα ο χώρος σαν χώρος υπάρχει. Απλά χτίστηκαν μερικά τούβλα. (να αρχίσουμε να την απαξιώνουμε σιγά σιγά)

Τι άλλο έχεις εκεί στον όροφο;

έχεις κάτι άλλο στην ιδιοκτησία σου;;;

Για δες τα σχέδια και μιλάμε μετά...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου στην πραγματικοτητα ειναι 3 αποθήκες μικρες μαζι. Δηλαδή κι εσύ καταλαβαίνεις ότι στην εγκύκλιο εννοεί ΜΙΑ αποθήκη και μόνο; Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Με συμφερει γιατι εχω κι αλλες παραβασεις κατηγοριας 3, οποτε δεν προσαυξανει το προστιμο

Αυριο θα τα παρω στα χερια μου τα σχεδια αλλα και λογω σημειου (κατω απο κλιμακοστασιο) ειναι σχεδον βεβαιο πως δε θα φαινεται!

 

@ssouanis

σε μενα πηγαινε το post σου?

Στο υπογειο εχω ως παρακολουθημα μονο την αποθηκη μου

Εκει υπαρχουν και τα λοιπα παρακολουθηματα των αλλων διαμερισματων, απλια το λεβητοστασιο κλπ...

Τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Με συμφερει γιατι εχω κι αλλες παραβασεις κατηγοριας 3, οποτε δεν προσαυξανει το προστιμο

Αυριο θα τα παρω στα χερια μου τα σχεδια αλλα και λογω σημειου (κατω απο κλιμακοστασιο) ειναι σχεδον βεβαιο πως δε θα φαινεται!

 

@ssouanis

σε μενα πηγαινε το post σου?

Στο υπογειο εχω ως παρακολουθημα μονο την αποθηκη μου

Εκει υπαρχουν και τα λοιπα παρακολουθηματα των αλλων διαμερισματων, απλια το λεβητοστασιο κλπ...

Τιποτα αλλο...

Αν έχεις και άλλες κατ 3,

το μπουμπουνάς έτσι.

 

Μη φάμε και καμια κόκκινη από τον ιδιοκτήτη.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.