Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ναι, οι εξώστες, όταν κλείνουν, μας δίνουν και ΥΚ = Υπέρβαση Κάλυψης, την οποία τη βάζεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ σε περιπτώσεις που έχεις σε 2 ή παραπάνω ορόφους την ίδια ΥΚ (δες το σαν στήλη).

 

1ο ΦΚ η αποθήκη:

30τμ με ΥΔΚΧ + ΥΚ + ελέγχεις εάν είναι και παράβαση του Δ

 

2ο ΦΚ ο η/χ:

15τμ με ΥΔΚΧ

 

3ο ΦΚ το στέγαστρο:

Είναι με αναλυτικό, οπότε βάζεις "1" στο κουτάκι με τις λοιπές παραβάσεις και τίποτα άλλο. (ΙΣΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ, αλλά δεν παίζει ρόλο για το πρόστιμο).

Άρα στην περίπτωση που έχουμε μπαλκόνι εκτός περιγράμματος του κτιρίου και αυτό κλείσει (με κουφώματα αλουμινίου κλπ) θα έχουμε εκτός από Υπέρβαση Δόμησης και Υπέρβαση Κάλυψης. Όπως είπα δηλαδή πιο πριν...

Επομένως στο 2ο ΦΚ θα είναι +15τμ ΥΚ σωστά;

Εννοείται ότι για να έχω ΥΚ λόγω κλειστού μπαλκονιού, θα πρέπει η αποθήκη να μην βρίσκεται στην ίδια πλευρά του κτιρίου με το μπαλκόνι και να μην υπερκαλύπτει τις διαστάσεις των πλευρών του μπαλκονιού

Ο συλλογισμός είναι σωστός;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά, ομολογώ ότι έχω πελαγώσει λίγο με την δαιδαλώδη νομοθεσία και γι' αυτό παλεύω να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα, για να μην προδώσω την εμπιστοσύνη των πελατών που μου αναθέτουν και περιμένουν από μένα, τον ορθό υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

μεταφερω ερωτημα συναδελφου
 
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;
ΣΕ ΚΤΙΡΙΟ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 1955, ΤΟ 2009 ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΟΡΟΦΟΥ .
ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Η ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΩΘΙ ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ :
Α. Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.
Β. ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ 4 ΤΖΑΜΑΡΙΕΣ
Γ.  ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ .

Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΌΛΟΥΘΗ.
Α. ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ 
Β. ΠΡΟΣΘΗΚΗ Κ.Χ. ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ;
 
ΣΤΡΑΤΗΣ ΧΑΛΑΥΤΗΣ 

ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης υπήρχε στην άδεια του 2009 μαζί με την προσθήκη ορόφου ή το κτήριο είχε τότε χρήση κατοικίας (ισόγειο και α' όροφος) ?

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας...

αυθαιρετος (ανοιχτος) ημ/χώρος που τμήμα αυτού κατά τον ΓΟΚ προσμετρούσε στην δόμηση (η μια του διάσταση - βάθος είναι 3,20 μ. ΓΟΚ 3,20-2,50=0,70μ. -> προσμετρούμενο στην δόμηση) το υπολογίζουμε σαν Υ/Δ η ότι επιφάνεια έχει ο ημ/χώρος υπολογίζεται με αναλυτικό και τέρμα, δηλ. δεν κοιτάμε δόμηση καθόλου..

Επίσης αλλαγή χρήση από κατάστημα σε κέντρο αναψυχής καθώς καιι προσθήκη κατ'επέκταση με χρήση κέντρου αναψυχής , την αλλαγή χρήση δεν την ακουμπάω, υπολογίζω μόνο τις όποιες αλλαγές (παράθυρα κλπ)) με αναλυτικό και την υπόλοιπη προσθήκη κατ΄επέκταση την βάζω κανονικά με Υ/Δ και Υ/Κ??

Ευχαριστώ...

Edited by mEcHaNoDiA(v)OlOs
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

όσον αφορά τις αποθήκες στην κατηγορία 3, στην περίπτωση που έχω 3 αποθήκες που η κάθε μια είναι μέχρι 15τμ και 2,5μ ύψος,

μπορώ να τις βάλω κατηγορία 3?

...με μπερδεύει αυτό που λέει στην εγκύκλιο 3 ΑΡΘΡΟ 9, 29) "από τη γραμματική προσέγγιση προκύπτει ότι όπου ο νομοθέτης ήθελε να αφορά

περισσότερες της μια αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό"

Link to comment
Share on other sites

kat2011

Στο κείμενο του νόμου το αφήνει αρκετά ελαστικό αναγράφοντας ότι συμπεριλαμβάνονται οι παραβάσεις ανεξάρτητα από τον αριθμό τους. Η εγκύκλιος προσπάθησε να κάνει ερμηνεία κειμένου. Σίγουρη απάντηση δεν θα πάρεις από κανέναν.

Τείνω προς την άποψη του Ιάσονα, με το επιχείρημα ότι σε κάθε νόμο υπάρχει και ένα δικαίωμα (ή δωράκι) και στη προκειμένη, αυτό ίσως να είναι το δώρο του ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειμαστε σιγουροι οτι ΌΛΕΣ οι περιπτωσεις που περιγραφονται στο Ν.4178 αναλυτικα ως εχουσες δικαιωμα ενταξης στην κατηγορια 3 μπαινουν ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ολες μαζι με ενα 500αρικο, δηλαδη ΟΛΑ τα κουφωματα και ΟΛΟΙ οι εξωστες και η αποθήκη και εξωτερικη θερμομονωση και μεγεθυνσεις των εξωτερικων διαστασεων κατα 5%, εφοσον πληρουνται οι προυποθεσεις ενταξης των?

 

Δε βαζουμε 500αρικο και κατηγορια, δηλαδη ενα 500αρικο τα κουφωματα και αλλο ενα οι εξωστες και αλλο ενα οι επιμηκυνσεις και αλλο ενα οι θερμομονωσεις και παει λεγοντας....

 

Right?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ... 500€ για ΟΛΑ!!!

 

ΥΓ: Οι σκέψεις που δημιουργούνται είναι μόνο για τις πολλές αποθήκες και τον πληθυντικό αριθμό στην εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ερωτημα μου ειναι αλλο...

Αρθρο 9

Κατηορία 3

ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.

Εχω Η/Χ κλειστο και ρυθμισμενο με το Ν.3843 4,00 Χ 2,70

Διπλα βρισκεται το κλιμακοστασιο. Στην πραγματικοτητα αυτο μετατοπιστηκε αυτουσιο προς τα αριστερα, τρωγοντας 13εκ απο το δωματιο μου εξ αριστερων και μεγαλωνοντας τον κλεισμενο Η/Χ κατα 10εκ επισης

Οι επιτρεπτες αποκλισεις του 2% μου επιτρεπουν μεχρι 8εκ αποκλισης.

Μπορω να θεωρησω τις μετατοπισεις αυτες ως κατηγορια 3 βασει του ιστ που βαζω με Bold πιο πανω, δεδομενου οτι η αυξομειωση του εμβαδου ειναι κατω του 2% της συνολικης επιφανειας, ετσι?

Και απλως να περιγραψω στην κατηγορια 3 τι αθροιζω στο 500αρικο...

 

Θεωρώ ότι, αυτό που λες να κάνεις είναι ...ριψοκίνδυνο! Δεν είναι σαφής για την ειδική αυτή περίπτωση, ούτε ο νόμος, ούτε η εγκύκλιος. Δηλαδή, δεν μας δίνουν το δικαίωμα ν' κάνουμε "σκέψεις" για τις αυξομειώσεις των τ.μ. (μου πήρε - μου έδωσε κ.λπ.). Προσωπικά θα ρύθμιζα ως ΥΔΚΧ τα extra λίγα τ.μ. του ημιυπαίθριου που αυξήθηκαν. Ίσως και με συμψηφισμό! Πρόβλημα βεβαίως θα υπάρχει αν αυτή η αύξηση φαίνεται να έγινε σε βάρος κοινόχρηστου χώρου (τότε θα χρειαστεί συναίνεση).

 

 

Ο ανθρωπος πληρωσε 1200€ για ρυθμιση με τον 3843 και με το 4178 βγαινει για το ιδιο εμβαδον 2100€

Ειναι αξιοσεβαστη διαφορα να πληρωσει για ηδη περαιωμενη διαδικασια...

ΑΡΑ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ.

Ετσι κι αλλιως, τα 13εκ της μετατοπισης τα κερδιζω απο το ενα δωματιο (το τακτοποιημενο με 3843) αλλα τα χανω απο το αλλο οποτε ειμαι στα ιδια.

Απλως θα "τιμωρησω" με κατηγορια 3 μικροπαραβασεων την αμοιβαια μετατοπιση του κλιμακοστασιου με ταυτοχρονη διατηρηση των διαστασεων του, προς τα αριστερα.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Ειδαλλως, αυτο που μου προτεινεις ειναι να βαλω ΥΔ τα 13 εξτρα εκατοστα επι το αναλογουν μηκος, ΝΑΙ τα οποια, θεωρητικα παντα, θα θελουν συναινεση συνιδιοκτητων, ΠΡΟΦΑΝΩΣ (ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΣΕ "ΣΩΖΟΥΝ" ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ) μιας και ανηκουν στο παχος του τοιχειου που θεωρειται κοινοχρηστο και δηλωνονται ως κερδισμενο εμβαδον και μετα την αντιστοιχη απωλεια του ιδιου εμβαδου απο την αλλη πλευρα του κλιμακοστασιου που ειναι το δωματιο μου πως να τα παρουσιασω? Διαμερισματωση? ΟΧΙ.

Ενω σε αυτην την πειρπτωση της κατηγοριας 3 των αυθαιρετων μικροπαραβασεων, η μετατοπιση του κλιμακοστασιου αυτουσιου μας διδει προσαυξηση 3,17% στη γραμμικη του διασταση απο την πλευρα του Η/Χ και 3,80% απο την πλευρα του δωματιου, που ειναι και τα δυο εντος οριων, ενω δε ρυθμιζω εξτρα εμβαδον κερδισμενο ως αυθαιρετο, μιας και ο,τι κερδιζω στη μια το χανω στην αλλη και ερχομαι στο 0.... ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ. ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....

Ο συναδελφος που ρυθμισε με 3843 δεν ειχε απαιτηση να επισκεπτει το διαμερισμα και ρυθμισε ο,τι διασταση ειδε στο σχεδιο. Δεν υπηρχε απαιτηση μετρησης αυτων επι τοπου. ΣΩΣΤΑ.

Ετσι κι αλλιως δεν τον ρυθμισε ολοκληρο, αφηνοντας το παχος του πλευρικου τοιχου που ανηκει στο εμβαδον του Η/Χ ατακτοποιητο και θα το ρυθμισω κι εγω μαζι με τα υπολοιπα ως καταληφθεν εμβαδον, ομως τη μετατοπιση του κλιμακοστασιου προσανατολιζομαι να τη δηλωσω ως κατηγορια 3, που ετσι κι αλλιως εχω κι αλλες αυθαιρετες κατασκευες εντος αυτης (αποθηκη, εξωστες, κουφωματα κλπ) ωστε να ειναι ολα αποσαφηνισμενα και ξεκαθαρα στην ΤΕ μου....

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.