Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα σας, ζητώ τα φώτα σας! Σε κατάστημα με Ο.Α.δύο διαστάσεις έχουν διαφοροποιηθεί σε σχέση με την Ο.Α.. Η 1η έχει αυξηθεί (εντός του ποσοστού 5% της ΚΑΤ.3) και η 2η έχει μειωθεί από αυτή της Ο.Α., με αποτέλεσμα η επιφάνεια του καταστήματος σήμερα να είναι μικρότερη από της Ο.Α.. ΕΡΩΤΗΣΗ 1:Πρέπει να δηλώσω  την αύξηση της μίας διάστασης ώς μικρή παράβαση ΚΑΤ.3 παρ.στ, ή εφόσον δεν τίθεται θέμα αύξησης της τελικής επιφανείας του καταστήματος, απλά το αναφέρω στην ΤΕ??

ΕΡΩΤΗΣΗ 2:Εντός του καταστήματος το 2005 κατασκεύασε ο ιδιοκτήτης αυθαίρετα W.C.. To υπολογίζω με αναλυτικό και ΚΑΤ. 4?Ευχαριστώ!!!

Ερώτηση 1: Σε ποια ΤΕ θελεις να το αναφέρεις και γιατί;

Κάνεις υπαγωγή για άλλα ή θέλεις να δώσεις βεβαίωση;

 

Ερώτηση 2: Για την μείωση του εμβαδού δε θα αναφέρει τίποτα;

 

Ερώτηση 3: Αναλυτικό αν πρέπει οπωσδήποτε να το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Thodoris 4

1)Στην ΤΕ που θα υποβάλλω στο αρχείο της υπαγωγής.Και επίσης, η διαφορά στις διαστάσεις θα περιγράφεται στα σχέδιάμου σε σχέση με αυτά της αδείας οπότε δεν μπορώ να το κρύψω!!!

2)Απλά δεν διευκρινίζεται στην κατ3. παρ. στ αν ππέπει να συντρέχουν και οι δυο αποκλίσεις συγχρόνως, γιατι στην προκειμένη έχω απόκλιση μόνο της διάστασης.

3)Πρέπει να το δηλώσω γιατί είναι  W.C. που εξυπηρετεί κατάστημα και για την άδεια λειτουργίας πρέπει να δείχνεται η κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κάνεις υπαγωγή για να δηλώσεις το μικρότερο εμβαδό.

ΟΚ.

 

Κάνε αναλυτικό και βάλε μαζι και το WC, οπότε με αναλυτικό <15.000 τα έχεις όλα σε ένα 500αρικο.

 

Αν πηγαινες με κατ 3 τότε θα έβαζες 500 για αυτό και 500 για WC.

 

Κατηγορία 4 λογικά είσαι .

Link to comment
Share on other sites

athanasanas
θεωρώ οτι το σωστότερο (και οικονομικότερο) είναι αυτό που λέει ο thodoris4.
δεν υπάρχει κανείς να σου αρνηθεί την υπαγωγή και των δύο παραβάσεων στον ίδιο αναλυτικό.

Εγώ είχα περίπτωση όπου κατοικία, μεταξύ άλλων παραβάσεων είχε και υπέρβαση στις διαστάσεις του κτιρίου. Αν έβαζα την υπέρβαση των διαστάσεων σε κατηγορία 3, το πρόστιμο της συγκεκριμένης παράβασης θα ήταν 500€. Αντ'αυτού, υπολόγισα τα επιπλέον τετραγωνικά ώς υπέρβαση δόμησης και το πρόστιμο βγήκε 370€. Και τέλος αφού πληρώθηκε το συνολικό πρόστιμο εφάπαξ, είχε και τη μείωση του 20%.

Γενικότερα με τον 4178 κινούμαι σε μοτίβο "ότι δεν μου απαγορεύουν, σημαίνει οτι μου το επιτρέπουν"

Edited by antonisXJ
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε!

 

αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε δυο ερωτησεις:

 

1.ενας πελατης εχει κλεισει τη δεξαμενη του πετρελαιου που ηταν εκτεθειμένη και εχει δημιουργηθει στην πιλοτη μια αποθηκη εμβαδου 7τμ. ειμαι υποχρεωμενη να την ενταξω στην κατηγορια 3; η μπορω να τη βαλω με τετραγωνικα και μειωτικο συντελεστη (ρωταω γτ με τη δευτερη περιπτωση το ποσο βγαινει λιγοτερο απο 100ευρω).

 

2.διαβασα λιγο τις πρωτες σελιδες του θεματος και μπερδευτηκα, η κατηγορια 3 ανα 15.000 αντιστοιχει σε ενα 500αρικο είναι για καθε ειδους παραβαση ολες μαζι(πχ, αποθηκη, επεκταση εξωστη,στεγαστρο,μετακινηση κλπ) η αθροιστικα ανα υποκατηγορια; (πχ, δομικες παραβασεις μαζι, διαμερισματωση αλλο 500αρικο, διαμορφωση εδαφους αλλο500αρικο κλπ;)

 

ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

o κλεισμένος χώρος στη πυλωτή θα υπολογιστεί ως Υ.Δ.Κ.Χ και αν είναι αποθήκη με ύψος μικρότερο των 2.5 μ. και επιφάνειας μικρότερης των 15 τ.μ μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3.

Η κατηγορία 3 περιλαμβάνει λίστα με συγκεκριμένες αυθαιρεσίες  500 ευρώ και περισσότερες από μια αθροιστικά αν έχεις τέτοιες. 

Ο αναλυτικός και η κατηγορία 3 δεν σχετίζονται. Είναι 2 τελείως διαφορετικά θέματα. 

Η διαμερισμάτωση δεν είναι κατηγορία 3.

Διάβασε ξανά και προσεκτικά το νόμο. 

 

Υ.Γ Συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα κιόσκια και τα στέγαστρα εκτός νομίμου περιγράμματος κτιρίου σε ποια κατηγορία μπαίνουν; Πάνε 4η-5η; ή μήπως 3η;

Link to comment
Share on other sites

Σκάλα πολυκατοικίας, στην ίδια θέση με τα εγκ. σχέδια αλλά με διαφορετική φορά.  Εξ΄αυτού προέκυψε ένα αποθηκάκι πάνω από την σκάλα στον τελευταίο όροφο, δώμα, περίπου 4 τ.μ. <2,5 μ. ύψος. 

Θα βάζατε και την αλλαγή της φοράς της σκάλας στην κατηγορία 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Triantafyllos_

 

Υπολογίζονται με αναλυτικό.

Αν έχεις ακίνητο με άδεια χωρίς άλλη υπέρβαση δόμησης και χρονολογίας κατασκευής αυθαιρέτων μετά το 1983 θα πάνε κατηγορία 4 κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν συντελούν σε καμία υπέρβαση δόμησης  (0<40%) αφού υπολογίζονται όπως ορίζει ο νόμος με αναλυτικό. 

 

ekaterini

Σου έχουν αναθέσει και την τακτοποίηση κοινόχρηστων χώρων της πολυκατοικίας?

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία είναι ιδιόκτητη. Δεν έχω πρόβλημα με συναινέσεις.

Ο πατέρας έφτιαξε στο δώμα 50 τ.μ. και με τον 4014 έβαλα Υ.Δ. κ.χ. αλλά δεν ήθελε να μπει και η σκάλα και το αποθηκάκι.

Τώρα θα τα βάλω κι αυτά αλλά επειδή του έχω βάλει μία παράβαση έλεγα μήπως τα έβαζα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.