Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

...να με συγχωρέσετε για την γραφικότητά μου

είμαι πολύ δεκτικός σε κάθε υπόδειξη και παρακαλώ τους διαχειριστές  αν καμιά φορά παρεκτραπώ  να με συνετίσουν. 

Link to comment
Share on other sites

περγολα με μπαρμπεκιου παω με αναλυτικο.

Δεν εχω αλλη αυθαιρεσια.Τι κατηγορια επιλεγω στο ΦΚ η δεν επιλεγω ?

Link to comment
Share on other sites

πέργκολα και bbq υπάγονται στη κατηγορία 3.

Γιατί θέλεις να τα υπολογίσεις με αναλυτικό?

 

Συγνώμη αν επιμένω αλλά απάντηση δεν έδωσε κανείς στο προηγούμενο ίδιο ερώτημα,

Εκτός από το θέμα του υπολογισμού προστίμου, έχει ξεκαθαριστεί αν και αυτές οι μικρές παραβάσεις θα πρέπει να εμφαίνονται και στις αερ/φίες που κάποτε θα αναβάσουν στο σύστημα του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

αν το δεις με το γράμμα του νόμου ναι, με τη λογική όχι.

Μα πως θεωρούν ότι θα μπορέσω να δω από μια αερ/φια ένα φούρνο 1χ1?

Είναι αδύνατον?

εκτός και αν υπάρξει zoom από το ένα μέτρο ύψος.

 

Προσωπική γνώμη και συζητώντας με συναδέλφους και εδώ στο φόρουμ, τείνω για τέτοιες παραβάσεις ότι δεν θα προσκομίζω τίποτα.

Όταν ο νόμος λέει ότι θα μπορώ να τις τακτοποιώ και μετά τη λήξη του, μου δίνει την εντύπωση-βεβαιότητα, ότι ο εισπρακτικός χαρακτήρας για τις εν λόγω παραβάσεις είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. 

 

Και για να απαντήσω στο ερώτημα σου αγαπητέ "άνεμε" εκ βορρά ορμώμενε,  θα σου πω το αυτονόητο, ξεκάθαρο σε αυτό το νόμο δεν είναι σχεδόν τίποτα. 

Κάνεις το σταυρό σου και τακτοποιείς,  προφυλάσσοντας όσο μπορείς τον εαυτό σου και την καριέρα σου. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αντιμετωπίζω ειδική περίπτωση με 2 πέργκολες σε εκτός σχεδίου 2όροφη οικία με οικ. άδεια τον Ιούνιο του 2011 αλλά η οικοδομή είχε ξεκινήσει η κατασκευή της από το 2010 και σχεδόν είχε τελειώσει όταν βγήκε η άδεια. Οπότε λογικά θα φαίνεται στις αερ/φιες αλλά όχι οι πέργκολες.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσίες που εντάσσονται στην κατηγορία 3 δεν χρειάζεται να αποδεικνύεται ούτε παλαιότητα, ούτε το ότι, εμπίπτουν στο χρονικό διάστημα έως 28.7.2011.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στεγαστρο  παω με αναλυτικο.


Δεν εχω αλλη αυθαιρεσια.Τι κατηγορια επιλεγω στο ΦΚ η δεν επιλεγω ?για τη παλαιοτητα  στη 3 εισαι σωστος  


Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.