Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

συναδελφοι διαβαζοντας καθημερινα τα θεματα που μας απασχολουν κ αντιλαμβάνομενος οτι η κοινή λογική δεν έχει καμία θέση σε αυτό το νομοθετικό παραλήρημα

 

 προτεινω να καταληγουμε σε συμπερασματα κ

 να ανεβασουμε ενα συγκεντρωτικο κειμενο -μπουσουλα  (ανα αρθρο?) για τις διαφορες  παραβασεις(πχ κατηγορια 3 κ παραβασεις με αναλυτικο ταυτοχρονα ,θα τα πηγαινουμε με αναλυτικο? ) που θα εφαρμοζεται απο ολους μας κ θα εμπλουτιζεται καθημερινα ανεξαρτητως τι θελει να πει ο ποιητης..

διαφορετικα η θα καταντησουμε με ψυχοφαρμακα η στη στενη..

 

υγ πως μπορω  να ανοιξω μια καινουρια ενοτητα γιαυτο το θεμα ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

...για να μην παρεξηγηθώ, 
δεν θα ήθελα να αφήσω να εννοηθεί οτι σε καμία περίπτωση βγάζω "την καμπούρα μου" έξω απο όλο αυτό το νομοθετικό παραλήρημα
αφού και εγώ είμαι ένας απο τους πολλούς που χρησιμοποιώ τα "παράθυρα" που άφηνε πάντα ανοικτά ο νομοθέτης.
Αυτό που πραγματικά με εξαγρίωνε όμως στον 4014 και στον 4178, είναι οτι τη στιγμή που νιώθεις οτι τα πάντα θα γίνουν αυστηρότερα, τα πάντα θα ελέγχονται και γίνεται προσπάθεια να τηρούνται οι νόμοι και οι κανόνες,   ... την ίδια στιγμή αντιλαμβάνεσαι οτι όόόόλο αυτό είναι μία εισπρακτική τακτική και τίποτα άλλο.
πού ξανακούστηκε, νόμος στον οποίο υπάγονται χιλιάδες ιδιοκτήτες ακινήτων, να καταλήγει αντισυνταγματικός και στο τέλος να σου πετάνε και μια "κοτσάνα" του στύλ "οκ... το ξέραμε οτι θα βγεί αντισυνταγματικός και είχαμε προετοιμαστεί με έκδοση νεότερου νόμου" :shock: 

θα γράψω αυτό το οποίο έγραψα στο γραφείο μου πάνω στην εκτύπωση της εγκυκλίου 3  "ΜΑ ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΤΕ????"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν η πρώτη φορά που έγινε αυτό!!!!

Ούτε βεβαίως θα είναι και η τελευταία.....

Link to comment
Share on other sites

και για να επανέλθουμε στα του άρθρου (τώρα που τα είπα και ξεθύμανα λιγάκι)

Τελικά για να καταλάβω. Οι αποθήκες άνω των 15τμ. σε οικόπεδο με κατοικία (πολύ απλή περίπτωση)
πώς θα υπολογίζονται?
συνομιλώ με συναδέλφους και ο καθένας έχει μια διαφορετική άποψη.
όλοι έχουν πολύ καλά επιχειρήματα αλλά η σύμπνοια δεν υπάρχει.

Εγώ λέω για αναλυτικό
ο άλλος λέει Υ.Δ. με 50% έκπτωση
ο άλλος λέει Υ.Δ. κύριου χώρου.

όπως έγραψε παραπάνω και ο nikosantonakas μήπως τελικά πρέπει να βγάλουμε εδώ μια δική μας "εγκύκλιο" που θα ξεκαθαρίζει τα των άρθρων?

Link to comment
Share on other sites

Ως ΥΔΚΧ (ίσως και ΥΚ, ίσως και πλάγιες αποστάσεις)!!!!

 

επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση, που το στηρίζεις αυτό...??? (ΥΔΚΧ)

Link to comment
Share on other sites

και για να επανέλθουμε στα του άρθρου (τώρα που τα είπα και ξεθύμανα λιγάκι)

 

Τελικά για να καταλάβω. Οι αποθήκες άνω των 15τμ. σε οικόπεδο με κατοικία (πολύ απλή περίπτωση)

πώς θα υπολογίζονται?

συνομιλώ με συναδέλφους και ο καθένας έχει μια διαφορετική άποψη.

όλοι έχουν πολύ καλά επιχειρήματα αλλά η σύμπνοια δεν υπάρχει.

 

Εγώ λέω για αναλυτικό

ο άλλος λέει Υ.Δ. με 50% έκπτωση

ο άλλος λέει Υ.Δ. κύριου χώρου.

 

όπως έγραψε παραπάνω και ο nikosantonakas μήπως τελικά πρέπει να βγάλουμε εδώ μια δική μας "εγκύκλιο" που θα ξεκαθαρίζει τα των άρθρων?

Εκτός από το θέμα του υπολογισμού προστίμου, έχει ξεκαθαριστεί αν και αυτές οι μικρές παραβάσεις θα πρέπει να εμφαίνονται και  στις αερ/φίες που κάποτε θα αναβάσουν στο σύστημα του ΤΕΕ?

Και μέχρι τότε τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω για αναλυτικό

ο άλλος λέει Υ.Δ. με 50% έκπτωση

ο άλλος λέει Υ.Δ. κύριου χώρου.

 

και η 4η άποψη είναι να περιμένεις λίγο γιατί για το θέμα αυτό θα υπάρξουν διορθωτικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

και η 4η άποψη είναι να περιμένεις λίγο γιατί για το θέμα αυτό θα υπάρξουν διορθωτικές κινήσεις.

συμφωνώ μαζί σου αλλά...

(δεν θα ήθελα να εκθέσω όλη την περίπτωση που μου έτυχε προκειμένου να βρώ λύση αλλά θα σας πώ επιγραμματικά)

 

η συγκεκριμένη περίπτωση έχει:

α)κατοικία ΑΜΕΑ 67%

β)αποθήκη πολύ μεγάλη καθώς η κλινική κατάσταση του ΑΜΕΑ είναι ιδιαίτερη περίπτωση με ανάγκη αποθήκευσης πολλών υλικών

γ)Ο ΑΜΕΑ δυστυχώς μάλλον δεν έχει πολύ χρόνο ακόμα μπροστά του (φοβερά μακάβριο και άσχημο να προσπαθούν οι δικοί του να εκμεταλλευτούν την περίπτωση, και φοβερά άβολη η θέση μου προσπαθώντας να ισορροπήσω κάπου)

δ)η οικονομική κατάσταση των πελατών είναι απελπιστική, παρόλα αυτά κάτι πρέπει να κάνουν γιατί υπάρχουν οι "καλοί γείτονες".

 

οι άνθρωποι στο παρελθόν ζήτησαν την επιείκεια του κράτους αλλά η απάντηση ήταν μία "είστε αυθαίρετοι και δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε, αποταθείτε στον μηχανικό σας"

 

πώς να τους εξηγήσω οτι ο νόμος δεν λέει ξεκάθαρα τι θα κάνω με την αποθήκη τους αλλά λέει ξεκάθαρα οτι πρέπει να πληρώσουν 500€ επειδή το παράθυρο έγινε 10 εκατοστά μεγαλύτερο.

πώς να τους εξηγήσω ότι μόνο τα 70τμ. μπορούν να πάρουν μειωτικό συντελεστή ενώ τα υπόλοιπα 30 είναι περιττά αφού τα παιδιά παντρεύτηκαν και μετοίκησαν αλλού

πώς να τους εξηγήσω οτι πρέπει να πληρώσουν πρόστιμο στο υπουργείο περιβάλλοντος όταν η τελευταία ασφαλτόστρωση στον δρόμο τους έγινε την εποχή που μάζευε ψήφους ο Αντρίκος.

 

Να μερικά αναπάντητα ερωτήματα πρός τους αρμόδιους του ΥΠΕΚΑ.

 

Δυστυχώς έρχονται στιγμές που λέω "...δεν γινόμουν καλύτερα υδραυλικός που ήξερα και τη δουλειά..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.