Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Την κατηγορία που ανήκει το ακίνητο που θα δηλωθεί με τη συγκεκριμένη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Την κατηγορία που ανήκει το ακίνητο που θα δηλωθεί με τη συγκεκριμένη δήλωση.

συγγνωμη δεν καταλαβαινω  πως θα επιλεξω κατηγορια 1,  2 , 3, 4, 5 αφου δεν εχω ΥΔ για 4 η 5,στη 3 δεν ειμαι κ η κατασκευη  ειναι το  08

Link to comment
Share on other sites

Ποιιό είναι το ακίνητο (ή αυτοτελής και ανεξάρτητη ιδιοκτησία) που θα δηλώσεις;;;;;;

 

Τα στέγαστρα ανήκουν σε κατηγορία 3;;;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ιασωνα τα στεγαστρα βασει 18.5β εχουν αναλυτικο νομιζω

 

kan62  ευχαριστω,   1)το υδ=0 το βαζω παντα αν εχω μονο αναλυτικο

 

κ  2)σε προ 55 νομιμως υφ. τον εσωτερικο ανεξαρτητο ΦΟ τον παω αναλυτικο ?αφου εξετασω υδ κ υκ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, ζητώ τα φώτα σας! Σε κατάστημα με Ο.Α.δύο διαστάσεις έχουν διαφοροποιηθεί σε σχέση με την Ο.Α.. Η 1η έχει αυξηθεί (εντός του ποσοστού 5% της ΚΑΤ.3) και η 2η έχει μειωθεί από αυτή της Ο.Α., με αποτέλεσμα η επιφάνεια του καταστήματος σήμερα να είναι μικρότερη από της Ο.Α.. ΕΡΩΤΗΣΗ 1:Πρέπει να δηλώσω  την αύξηση της μίας διάστασης ώς μικρή παράβαση ΚΑΤ.3 παρ.στ, ή εφόσον δεν τίθεται θέμα αύξησης της τελικής επιφανείας του καταστήματος, απλά το αναφέρω στην ΤΕ??

ΕΡΩΤΗΣΗ 2:Εντός του καταστήματος το 2005 κατασκεύασε ο ιδιοκτήτης αυθαίρετα W.C.. To υπολογίζω με αναλυτικό και ΚΑΤ. 4?Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

ιασωνα τα στεγαστρα βασει 18.5β εχουν αναλυτικο νομιζω

 

Έτσι είναι αφού ρυθμίζονται ως "λοιπή παράβαση".

Άλλο όμως αυτό κι άλλο η κατηγορία 3 (δεν εντάσσονται σε αυτή).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αφού ρυθμίζονται ως "λοιπή παράβαση".

Άλλο όμως αυτό κι άλλο η κατηγορία 3 (δεν εντάσσονται σε αυτή).

σωστα αυτο λεω κι εγω 

αρα στο συστημα οταν εχω μονο παραβαση αναλυτικου τσεκαρω κ κατηγορια πχ 4 οπως  απαντα ο kan62 βαζοντας υδ=0 η το αφηνω κενο ?εχει δοκιμασει κανεις να αφησει  κενο την κατηγορια στο ΦΚ αν προχωρα η δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, ζητώ τα φώτα σας! Σε κατάστημα με Ο.Α.δύο διαστάσεις έχουν διαφοροποιηθεί σε σχέση με την Ο.Α.. Η 1η έχει αυξηθεί (εντός του ποσοστού 5% της ΚΑΤ.3) και η 2η έχει μειωθεί από αυτή της Ο.Α., με αποτέλεσμα η επιφάνεια του καταστήματος σήμερα να είναι μικρότερη από της Ο.Α.. ΕΡΩΤΗΣΗ 1:Πρέπει να δηλώσω  την αύξηση της μίας διάστασης ώς μικρή παράβαση ΚΑΤ.3 παρ.στ, ή εφόσον δεν τίθεται θέμα αύξησης της τελικής επιφανείας του καταστήματος, απλά το αναφέρω στην ΤΕ??

ΕΡΩΤΗΣΗ 2:Εντός του καταστήματος το 2005 κατασκεύασε ο ιδιοκτήτης αυθαίρετα W.C.. To υπολογίζω με αναλυτικό και ΚΑΤ. 4?Ευχαριστώ!!!

νομιζω αρκει ενημερωση της οα αν δε η αποκκλιση ειναι < 2% δεν χρειαζεται υπαγωγη αλλιως κατ3ιστ

2.αναλυτικο. Για κατηγορια ας δουμε κι αλλες αποψεις

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ δεν κατάλαβα.

Για την ερώτηση  1:  συμφωνείς  να την περάσω ως μικρή παράβαση ΚΑΤ.3 παρ.στ ή να την αγνοήσω?Αν  η αύξηση της μιάς διάστασης έως 5% ληφθεί ως μικρή παράβαση, πρέπει να συντρέχει και η αύξηση της επιφάνειας? Γιατί εγώ στην προκειμένη περίπτωση δεν έχω τελική αύξηση του εμβαδού.

Για την ερώτηση 2: το W.C. πάει με αναλυτικό προυπολογισμό   κωδ.13 και εφόσον δεν περιγράφεται στις παρ. της ΚΑΤ. 3, πάω σε οποιαδήποτε άλλη χρονολογικά κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.