Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ερωτηση :

δύο διαφορετικοι αυθαιρετοι ημ/χώροι πανε με αναλυτικό μέχρι 15.000 ευρω έτσι δεν είναι ??

για τον υπολογισμό σε υ.δ. και υ.κ. τους προσμετράω??

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αποθηκη υφισταται στο υπογειο κανονικα.

Δεν ειναι, μεν 2 τ.μ. οπως χαρακτηριστικα αναφερει το συμβολαιο, ειναι κατατι μεγαλυτερη, αλλα βρισκεται στο χωρο που αναφερει και ειναι εντος των διαστασεων που απαιτουνται για να ρυθμιστει με κατηγορια 3 οποτε νομιζω εντασσεται εκει...

 

Το ερωτημα μου ειναι αλλο...

Αρθρο 9

Κατηορία 3

 

ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.

 

 

Εχω Η/Χ κλειστο και ρυθμισμενο με το Ν.3843 4,00 Χ 2,70

Διπλα βρισκεται το κλιμακοστασιο. Στην πραγματικοτητα αυτο μετατοπιστηκε αυτουσιο προς τα αριστερα, τρωγοντας 13εκ απο το δωματιο μου εξ αριστερων και μεγαλωνοντας τον κλεισμενο Η/Χ κατα 10εκ επισης

Οι επιτρεπτες αποκλισεις του 2% μου επιτρεπουν μεχρι 8εκ αποκλισης.

 

Μπορω να θεωρησω τις μετατοπισεις αυτες ως κατηγορια 3 βασει του ιστ που βαζω με Bold πιο πανω, δεδομενου οτι η αυξομειωση του εμβαδου ειναι κατω του 2% της συνολικης επιφανειας, ετσι?

Και απλως να περιγραψω στην κατηγορια 3 τι αθροιζω στο 500αρικο...

Link to comment
Share on other sites

 

δύο διαφορετικοι αυθαιρετοι ημ/χώροι πανε με αναλυτικό μέχρι 15.000 ευρω έτσι δεν είναι ?? (Ναι)

για τον υπολογισμό σε υ.δ. και υ.κ. τους προσμετράω??(ΟΧΙ. Προσμετρώνται μόνο αν έχουν κλείσει, οπότε στη περίπτωση αυτή δεν θα πήγαιναν με αναλυτικό)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπάρμπεκιου ή πχ Αποθήκη 15 τμ σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου γήπεδο που υπάρχει και αυθαίρετη  κατοικία μπορεί να θεωρηθεί κατηγορία 3? Δηλ. η κατηγορία 3 απαιτεί απαραιτήτως οικ. άδεια ή όχι?

Η ΚΑΤ.3 "ήρθε για να μείνει" και αφορά άπαντες και με ο.α. και χωρίς. Συνεπώς, ΝΑΙ, βάζεις ΚΑΤ.3 και σε χωρίς ο.α..

Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναερωτηθει  αλλα δεν υπηρξε καμμια   γνωμη

 

σε υφισταμενο διοροφο λιθοκτιστο προ του 55  με 100%καλυψη(δλδ χωρις ακαλυπτο) εκδιδεται ΟΑ με εσωτερικο φερων οργ. υποστυλωματα κ πλακες (μεσοπατωμα κ οροφη), ο οποιος πληρει τις ισχυουσες διαταξεις π.χ.70%καλυψη   κ 1,2 σδ

 

Στη κατασκευη τα υποστυλωματα τοποθετουνται   στις 4 γωνιες του κτιριου με αποτελεσμα η καλυψη  να γινεται  πχ 90%

 

πως δηλωνεται ?

1.μονο αναλυτικο για τα μπετα?

2.αναλυτικο για τα μπετα κ ταυτοχρονα ΥΚ κ  ΥΔ (για τον εσωτ.σκελετο)?

3.μονο ΥΔ κ ΥΚ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εχω Η/Χ κλειστο και ρυθμισμενο με το Ν.3843 4,00 Χ 2,70

Διπλα βρισκεται το κλιμακοστασιο. Στην πραγματικοτητα αυτο μετατοπιστηκε αυτουσιο προς τα αριστερα, τρωγοντας 13εκ απο το δωματιο μου εξ αριστερων και μεγαλωνοντας τον κλεισμενο Η/Χ κατα 10εκ επισης

Οι επιτρεπτες αποκλισεις του 2% μου επιτρεπουν μεχρι 8εκ αποκλισης.

 

Μπορω να θεωρησω τις μετατοπισεις αυτες ως κατηγορια 3 βασει του ιστ που βαζω με Bold πιο πανω, δεδομενου οτι η αυξομειωση του εμβαδου ειναι κατω του 2% της συνολικης επιφανειας, ετσι?

Και απλως να περιγραψω στην κατηγορια 3 τι αθροιζω στο 500αρικο...

δλδ θα κρατήσεις τον 3843 για το 4χ2,7

και θα πας τα 10εκ με την κατηγορία 3;

 

Αν είναι έτσι, γενικά νομίζω ότι ο 3843 σου έχει λίγο πρόβλημα...

Γιατί δε βλέπεις το εξής;

Ρύθμιση με τον 4178 του συνόλου του 4x(2,7+0,10) H/X

με συμψηφισμό.

Πως σου βγαίνει το πρόστιμο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος πληρωσε 1200€ για ρυθμιση με τον 3843 και με το 4178 βγαινει για το ιδιο εμβαδον 2100€

Ειναι αξιοσεβαστη διαφορα να πληρωσει για ηδη περαιωμενη διαδικασια...

 

Ετσι κι αλλιως, τα 13εκ της μετατοπισης τα κερδιζω απο το ενα δωματιο (το τακτοποιημενο με 3843) αλλα τα χανω απο το αλλο οποτε ειμαι στα ιδια.

Απλως θα "τιμωρησω" με κατηγορια 3 μικροπαραβασεων την αμοιβαια μετατοπιση του κλιμακοστασιου με ταυτοχρονη διατηρηση των διαστασεων του, προς τα αριστερα.

 

Ειδαλλως, αυτο που μου προτεινεις ειναι να βαλω ΥΔ τα 13 εξτρα εκατοστα επι το αναλογουν μηκος, τα οποια, θεωρητικα παντα, θα θελουν συναινεση συνιδιοκτητων, μιας και ανηκουν στο παχος του τοιχειου που θεωρειται κοινοχρηστο και δηλωνονται ως κερδισμενο εμβαδον και μετα την αντιστοιχη απωλεια του ιδιου εμβαδου απο την αλλη πλευρα του κλιμακοστασιου που ειναι το δωματιο μου πως να τα παρουσιασω? Διαμερισματωση?

 

Ενω σε αυτην την πειρπτωση της κατηγοριας 3 των αυθαιρετων μικροπαραβασεων, η μετατοπιση του κλιμακοστασιου αυτουσιου μας διδει προσαυξηση 3,17% στη γραμμικη του διασταση απο την πλευρα του Η/Χ και 3,80% απο την πλευρα του δωματιου, που ειναι και τα δυο εντος οριων, ενω δε ρυθμιζω εξτρα εμβαδον κερδισμενο ως αυθαιρετο, μιας και ο,τι κερδιζω στη μια το χανω στην αλλη και ερχομαι στο 0....

 

Ο συναδελφος που ρυθμισε με 3843 δεν ειχε απαιτηση να επισκεπτει το διαμερισμα και ρυθμισε ο,τι διασταση ειδε στο σχεδιο. Δεν υπηρχε απαιτηση μετρησης αυτων επι τοπου.

Ετσι κι αλλιως δεν τον ρυθμισε ολοκληρο, αφηνοντας το παχος του πλευρικου τοιχου που ανηκει στο εμβαδον του Η/Χ ατακτοποιητο και θα το ρυθμισω κι εγω μαζι με τα υπολοιπα ως καταληφθεν εμβαδον, ομως τη μετατοπιση του κλιμακοστασιου προσανατολιζομαι να τη δηλωσω ως κατηγορια 3, που ετσι κι αλλιως εχω κι αλλες αυθαιρετες κατασκευες εντος αυτης (αποθηκη, εξωστες, κουφωματα κλπ) ωστε να ειναι ολα αποσαφηνισμενα και ξεκαθαρα στην ΤΕ μου....

 

Βλεπεις κατι λάθος στο σκεπτικο μου?

Link to comment
Share on other sites

λέβητας (βαρέλι) και κυκλοφορητής τοποθετημένα στην αυλή του κτιρίου και σκεπασμένα με λαμαρίνα (όπως ακριβώς το περιγράφω) συνιιστούν αυθαιρεσία?

αν ναι, το πλησιέστερο που βρήκα για τον τρόπο δήλωσης είναι άρθρο 18 παράγραφος 5α (εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ.19,άρθρο2 του 4067/2012) δηλαδή με αναλυτικό.

ή πηγαίνει (αν είναι παράβαση) με κατηγορία 3?

κάποια γνώμη??? ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

1)Εξωστης απο σκυροδεμα σε κατοικια προ του 55(χωρις ΟΑ) ,μπαινει αναλυτικος με κατηγ.5?

2)θελει δομικη τρωτοτητα?

3)εγκαταστασεις του αρθρ 2 παρ 19 του ν.4067(ΝΟΚ)πανε αναλυτικο κ κατ.5 αν δεν υπαρχει ΟΑ οπως στη παραπανω περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.