Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ευχαριστώ Ιάσονα.

Νομίζω ότι αυτό που προσπάθησαν (ανεπιτυχώς κατά τη γνώμη μου) είναι μέσα από την..."περίεργη" σύνταξη του κειμένου της παραγράφου αυτής να πουν ότι θα εξετάζουμε τη χρήση των χώρων ανεξάρτητα από το ύψος που ορίζουν οι κανονισμοί.

Δηλαδή, ο γοκ ορίζει για χώρο κύριας χρήσης ελεύθερο ύψος 2.40. Αν εμείς κατά την αυτοψία δούμε χρήση κατοικίας, αλλά ύψος 2.15, δεχόμαστε τη χρήση κατοικίας, χωρίς να μας ενδιαφέρει το ύψος που όφειλε να έχει για να είναι χώρος κύριας χρήσης κατά ΓΟΚ 85. Που κολλάνε τα νόμιμα ή μη κτίρια θα απευθυνθούμε σε μέντιουμ...

Θα ήταν πιο ξεκάθαρο πιστεύω αν το κείμενο είχε σταματήσει στις..."σχετικές διατάξεις".

 

2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 
4178/13 λαµβάνεται υπόψη η εγκατεστηµένη προ 28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν 
το ύψος του χώρου είναι µικρότερο από το οριζόµενο από τις ισχύουσες διατάξεις. διότι τα 
ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδοµικοί Κανονισµοί αφορούν σε νόµιµα κτίρια και µόνον.  
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο 

εγώ και εγώ σε ευχαριστώ 

αλλά τώρα έχω τα εγγονάκια μου

τα λέμε

καληνύχτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ΟΑ δεν υπάρχει αυθαιρεσία!!!

Άρα δεν υπάρχει και κάτι να δηλωθεί τώρα....

Υπάρχει πρόβλημα όμως με τους τίτλους ιδιοκτησίας που θα σου προσκομίσει (είσαι υποχρεωμένος να τους ελέγξεις).....

Εγώ πάντως βεβαίωση δεν θα έδινα...

 

Υποθέτω πως πρέπει να φτιαχτούν όλες οι αποθήκες (όπως προφανώς στα σχέδια της σύστασης - υπόγειο), να δηλωθούν στη συνέχεια ως διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου και να ρυθμιστούν όλες. Μετά εκδίδεται και η βεβαίωση.

Ιασονα γιατι να γινουν οι αποθηκες και να δηλωθουν με διαφορετικη διαμερισματωση?

Θελω να πω... Γιατι αν η αποθηκη πληροι τις προδιαγραφες της κατηγοριας 3 να μην κατασκευαστει κι επειτα να δηλωθει ετσι, ειδαλλως με αναλυτικο?

Ρυθμιση θα κανουμε ετσι κι αλλιως, το θεμα ειναι να μην τον γεμισω τον ανθρωπο με 500αρικα... Ηδη εχω μια κατηγορια 3 στο διαμερισμα, εναν αναλυτικο και μια διαμερισματωση, χωρια οι ΥΔ και ΥΚ...

 

Να τον βαλω να μου χτισει μια αυθαιρετη αποθηκη για να τη ρυθμισω συμφωνα με τα σχεδια συστασης μου ακουγεται λιγο εκτος πραγματικοτητας...

 

Μαλλον προσανατολιζομαι να ρυθμισω ολες τις αυθαιρετες κατασκευες σε αντιπαραβολη με τα εγκεκριμενα πολεοδομικα και στο θεμα της αποθηκης να μην κανω τιποτα και να δωσω βεβαιωση

 

Εκτος βεβαια κι αν εχουν χτισει καποιοι αποθηκες κατω στο υπογειο και "βαπτισω" καποια ως δικη του, παρακολουθημα της Οι του ωστε να ρυθμιστει με κατηγορια 3.

 

Δε βρισκω λογο να βαλω διαμερισματωση στο υπογειο, για το Θεο!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι έτσι όπως λες να το κάνεις, θα υφίσταται το "πρόβλημα" με τους τίτλους ιδιοκτησίας, που θα σου προσκομίσει (είσαι υποχρεωμένος να τους ελέγξεις) για να εκδοθεί στη συνέχεια ή όποια βεβαίωση 4178 (είτε άμεσα, είτε μακροπρόθεσμα)....

Είναι μαλ@κία των συμβολαίων που δεν διορθώνεται με άλλο τρόπο (και γι' αυτόν και προφανώς για όλους τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες που θα 'χουν κι αυτοί το αποθηκάκι τους στο υπόγειο ως παρακολούθημα του διαμερίσματός τους).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Ιάσονα.

Νομίζω ότι αυτό που προσπάθησαν (ανεπιτυχώς κατά τη γνώμη μου) είναι μέσα από την..."περίεργη" σύνταξη του κειμένου της παραγράφου αυτής να πουν ότι θα εξετάζουμε τη χρήση των χώρων ανεξάρτητα από το ύψος που ορίζουν οι κανονισμοί.

Δηλαδή, ο γοκ ορίζει για χώρο κύριας χρήσης ελεύθερο ύψος 2.40. Αν εμείς κατά την αυτοψία δούμε χρήση κατοικίας, αλλά ύψος 2.15, δεχόμαστε τη χρήση κατοικίας, χωρίς να μας ενδιαφέρει το ύψος που όφειλε να έχει για να είναι χώρος κύριας χρήσης κατά ΓΟΚ 85. Που κολλάνε τα νόμιμα ή μη κτίρια θα απευθυνθούμε σε μέντιουμ...

Θα ήταν πιο ξεκάθαρο πιστεύω αν το κείμενο είχε σταματήσει στις..."σχετικές διατάξεις".

2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 

4178/13 λαµβάνεται υπόψη η εγκατεστηµένη προ 28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν 
το ύψος του χώρου είναι µικρότερο από το οριζόµενο από τις ισχύουσες διατάξεις. διότι τα 
ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδοµικοί Κανονισµοί αφορούν σε νόµιµα κτίρια και µόνον.  

 

Σωστό αυτό, αλλά στο "ζουμί" πως λαμβάνουμε υπόψην μας το διαγεγραμμένο (που όντως έτσι είναι) για την εύρεση του συντελεστή υπέρβασης ύψους στο αυθαίρετο αποθηκάκι (ξεκομμένο από το υπόλοιπο νόμιμο κτίριο με αυθαιρεσίες) του παραδείγματος;;;;;;

 

 

Παύλο  εγώ και εγώ σε ευχαριστώ  αλλά τώρα έχω τα εγγονάκια μου τα λέμε καληνύχτα

 

+1 ....για τις προτεραιότητές σου!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

είχαμε το προηγούμενο παράδειγμα. Εκ παραδρομής διορθώνω το σφάλμα στον υπολογισμό υπέρβασης ύψους διότι δεν ανοίγει πλέον η επεξεργασία.

γήπεδο εκτός σχεδίου και συνεχίζω στο κάτω μέρος του προηγούμενου παραδείγματος. 

 

επιτρεπόμενα (από όρους δόμησης) ΣΔ =200 τ.μ=ΣΚ

εγκεκριμένα  (από την οικ άδεια)

κάλυψη 100 τ.μ

δόμηση 85 τ.μ

ελεύθερο καθαρό ύψος οικίας 3.0 μ (για εποπτικούς λόγους παραδείγματος να πούμε 3 μ. μικτό αν δεν υπάρχει αντίρρηση)

μέγιστο ύψος οικίας 4,50μ (Βασίλη αν στο παράδειγμά μας έχουμε ισόγειο προτείνω να βάλουμε 4 μ.)

 

αυθαιρεσίες

κλεισμένο ΗΧ 15 τ.μ ,

στέγαστρο 20 τ.μ στον ακάλυπτο  και

προσθήκη αποθήκης κατ επέκταση 30 τ.μ. με ύψος 7,0μ

ελεύθερο (καθαρό) ύψος οικίας 2,80μ (μικτό 3.0 μ)

μέγιστο ύψος οικίας 3,40μ (υπέρβαση ύψους κατοικίας 0.40 μ.)

 

 

υπέρβαση δόμησης 30+15=45 τ.μ

υπέρβαση κάλυψης 30 τ.μ

υπέρβαση μεγίστου ύψους οικίας ;;;

υπέρβαση ελευθέρου καθ ύψος οικίας ;;;

 

άρα έχουμε

 

1o ΦΚ (αυθαίρετη αποθήκη 30 τ.μ κατ΄ επέκταση της κατοικίας με πραγματοποιούμενο ύψος 7 μ.)

με υπέρβαση δόμησης κχ 30 τμ 

ποσοστό υπέρβ δόμησης 30+15=45/200=22,5%<50%-àσυντ. προσαύξ 1 

ποσοστό υπέρβ κάλυψης 30/200=15%-àσυντ. προσαύξ 1.20

ποσοστό υπέρβ ελευθ καθ ύψους οικίας …..

ποσοστό υπέρβ μεγίστου  ύψους οικίας …..

ποσοστό υπέρβασης ύψους :7/3--233%---συντ. επιβάρυνσης 1.404/3=1.33=133%---->1.40

 

2ο Φ.Κ (Μετατροπή Η.Χ 15 τ.μ σε χώρο κατοικίας με υπέρβαση ύψους 0.40)

με υπέρβαση δόμησης 15 τ.μ

ποσοστό υπέρβ δόμησης 22,5%<50%--->1

 

ποσοστό υπέρβ ύψους τμήματος Η.Χ πού έκλεισε …..( το δυσμενέστερο συντελεστή όσο αφορά στον υπολογισμό προστίμου, ασχέτως αν στην τεχν. έκθεση η περιγραφή της υπέρβασης ύψους  θα είναι 0.40 μ ως προς το εγκεκριμένο ύψος της άδειας)γιατι βαζουμε τον δυσμενεστερο αφου προβλεποταν 3μ κ εγινε 3,40μ κ οχι 0,40/3=13,33%?

 

3ο Φ.Κ ( υπέρβαση ύψους 0.40 της κατοικίας χωρίς υπέρβαση δόμησης)

άρθ. 19/1 για υπερβάσεις έως 20% του επιτρεπόμενου ύψους (όταν υπάρχει άδεια του εγκεκριμένου ύψους της άδειας) πολλαπλασιάζω με συντ. 0.20 χωρίς συντ. υπέρβασης δόμησης. Στη περίπτωση αυτή θα χρησιμοποιήσω το λόγο 0.40/3=13,33%<20%--->ποσοστό προσαύξησης 20% ή 0.20. Αυτό το κάνω γιατί στη περίπτωση που δεν έχω υπέρβαση δεν καλούμαι να πολλαπλασιάσω με τον μέγιστο δυσμενέστερο συντελεστή υπέρβασης ύψους. 

Φυσικά υπάρχει και η άλλη άποψη η οποία λέει να μπουν διαφορετικοί συντελεστές υπέρβασης ύψους ανά Φ.Κ την οποία προσωπικά δεν την ακολουθώ. 

μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα αυτο, γιατι κ στο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ βλεπω οτι χρησιμοποιεις 2 συντελεστες υψους αλλον στο 3φκ κ τον δυσμενεστερο στο 2φκ

4o Φ.Κ

με  αναλυτικό για το στέγαστρο .

Έστω ο αναλυτικός για τις εργασίες κατασκευής του στεγάστρου υπολογίστηκε σε 2.000 ευρώ <15.000 ευρώ--->μια λοιπή παράβαση.

 

Η κατηγορία του ακινήτου θα προκύψει από την υπέρβαση ενός εκ των κατωτέρω ποσοστών  

υπέρβαση δόμησης     45/85=45%>40%--->κατηγορία 5

υπέρβαση κάλυψης     30/100=30%<40%

υπέρβαση μεγίστου ύψους     7/3 =233%  4/3=133%>40%

 

Η άποψη που έχω σχηματίσει για την κατηγορία 4 είναι ότι αρκεί ένα εκ των τριών κριτηρίων να σε στείλει κατηγορία 5. Δηλαδή ύψος>20% ή κάλυψη >40 ή δόμηση>40%. Εμείς στο τρόπο που το υπολογίζω έχουμε 2 κριτήρια που δεν πληρούνται οπότε κατά τη δική μου άποψη πάμε κατηγορία 5. 

 

Στο παράδειγμα του Ιάσονα τώρα

 

εγκεκριμένα μεγέθη στο ακίνητο από τις 2 άδειες (ανέγερση ισογείου και προσθήκη καθ' ύψος ορόφου):

α) εγκεκριμένη δόμηση στο ακίνητο:85+85=170 τ.μ

β) εγκεκριμένη κάλυψη στο ακίνητο: 85+15=100 τ.μ

γ) εγκεκριμένο ύψος στο ακίνητο:3+3=6 μ

 

Α)  κατηγορία για το ακίνητο:

υπέρβαση δόμησης:15+30=45/170=26,4%<40%

υπέρβαση κάλυψης:30/100=30%<40%

υπέρβαση ύψους:(7-6)/6=1/6=16,66%<20%

κατηγορία ακινήτου 4

Β) ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ  ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΑΝΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ

2 οριζόντιες (ισόγειο και όροφος) από 500 χιλιοστά επί γηπέδου

αυθαιρεσίες:

ΟΡ. ΙΔ. ΙΣΟΓΕΙΟ. της αναλογεί δόμηση 100 τ.μ ---> ποσοστ. υπέρβασης δόμησης 15+30/100--->45%<50%---συντ. υπέρβασης--1

και εδώ αρχίζει το πρόβλημα

από το άρθρο 18/2 έχουμε:

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου 
με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

 

Το ύψος όμως δεν δύναται να επιμεριστεί με χιλιοστά. Επομένως η επιλογή που μας δίνουν είναι να αυθαιρετήσουμε και να παρανομήσουμε  με αστήριχτες παραδοχές όπως το να να βάλουμε στον παρανομαστή του κλάσματος το εγκεκριμένο ύψος της πρώτης άδειας (3μ) ή το επιτρεπόμενο για ισόγεια (4μ) ή ολόκληρο του ακινήτου (7.5 μ). 

Επίσης, το ίδιο και για την κάλυψη η οποία εντός του ίδιου περιγράμματος κτιρίου δεν επιμερίζεται. 

 

Νομίζω ότι ο Ιάσονας αυτό ήθελε να μας θυμίσει με το παράδειγμά του. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ΟΑ δεν υπάρχει αυθαιρεσία!!!

Άρα δεν υπάρχει και κάτι να δηλωθεί τώρα....

Υπάρχει πρόβλημα όμως με τους τίτλους ιδιοκτησίας που θα σου προσκομίσει (είσαι υποχρεωμένος να τους ελέγξεις).....

Εγώ πάντως βεβαίωση δεν θα έδινα...

 

Υποθέτω πως πρέπει να φτιαχτούν όλες οι αποθήκες (όπως προφανώς στα σχέδια της σύστασης - υπόγειο), να δηλωθούν στη συνέχεια ως διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου και να ρυθμιστούν όλες. Μετά εκδίδεται και η βεβαίωση.

Εμείς ελέγχουμε βάσει της ο.α. και όχι βάσει σχεδίων της σύστασης. Επίσης, ορθά, ελέγχουμε και τα συμβόλαια.

 

ΟΜΩΣ

 

Εφόσον η υφιστάμενη κατάσταση του υπογείου είναι όμοια με την ο.α., τότε γιατί να έχουμε αυθαιρεσία, λόγω ανακρίβειας του συμβολαίου?

Το πρόβλημα το έχει "συμβολαιογραφικά" και όχι πολεοδομικά - κτηριακά.

 

Τώρα, το πώς γράφτηκε και με βάσει ποια σχέδια ότι έχει και αποθήκη στο υπόγειο, ενώ δεν υπάρχει ούτε στην πραγματικότητα, αλλά και ούτε σε κανένα σχέδιο, αυτό είναι "περίεργο". Μήπως φέρει ευθύνες και ο τότε συμβολαιογράφος???

 

Το βρίσκω κάπως άτοπο το να φτιάξουμε τώρα την αποθήκη. Και πες ότι κατά την κατασκευή έρχεται η αστυνομία και έχουμε καταγγελία.

Δεν νομίζω η λύση να είναι αυτή.

Επίσης, δεν νομίζω ο μηχανικός να έχει πρόβλημα να δώσει μία βεβαίωση ότι: "η υφιστάμενη κατάσταση είναι ίδια με την ο.α.". Στην τελική, ας γίνει μνεία στην ΤΕ ότι η αποθήκη που περιγράφεται ως παρακολούθημα δεν βρέθηκε!!!

 

Αντίστοιχη περίπτωση: Διώροφη μονοκατοικία. Το ισόγειο έχει γίνει, ο όροφος που περιγράφεται στα σχέδια και στα συμβόλαια δεν έχει ολοκληρωθεί λόγω οικονομικών προβλημάτων. Τώρα θέλει να πουλήσει τη μονοκατοικία (χωρίς σύσταση). Στα συμβόλαια περιγράφονται πλήρως και οι 2 όροφοι. Στην πραγματικότητα ο δεύτερος όροφος είναι... οι αναμονές στα μπετά! Τι γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Μπάρμπεκιου ή πχ Αποθήκη 15 τμ σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου γήπεδο που υπάρχει και αυθαίρετη  κατοικία μπορεί να θεωρηθεί κατηγορία 3? Δηλ. η κατηγορία 3 απαιτεί απαραιτήτως οικ. άδεια ή όχι?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε ή διορθώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.