Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Που θα πάει, θα τελειώσει τα μπάνια του ο Καλαφάτης και θ' αρχίσει να βγάζει τις 1.555+ εγκυκλίους για διευκρινίσεις κ.λπ.

βγηκε καμμια η ακομη μπανια κανει?αρχισανε κ οι μεδουσες(σαλουφες που λεμε στο χωριο μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπολογιζοντας  τα τ.μ της υπερβασης της ιδιοκτησιας  /   επιτρεπομενα ολου του κτιριου

 

θεωρω οτι ΔΥΣΚΟΛΑ θα εχουμε περιπτωσεις που δεν θα ειναι κατηγορια Δ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τι άλλη κατηγορία θα μπορούσε να βγει;

 

Και εννοώ προς την πλευρά της ευνοικότερης και όχι προς την Ε!

 

Σαφώς αφού πάμε με τα επιτρεπόμενα της άδειας και με την ιδιοκτησία του καθενός τότε το λόγικό να βγει είναι <40% για ΥΔ

 

 

υγ. Με την κάλυψη και το ύψος δε πάμε ανάλογα με ποσοστό έτσι δεν είναι;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις το αν ανήκει ένα ακίνητο στην κατηγορία 4 πρέπει να το ελέγξεις ολόκληρο ή να ...μυρίσεις τα νύχια σου, για το αν υπερβαίνουν το 40% οι αυθαιρεσίες, τις οποίες συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα!!!!!!

Δεν φτάνει μόνο να δεις την αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα 3ου ορόφου) του πελάτη σου.....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα,

παραθέτω την απορία μου και ελπίζω στα "φώτα" σας γιατί εγώ κόλλησα...

σε οικόπεδο 1000τμ, με οικ. άδεια του 90, υπαρχει αυθαιρετη αποθηκη 42 τμ, στον πλαγιο ακαλυπτο, προχειρη κατασκευη με τεντα απο πανω.

στο οικοπεδο υπαρχει εξαντληση της επιτρεπομενης δομησης (σ.δ 1.0), η καλυψη ειναι 40%, η 70% με επαε, και προφανως εχει παρει αδεια απο επαε, αφου η πραγμ/μενη καλυψη ειναι 58%, βασει δ/κ της οικοδομης. επειδη υπαρχει καταγγελια κ ο ιδιοκτητης θελει να την νομιμοποιησει, ρωταω:

1. εκτος απο παραβιαση πλαγιων αποστασεων, και υπερβαση δομησης, εχω και υπερβαση καλυψης??

2. ανηκει στην κατηγορια 4?? αω οχι, που κατατασσεται??

3. στο φυλλο καταγραφης συμπληρωνω τα τμ της αποθηκης στο Υ.Δ χωρων μειωτ. συντελεστων ή πάει σαν κύριος χωρος??

 

ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. 42/προβλεπόμενα τετραγωνικά αδείας, αν είναι κάτω από 40% και η κάλυψη είναι επίσης κάτω του 40% (42/προβλεπόμενη κάλυψη) τότε ναι.

αν όχι τότε κατηγορία 5

3. προς το παρόν κύριο χώρο αφου σύμφωνα με την διατύπωση του 18.6 μειωτικός συντελεστής δεν προβλέπεται για  ισόγειες αποθήκες. λογικά αναμένεται διευκρίνηση.

 

Υπάρχει ένα θέμα με τις αποθήκες της κατηγορίας 3, αν ξεπερνούν τα 15 τμ συμφωνα μετην διατύπωση της κατηγορίας 3 πάνε με αναλυτικό.

Επειδή όμως η αποθήκη αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου, τότε χρειάζεται φύλλο καταγραφής. 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου. Εψαξα αλλά δεν το εντόπισα κάπου αλλού στο forum, ο κλειστός εξώστης τελικά κατατάσσεται Κατηγορία 4,με υπέρβαση δόμησης κάλυψης κτλ?

ή απλά με αναλυτικό προυπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

ΥΔΚΧ και ΥΚ κι ελέγχεις για κατηγορία 4 ή κατηγορία 5.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.