Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μεταφέρω το απόσπασμα του νόμου:

 

"....αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62). Οι ανωτέρω αυθαίρετες κατασκευές εξαιρούνται της κατεδάφισης οριστικά μετά την συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 (Α΄ 62).....".

 
To ακολουθούμε;;;;;;;;
Φυσικά ΝΑΙ.
Το ακολουθεί το ΤΕΕ στην εφαρμογή που έφτιαξε;;;;;;;;;
Φυσικά ΟΧΙ.
Τι κάνουμε;;;;;;;;
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ......
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσονα έχεις δίκιο.

Το πρόβλημα το πρωτοανέφερε κάποιος συνάδερφος εδώ στο φόρουμ.

 

Δοκίμασε να κάνεις και κάποια κρούση στο ΤΕΕ, μήπως και δεν το χουν πάρει χαμπάρι (που δεν το χουν).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 21 ημέρες έχω στείλει mail.......

Θα 'χε απαντήσει ακόμα κι ο ...Θεός!!!!!

Οι ...."καρεκλοκένταυροι" όμως ....αγρόν αγοράζουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ. 

Οι ρητές οδηγίες που έχουν παραλάβει είναι ότι η κατηγορία Δ εξετάζεται σε ακίνητο/ή σε οριζόντια/κάθετη ιδιοκτησία,

γιαυτό υπάρχει και η εξάρτηση της κατηγορίας Δ με τις υπερβάσεις δόμησης για τον υπολογισμό του προστίμου.

Μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να ελέγχεται ολόκληρο το κτήριο σε περιπτώσεις σύστασης, αν και παραδέχτηκε ότι ο νόμος δεν είναι απολύτως σαφής. 

 

Από την απάντησή της, θυμήθηκα τον yian:
 

Εγώ πάλι θεωρώ ότι λόγω βλακείας τους αναφέρουν "κτίριο" και όχι "αυτοτελή ιδιοκτησία".

Και πιθανότατα εάν είχαμε μια επίσημη απάντηση θα έλεγε "Εννοείται πως εννοούμε την αυτοτελή ιδιοκτησία και όχι το κτίριο".

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, το έχουμε πει για το νόμο. Προσωπικά η απάντηση του ΤΕΕ με καθησυχάζει και με καλύπτει προς το παρόν

(τα μυαλά μου τουλάχιστον, γιατι θεωρώ τουλάχιστον παρανοϊκό να σε βάζουν να ελέγξεις όλο το κτήριο), 

και βεβαια θα περιμένω κάτι πιο επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

yian, on 25 Sept 2013 - 19:19, said:snapback.png

Εγώ πάλι θεωρώ ότι λόγω βλακείας τους αναφέρουν "κτίριο" και όχι "αυτοτελή ιδιοκτησία".

Και πιθανότατα εάν είχαμε μια επίσημη απάντηση θα έλεγε "Εννοείται πως εννοούμε την αυτοτελή ιδιοκτησία και όχι το κτίριο".

 

 

Σωστά τα λέει και ο Ιάσονας. Και μην ξεχνάμε ότι ο νόμος δεν αλλάζει με εκγυκλίους και Non paper και επίσημες προφορικές απαντήσεις όπως γράφει ο Yian αλλά με ΠΔ ή με άλλο νόμο. Ακόμα και με εγκύκλιο είμαστε εκτεθημένοι... δεν μετρά σε δικαστήρια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

αν και παραδέχτηκε ότι ο νόμος δεν είναι απολύτως σαφής. 

Όλα τα λεφτά είναι αυτό...

Μπορούν οι mod να κλείσουν το νήμα...

 

Να μου επιτρέψει ο Βασίλης να χρησιμοποιήσω την ατάκα που αλίευσε από το ΤΕΕ στην υπογραφή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εξηγώ το σκεπτικό μου για να μην παρεξηγηθούν όσα είπα,

εάν με καλέσει σήμερα ένας ιδιοκτήτης με κλεισμένο ΗΧ στην ιδιοκτησία του, θα αναλάβω το ρίσκο να μην εξετάσω όλο το κτίριο μιας και θεωρώ δεδομένη κάποια διευκρίνηση αργά ή γρήγορα.

 

Το παραπάνω προφανώς είναι προσωπική εκτίμηση, δεν είναι σύμφωνο με το νόμο και ναι, παρατυπώ εν γνώση μου.

 

Η' για να το μαλακώσω λίγο, θα προτείνω στον ιδιοκτήτη έαν δεν βιάζεται να ρυθμίσει, να περιμένουμε πρώτα τη διευρίνηση και μετά να κάνουμε τη δήλωση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

 

παρατυπώ εν γνώση μου.

φτου σου, σε κάναμε και mod.

 

Μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να ελέγχεται ολόκληρο το κτήριο σε περιπτώσεις σύστασης,

ναι βρε γκουρού (του ΤΕΕ)

άμα ήταν δυνατόν δε θα σου τηλεφωνούσα να σου το ρωτήσω.

Τη φωνή σου ήθελα να ακούσω;

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.