Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ιάσονα καλησπέρα.Ναι είμαι, καθώς μου έχει τύχει παρελθοντικά ανάκληση της βεβαίωσης προ του 55 σε κτίσμα στο οποίο πραγματοποιήθηκε αυθαίρετη αντικατάσταση στέγης.Η αιτιολόγηση της πολεοδομίας ήταν η παραπάνω.  

 

Έπρεπε να πεις στην πολεοδομία ότι, απλώς ΔΕΝ ξέρει τη δουλειά της και ταυτοχρόνως να κινηθείς "αναλόγως"!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση και το παρακάτω της εγκυκλίου 4,  έχω τη γνώμη πως ένα κτίριο προ 55 αντιμετωπίζεται όπως ακριβώς αναφέρει ο νόμος στο άρθρο 1 παρ. 2 περί εξαιρέσεων υπαγωγής. Οι μεταγενέστερες του 55 αυθαιρεσίες δηλώνονται κατά τα γνωστά.

ΕΓΚ. 4

∆ Ι Ε Υ Κ Ρ Ι Ν Ι Σ Ε Ι Σ   Κ Α Τ’   Α Ρ Θ Ρ Ο 

 
ΑΡΘΡΟ 1 
1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του 
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο 
κατασκευής   του   και   δεν   απαιτείται   η   υποβολή   σχετικών   αποδεικτικών   στοιχείων, 
προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.  
Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι

σε οικοπεδο με οα και με μεγιστη επιτρεπομενη δομηση 400 μ2 εχουν γινει 4 μεζονετες

τακτοποιω τη μια απο τις 4 ως εξης

υπογειο που εγινε κατοικια 38 μ2 με 98/1000

εχει συνλεστη υπερβασης 38/400*98χιλιοστα = 0,97   αρα βαζω 50% εως 100%

στην κατηγορια ομως τι κανω? πρεπει να λαβω υποψιν και τις αλλες 3 μεζονετες που εχουν την ιδια παραβαση?

τα 'πολεοδομικα μεγεθη' που λεει ο νομος αφορουν ολοκληρο το οικοπεδο?

εχω και ενα αναλυτικο προυπολογισμο για το ξεμπζωμα του υπογειου

ειμαι κατηγορια 5 λοιπον?. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

συγγνωμη, μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Το κτίριο πριν το 55 είναι πλέον νομίμως υφιστάμενο. Βεβαίως η αντικατάσταση της στέγης πρέπει να δηλωθεί με τον 4178 και τέλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πεις στην πολεοδομία ότι, απλώς ΔΕΝ ξέρει τη δουλειά της και ταυτοχρόνως να κινηθείς "αναλόγως"!!!!!!

που τι βασίζουμε αυτο?Δηλαδή δεν χρειάζεται να δηλωθεί το κτίσμα αλλα μονο η στέγη (δλδ η λαμαρίνα) που έβαλε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι

σε οικοπεδο με οα και με μεγιστη επιτρεπομενη δομηση 400 μ2 εχουν γινει 4 μεζονετες

τακτοποιω τη μια απο τις 4 ως εξης

υπογειο που εγινε κατοικια 38 μ2 με 98/1000

εχει συνλεστη υπερβασης 38/400*98χιλιοστα = 0,97   αρα βαζω 50% εως 100%

στην κατηγορια ομως τι κανω? πρεπει να λαβω υποψιν και τις αλλες 3 μεζονετες που εχουν την ιδια παραβαση?

τα 'πολεοδομικα μεγεθη' που λεει ο νομος αφορουν ολοκληρο το οικοπεδο?

εχω και ενα αναλυτικο προυπολογισμο για το ξεμπζωμα του υπογειου

ειμαι κατηγορια 5 λοιπον?. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Για το συντελεστή ΥΔ είναι όπως τα λες, με επιφύλαξη τι εννοούν στην εγκύκλιο 4 περί ποσοστό δόμησης.

Κοίταξε μήπως βρεις κάποιο ποσοστό που να αφορά τα καθαρά τμ του υπογείου προς τα καθαρά του συνολικού εμβαδού της άδειας και να είναι διαοφρετικό από τα χιλιοστά σου. Βέβαια δε πιστεύω να αλλάξει κάτι στο συντελεστή αλλά προσπάθησε...

 

Για την κατηγορία συνεχίζεις να ασχολείσαι με το υπόγειο και μόνο και συγκρίνεις το υπογειο με τα χιλιοστά επί τη δόμηση της άδειας.

Δεν ασχολείσαι με τους υπόλοιπους. Τουλάχιστον έτσι προσπάθησαν να εξηγήσουν....

 

Λογικά θα είσαι κατηγορία 5 αλλά κάνε τον υπολογισμό για να το βρεις..

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ευχαριστω για το χρονο σου

Για την κατηγορία συνεχίζεις να ασχολείσαι με το υπόγειο και μόνο και συγκρίνεις το υπογειο με τα χιλιοστά επί τη δόμηση της άδειας.

Λογικά θα είσαι κατηγορία 5 αλλά κάνε τον υπολογισμό για να το βρεις..

η επιτρεπομενη δομηση εχει εξαντληθει, οποτε απο αυτα που λες βγαινει παλι το ιδιο ποσοστο 97%

αρα δεν ειμαι κατηγορια 4 που εχει οριο το 40%, καταλαβαινω σωστα?

αλλα παλι η κατηγορια 5 ειναι χωρις οικοδομικη αδεια, συμφωνα με την εγκυκλιο.

...?

Link to comment
Share on other sites

Κατ 5 εισαι σιογυρα οταν δεν εχεις οικοδομική άδεια.

Οταν εχεις απλα ελεγχεις τα ποσοστά.

Επίσης τσεκαρε τι χτίζει σήμερα για τους συντελεστές μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Για την κατηγορία τότε οκ έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

για ποσοστο 50 εως 100% αν επιλεξω την κατ4 μου λεει

'Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.'

αρα παω αυτοματα στην 5

 

τι εννοεις με αυτο?  'Επίσης τσεκαρε τι χτίζει σήμερα για τους συντελεστές μήπως έχει αλλάξει κάτι.'

δεν υπαρχει υπολοιπο ΣΔ αν αυτο εννοεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.