Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κώστα οι λοιπές παραβάσεις, οι οποίες υπολογίζονται με αναλυτικό, πρέπει στο φύλλο καταγραφής που θα τις βάλεις να έχεις και την κατηγορία. Δεν αποτελούν κατηγορία από μόνες τους. Αν εννοείς ότι έχεις παραβάσεις που μπορούν να υπαχθούν στη κατηγορία 3 εσύ θα το κρίνεις αυτό. Αν όμως δεν υπάγονται στη κατηγορία 3 τότε 

κατά τη γνώμη μου μπορείς να βάλεις 1 φκ για την κατοικία προ 75 κατηγορία

δεύτερο φκ για το τμήμα μετά το 83 με παλαιότητα και κατηγορία 5 και στο ίδιο φκ και μια λοιπή παράβαση νομίζω ότι γίνεται (δοκίμασε το, αλλιώς, βάλε τη λοιπή παράβαση σε ξεχωριστό φύλλο)

και ένα φκ για τη κατηγορία 3. Σε αυτό το φκ της κατ. 3 δεν θα βάλεις κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το κτίσμα έχει αποκλειστική χρήση κατοικία γιατί να μη δηλωθεί κατηγορία 1?Με 500 ευρώ καθάρισε για το τμήμα αυτό.

Το κτίσμα μετά το 83 --->κατ. 5 (αφού η 1, 2,3, αποκλείονται, καθώς και η 4 λόγω έλλειψης οικοδομικής άδειας). Η παλαιότητα στον υπολογισμό του προστίμου ισχύει κανονικά ως προ 2004 και θα την βάλεις στον υπολογισμό προστίμου για το τμήμα που ανήκει σε αυτή τη χρονολογία.

οι παραβάσεις της κατηγορίας 3 παραμένουν στο ξεχωριστό φ.κ. όπως το λες.

Οι λοιπές παραβάσεις επίσης θα πάνε κατηγορία 5.

Όταν δεν έχεις άδεια δεν έχεις να υπολογίσεις συντελεστές υπέρβασης για τον υπολογισμό προστίμου. Ελέγχεις μόνο το ύψος σε σχέση με το μέγιστο επιτρεπόμενο που ισχύει στη περιοχή του ακινήτου.

συγγνωμη εκ παραδρομης εγραψα κατ 2 αντι 1

οι  λοιπες παραβασεις αν αφορουν το κτιριο κατοικιας ισως πανε κ κατ1

Link to comment
Share on other sites

 

1) Είχε στέγη αλλά δεν έγινε και αντί της στέγης έγινε απόληξη κλιμακοστασίου, η οποία δεν υπήρχε στην ο.α.? ΝΑΙ Μία λύση είναι (μάλλον λάθος) να κάνεις δύο αναλυτικούς μεταξύ τους και να βρεις τη διαφορά. Η άλλη λύση είναι (μάλλον πιο σωστή) να βάλεις τα τμ του κλιμακοστασίου ως ΥΔΚΧ με ΥΥ και όσον αφορά για τη στέγη, εάν στην περιοχή δεν είναι υποχρεωτική η στέγη ώστε να προκύπτει πρόβλημα από τη μη κατασκευή της, να την ξεχάσεις. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ - ΤΙ ΚΑΝΩ? - Η ΑΔΕΙΑ ΕΛΗΞΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΕΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΕΓΗΣ?

 

2) Συγκρίνεις την υφιστάμενη κατάσταση βάσει της ο.α., άρα βάσει ΓΟΚ, γιατί στις 28/07/11 δεν υπήρχε ο ΝΟΚ. Μετά για τους συντελεστές λαμβάνεις υπόψη σου τα ΤΩΡΑ. Αυτό για το Α18 παρ.6, έχει να κάνει για το τι ορίζεται ως πατάρι ή σοφίτα. Η υπόγεια στάθμη δεν υπάρχει ως ορισμός στο ΝΟΚ!!! Άλλο υπόγειο και άλλο υπόγεια στάθμη. ΔΗΛ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΒΑΣΗ ΓΟΚ?

 

3) Για τους συντελεστές, με τα ΤΩΡΑ.

 

4) Δηλώνουμε τις 10 παραβάσεις ή αφήνουμε τη δουλειά. Αργότερα, τις 5 παραβάσεις που δεν θα δηλώσεις τώρα, θα τις βρεις μπροστά σου ως μηχανικός. Ο ιδιοκτήτης ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πει ότι ΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ να μην τις δηλώσετε. Θα πει ότι "Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ." !!!! ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΣΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 10 ΑΛΛΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΩ ΤΟΝ ΜΗΧ ΝΑ ΥΠΑΓΕΙ ΤΙΣ 5? ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ?

 

1) Τότε ΣΙΓΟΥΡΑ η απόληξη (που δεν υπήρχε στην ο.α.) θα πάει ως ΥΔΚΧ + ΥΥ. Για τη στέγη, δες μήπως τώρα, μπορείς να βγάλεις άδεια για την κατασκευή της, οπότε κάνεις και ένα ΦΚ με "προς έκδοση ο.α.".

 

2) Εάν πχ υπόγειο που εξέχει 1.50 (και όχι 1.20 σύμφωνα με τον ΝΟΚ) έχει κάποια αυθαιρεσία, όπως πχ επέκταση κλπ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα το θεωρούσα χώρο με μειωτικό συντελεστή (δλδ ΒΧ). .....όπως σου είπα, ο νόμος έχει ένα "λάθος"... λέει για "υπόγεια στάθμη", οπότε εάν έχεις αυθαιρεσία σε υπόγεια στάθμη, τότε βάζεις μειωτικό συντελεστή!!!

 

4) ΕΓΩ δεν θα το έκανα. ΕΑΝ γίνει το οτιδήποτε, ΕΣΥ θα είσαι, τουλάχιστον, εκτεθειμένος, ότι ΥΔ και να σου δώσει ο ιδιοκτήτης. Κι ύστερα... στα σχέδια τι θα δείξεις? Θα δείξεις τις αυθαιρεσίες και θα γράψεις "προς κατεδάφιση"? Δεν θα τις δείξεις? <-- Μεγάλο ΦΑΟΥΛ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα τροχόσπιτο πάνω σε βάση απο μπετόν μπορεί να τακτοποιηθεί ως κατοικία?

Είναι σε οικόπεδο εντός οικισμού και ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει ρεύμα.

 

Θα θεωρηθεί πρόχειρη κατασκευή?

ή μήπως πρέπει να έχει σταθερή σύνδεση με την βάση?

(βλ. ορισμό ΝΟΚ

Δομικό έργο είναι κάθε είδους κατασκευή, ανεξάρτητα από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής της,
που είναι σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί.)

 

με το δελτίο τρωτότητας υπάρχει ένα θέμα και τέλος στην ΔΕΗ θα του δώσουν ρέυμα?

 

όποια σκέψη - γνώμη ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τακτοποιείται και παίρνει ρεύμα! Και όχι, δεν το θεωρείς "πρόχειρη κατασκευή". Το μικρο-πρόβλημα θα είναι στο ΔΔΤ, αλλά κι εκεί στην τελική γράφεις 1-2 πράγματα και εξηγείς.

Link to comment
Share on other sites

Εκθετω την περιπτωση μου εδω γιατι -προφανως- ειναι κατηγορια 5

Εχω περιπτωση που εκδοθηκε αδεια για πολυκατοικια με ισογεια καταστηματα με παταρια στο ημισυ του εμβαδου αυτων, που δεν προσμετρηθηκαν στη δομηση συμφωνα νομιζω με ΓΟΚ 73 (αδεια  του 1976)

 

Στην εισοδο π[ροβλεφθηκε ελευθερο υψος 6μ, οσο δηλαδη και τα παταρια με τα καταστηματα, με ψευδοροφη στη μεση, που παρολα ταυτα βγηκε πλακα στο υψος των παταριων και κατασκευαστηκε μικρη γκαρσονιερα, τρωγοντας και τμημα απο τα παταρια των καταστηματων...

 

Ο εργολαβος το κατασκευασε και εμεινε στην κατοχη του (των κληρονομων του) ως τωρα που πωλειται.

Εχω διανομη του 1998 στα χερια μου που το περιγραφει ως 30τ.μ. μεικτο και 26τ.μ. καθαρο, ενω εμβαδομετρημενο ειναι κομματακι μεγαλυτερο (γυρω στα 35 καθαρα μεσες ακρες)

Υπαρχει ενα ακομα συμβολαιο του 1988 με το οποιο με καποιον τροπο περιηλθε στην κατοχη του εργολαβου (κατι παιχτηκε με το εργολαβικο του 1975), το πως και το γιατι δεν το ξερω

 

Τα ερωτηματα μου ειναι δυο

α. Πως αποδεικνυουμε παλαιοτητα στην περιπτωση ΜΗ ανευρεσης τιτλου μετεγγεγραμμενου στο υποθηκοφυλακειο, προγενεστερου του 1983? Βασιζομαστε στα μεταγενεστερα που το περιγραφουν ως υφισταμενο εκ κατασκευης? Με το Ε9 μπορω να αποδειξω κατι? Παιζει ρολο που δηλωθηκε λιγοτερα τ.μ. απο οσα πραγματικα ειναι?

 

β. Πως δηλωνεται στο συνολο των τετραγωνικων? Το τμημα που, βασει σχεδιων, εχει φαγωθει απο τα παταρια των καταστηματων θα το δηλωσω επισης ως ΥΔΚΧ μιας και δεν προσμετρηθηκε εκεινο το εμβαδον ποτε στη δομηση ή θα παμε με διαμερισματωση? Εικαζω το 1ο αν και στο ΤΕΕ μου ειπαν διαμερισματωση (και σιγα μην καταλαβανε πληρως την ερωτηση μου αλλα τεσπα)

 

Αυτααααααααα  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα στραβά της πόλης σε εσένα πέφτουν??? Άλλαξε μαγνήτη!!!!! :D

 

1) Περίεργο, αλλά εάν αναφέρεται με τα τμ ως υφιστάμενο εκ κατασκευής, τότε ΙΣΩΣ, θα μπορούσες να το λάβεις ως αποδεικτικό. Με το Ε9, εάν δηλώνεται με τα τμ που είναι και ως κατασκευή έχει το σωστό έτος, ΙΣΩΣ, και πάλι να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το ότι δηλώθηκε μικρότερο, ας το διορθώσει τώρα.

 

2) Αυτό είναι ακόμη πιο περίεργο θα έλεγα... Εφόσον δεν μετρήθηκε σε δόμηση, καλύτερα να μπει ως ΥΔΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχετε εαν παραβιάζονται στο συνολο των φυλλων καταγραφής σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και
δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την
οικοδομική άδεια ???

Γιατι μπορεί ανα φύλλο να μη παραβιάζονται.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Το ορθό είναι ο έλεγχος να γίνεται στο σύνολο και να προκύπτει η κατηγορία.....

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό για μενα ειναι ανα φύλλο, όμως δεν εχει μεγαλη σημασια τι λεμε εσυ και εγώ αλλα τι και αν προβλέπει κάτι ο νόμος! Υπάρχει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.