Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την παλαιότητα οι αεροφωτογραφίες από το google earth?. Στην περιοχή μου το google earth έχει αεροφωτογραφίες από τον Ιούνιο του 2003 και βολεύουν απίστευτα για την απόδειξη παλαιότητας σε κάποιες περιπτώσεις που έχω. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα ναι, δηλαδή μέσω των ερωταπαντήσεων του 4014 (?)

Στο σώμα του νόμου αλλά και στις εγκυκλίους δεν γίνεται αναφορά απόσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως στην εγκυκλιο 4 κατι αναφερεται

 

Εγκύκλιο 4 Αρθρο 23,   44) Παρ.13, τελευταία παράγραφο (μέσα σε παρένθεση)!

 

Εκεί το βρήκα τώρα εγώ με μια γρήγορη ματιά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με απόλυτη βεβαιότητα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικό παλαιότητας οι αεροφωτογραφίες από google earth!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος αναφέρει: 

 

"Σε ενοικιαζόμενες μονάδες με εγγεγραμμένη την κτηνοτροφική δραστηριότητα μπορεί να είναι εγγεγραμμένος ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής. Σε κάθε περίπτωση υποβάλλεται αντίγραφο ενιαίας αίτησης ενίσχυσης οποιουδήποτε έτους, μαζί με τα συνημμένα σε αυτή (φωτογραφίες Google Εarth, όπου έχουν σημειωθεί οι θέσεις των μονάδων)."

 

Από που προκύπτει σε αυτή τη διατύπωση ότι οι αεροφωτογραφίες google earth αποτελούν αποδεικτικό παλαιότητας έτσι γενικά; Εδώ αναφέρεται συγκεκριμένα σε σταυλικές εγκαταστάσεις και όχι γενικά σε περιπτώσεις κατοικίας. Και ούτε αναφέρει το google earth σαν στοιχείο παλαιότητας παρά περισσότερο σαν στοιχείο εύρεσης τοποθεσίας - συντεταγμένων. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυκλιος αναφερει για σταυλικες εγκαταστασεις και οχι για ακινητα εντος. (δεν εχω διαβασει τις αναρτησεις στο προηγουμενο που αναφερει ο συναδελφος)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μερικες πληροφοριες συναδελφοι:

Αφου κανεις ηλεκτρονικη αιτηση και πληρωμη για αεροφωτογραφια στη ΓΥΣ ποτε και με ποιον τροπο την παιρνεις?

Με ειδοποιουν αυτοι για να στειλω courier?

Με ποιον τροπο? email?

Τηλεφωνα δεν σηκωνουν ποτε? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.