Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι αεροφωτογραφία του ΓΥΣ που είχα χρησιμοποιήσει παλιά και έχω κρατήσει αντίγραφό της μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ξανά σε άλλη υπόθεση χωρίς σφραγίδα???

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα σημασία έχει η α/φ ή γενικά το αποδεικτικό παλαιότητας να είναι αληθινό και όντως το κτήριο να είναι με την παλαιότητα που το έχω ρυθμίσει.

Συνεπώς, προσωπικά θα χρησιμοποιούσα την α/φ σου, έστω και χωρίς σφραγίδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αεροφωτογραφία του ΓΥΣ που είχα χρησιμοποιήσει παλιά και έχω κρατήσει αντίγραφό της μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ξανά σε άλλη υπόθεση χωρίς σφραγίδα???

Ο νόμος αναφέρει αερ/φια την οποία και κατέχεις. Δε βλέπω κανένα πρόβλημα.

Ορθά απάντησε ο συνάδελφος architect_duth. Σημασία έχει σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο να υπάρχει το κατάλληλο αποδεικτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

Σε οικοπεδο με κατοικια(χωρις οικοδομικη αδεια) προ του 1955 και αποθηκη του 2000 , συμφωνα με τροποποιηση παραρτηματος Α επιλεγω ΝΑΙ στο κουτακι ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. Το προβλημα ειναι οτι μετα μου ζηταει να ανεβασω στα δικαιολογητικα την οικοδομικη αδεια και το τοπογραφικο της αδειας, τα οποια δεν υπαρχουν. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

Σε οικοπεδο με κατοικια(χωρις οικοδομικη αδεια) προ του 1955 και αποθηκη του 2000 , συμφωνα με τροποποιηση παραρτηματος Α επιλεγω ΝΑΙ στο κουτακι ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. Το προβλημα ειναι οτι μετα μου ζηταει να ανεβασω στα δικαιολογητικα την οικοδομικη αδεια και το τοπογραφικο της αδειας, τα οποια δεν υπαρχουν. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? 

 

Φαντάζομαι πως σε αυτήν την περίπτωση οικοδομική άδεια θεωρούμε το έγγραφο που παίρνουμε από την πολεοδομία για το προϋφιστάμενο...

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

 

Δική μου απορία τώρα: Ιδιοκτήτρια έχει μία κατοικία στην οποία και μένει και ένα κατάστημα... Τακτοποιώ την κατοικία... Το περνάω ως "κύρια και μοναδική κατοικία", ζητάω Ε1 και Ε9 και είμαι εντάξει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Απλα πρεπει να τηρει τις προυποθεσεις της κυριας και μοναδικης κατοικιας και να αναγραφεται ως κυρια κατοικια στο Ε1(προφανως ισχυει).

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

Σε οικοπεδο με κατοικια(χωρις οικοδομικη αδεια) προ του 1955 και αποθηκη του 2000 , συμφωνα με τροποποιηση παραρτηματος Α επιλεγω ΝΑΙ στο κουτακι ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. Το προβλημα ειναι οτι μετα μου ζηταει να ανεβασω στα δικαιολογητικα την οικοδομικη αδεια και το τοπογραφικο της αδειας, τα οποια δεν υπαρχουν. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? 

στη θεση της ΟΑ ανεβαζεις οτι αποδεικτικο εχεις για προ 55  κ τοπογραφικο ,αυτο που θα κανεις

Link to comment
Share on other sites

στη θεση της ΟΑ ανεβαζεις οτι αποδεικτικο εχεις για προ 55  κ τοπογραφικο ,αυτο που θα κανεις

εκανα και μια αλλη σκεψη. Μηπως επειδη τακτοποιω την αποθηκη η οποια ειναι του 2000, πρεπει τελικα να βαλω ΟΧΙ στην οικοδομικα αδεια και απλα να αναφερω στην τεχνικη εκθεση οτι υφισταται και κτισμα προ του 55??? ή ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.