Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Δύο σελίδες πριν (120) γίνεται ακριβώς η ίδια ερώτηση για μία αποθήκη σε ταράτσα, στην οποία αυτό που ρώτησα απαντάται θετικά, χωρίς όμως κάποιος να αναφέρει που το βασίζει. Το συγκεκριμένο το έχω μάλιστα πετύχει παλιότερα κατά την ανάγνωση για άλλη περίπτωση και θυμάμαι σχετικά καλά την ύπαρξη του, ενώ σε ανύποπτο χρόνο μου το έχει βεβαιώσει και η Πολεοδομία.

Είναι της μορφής ότι όταν το πρόστιμο από έκθεση αυτοψίας της Πολεοδομίας είναι στο όνομα σου ανεξαρτήτως ποσοστού ιδιοκτησίας έχεις δικαίωμα να προβείς σε διαγραφή του με τακτοποίηση χωρίς να απαιτείται συναίνεση των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

για το φερομενο υπηρχε μονον σε εγκυκλιο και προφανως ηταν μια "ερμηνεια"  εκτος διαταξεων του νομου

 

το προβλεπει,πλεον,  το αρθρο 99 του νεου νομου,

που αντικαθιστα το παληο αρθρο 11.

Βεβαια, με την αοριστη φρασεολογια "εχουν καταλογισθει" παλι μας μπερδευει, αφου προσομοιαζει οτι ισχυει μονον για οσους σε βαρος τους εχουν  καταλογισθει προστιμα "μεχρι τον νομο" ...

 

θα μπορουσε να γραφει "που εχουν  καταλογισθει ή θα καταλογισθουν"

 

 

"Την αίτηση υποβάλλει:
αα)  ο ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση.  Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής, ο εργολάβος για τις περιερχόμενες σ’ αυτόν συνεπεία εργολαβικού προσυμφώνου ιδιοκτησίες, ο μισθωτής εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών, καθώς και ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης επί του οποίου έχουν καταλογιστεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης,
ββ)  ο νομίμως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του ιδιοκτήτη,
γγ)  όσοι έχουν λάβει έγκριση εξαγοράς, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 5 και 6 του ν. 3147/2003,
δδ)  ο συνιδιοκτήτης, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο ανωτέρω άρθρο."

 

[ξεχασαν, βεβαια,  τον εκ προσυμφωνου αγοραστη που εχει δικαιωμα αυτοσυμβασης...να ηταν μονον αυτο...] :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

O παππούς και η γιαγιά μάλλον είναι επικαρπωτές του ακινήτου.

Δηλαδή, δεν είναι οι "φερόμενοι ιδιοκτήτες" οι οποίοι μπορούν να υποβάλλουν δήλωση 4178.

Ιδιοκτήτες είναι οι υπόλοιποι, σύζυγο και παιδιά του θανόντα.

Στο όνομα αυτών θα γίνει η δήλωση.

Με τα ποσοστά του καθενός από αυτούς.

Ο καθένας από αυτούς θα πρέπει να φτιάξει και μια εξουσιοδότηση π.χ. προς τον παππού (μόνο αυτόν) για να κάνει τη δήλωση κ.λπ.

Τη γιαγιά αφήστε τη στην ...ηρεμία τους.

Η εξουσιοδότηση αυτή θέλει θεώρηση από την πρεσβεία ή το ελληνικό προξενείο της χώρας που βρίσκονται.

 

P.S. 

Χρειάζονται και των 3 (μάνας - παιδιών) τα Ε9.

Αν δεν κάνουν, να κάνουν τώρα!!!

Το επαναφέρω λίγο για κατι διαδικαστικό.

Εχω παρει εξουσιοδότηση και απο τους τρεις για τον παππού και εχει κανει ο παππους τις ΥΔ κλπ.

Στα στοιχεία Ιδιοκτητών στην δήλωση εχω δηλώσει τους 3 και όχι τον παππού σωστα? Στο σύστημα αμοιβών

εχω δηλώσει τον παππου, καθώς αυτόν εχω εργοδότη εγω και εχω υπογράψει συμφωνητικό. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Το επαναφέρω λίγο για κατι διαδικαστικό.

Εχω παρει εξουσιοδότηση και απο τους τρεις για τον παππού και εχει κανει ο παππους τις ΥΔ κλπ.

Στα στοιχεία Ιδιοκτητών στην δήλωση εχω δηλώσει τους 3 και όχι τον παππού σωστα? ΣΩΣΤΑ Στο σύστημα αμοιβών

εχω δηλώσει τον παππου, ΛΑΘΟΣ, ΒΑΛΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ καθώς αυτόν εχω εργοδότη εγω και εχω υπογράψει συμφωνητικό. Σωστα? ΣΩΣΤΑ, ΑΡΚΕΙ ΠΑΝΤΟΥ Ν' ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ, ΑΥΤΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες κατηγορία 2 σε κτίσμα χωρίς Ο.Α. δεν έχει απαίτηση σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κατηγορία 2 σε κτίσμα χωρίς Ο.Α. δεν έχει απαίτηση σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος σωστά?

Και πως το ξέρεις αν είναι εντός-εκτός σχεδίου, παραβιάσεις Ρ.Γ., προκήπια, ύψη , πράξεις  κλπ, κλπ για να υπολογίσεις τις παραβάσεις σου ???

Link to comment
Share on other sites

Και πως το ξέρεις αν είναι εντός-εκτός σχεδίου, παραβιάσεις Ρ.Γ., προκήπια, ύψη , πράξεις  κλπ, κλπ για να υπολογίσεις τις παραβάσεις σου ???

 

 

Άρθρο 9Β - Ν.4178/13

 

" Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5, 7,10 και 11 του άρθρου 11 του παρόντος και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας και δεν απαιτούνται λοιπά στοιχεία και σχέδια."

 

Με βάση το παραπάνω δεν υπάρχει υποχρέωση σύνταξης τοπογραφικού, ενώ το κτίσμα χωρίς Ο.Α. στο οικόπεδο, οπότε ούτε Δ,ούτε προκήπια ούτε τπτ...Οτι είμαι εντός σχεδίου...σαφώς το ξέρω :)

 

Μην κρίνεις σαν Τοπογράφος,φίλε....για 4178 ρωτάω και όσα ορίζει το συγκεκριμένο νομοθέτημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ως προς την υποχρέωση υποβολής δικαιολογητικών.

Άλλα αν δεν έχει γίνει ποτέ τοπογραφικό για ένα ακίνητο πως μπορείς να ξέρεις τα όριά σου? Αν πχ υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή εκτός του οικοπέδου σου?

Πέρα από τα δικαιολογητικά που απαιτείται υποχρεωτικά να υποβληθούν, ο καθένας κρίνει ποια στοιχεία απαιτούνται ώστε να είναι σε θέση να προχωρήσει εξασφαλίζοντας την ορθότητα της υπαγωγής που θα κάνει. Οπότε εσύ που γνωρίζεις καλύτερα την περίπτωση είσαι αυτός που θα αποφασίσει.

 

*Σε περίπτωση που η υπαγωγή γίνεται προκειμένου να ακολουθήσει δικαιοπραξία, θα χρειαστεί να γίνει τοπογραφικό ούτως η άλλως οπότε καλυτερα να γίνει εκ των προτέρων ώστε να συμφωνούν με αυτό τα στοιχεία της υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ως προς την υποχρέωση υποβολής δικαιολογητικών.

Άλλα αν δεν έχει γίνει ποτέ τοπογραφικό για ένα ακίνητο πως μπορείς να ξέρεις τα όριά σου? Αν πχ υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή εκτός του οικοπέδου σου?

Πέρα από τα δικαιολογητικά που απαιτείται υποχρεωτικά να υποβληθούν, ο καθένας κρίνει ποια στοιχεία απαιτούνται ώστε να είναι σε θέση να προχωρήσει εξασφαλίζοντας την ορθότητα της υπαγωγής που θα κάνει. Οπότε εσύ που γνωρίζεις καλύτερα την περίπτωση είσαι αυτός που θα αποφασίσει.

 

*Σε περίπτωση που η υπαγωγή γίνεται προκειμένου να ακολουθήσει δικαιοπραξία, θα χρειαστεί να γίνει τοπογραφικό ούτως η άλλως οπότε καλυτερα να γίνει εκ των προτέρων ώστε να συμφωνούν με αυτό τα στοιχεία της υπαγωγής.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο στη συγκεκριμένη περίπτωση εχω τοπογραφικό του 2008 με μερκατορικές, χωρίς βέβαια συντεταγμένες γωνιών κτιρίων,οπότε τα βασικά μπορώ να τα εξάγω απο εκεί,

 

Το θέμα ηταν περισσότερο αν υποχρεούμαι να ανεβάσω τοπογραφικό σύμφωνα με τον 4178/13

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.