Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχει σύσταση οριζοντίων?

 

Υ.Γ. Απάντησε ο Δημήτρης. Καλημέρα

 

παυλε,

πολυ σωστη ηταν η ερωτηση

απλα εγω υπεθεσα οτι ειναι ολο αυθαιρετο

 

θα μπορουσε να ειχαν ΟΑ και να ειχαν κανει συσταση..

 

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει οικοδομικη αδεια αλλα ειναι με ψευδη στοιχεια σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο αγροτεμαχιο. η δυνατοτητα σε τετοιες περιπτωσεις να αγορασει ομορο αγροτεμαχιο για να το καταστισει αρτιο οπως υπηρχε στον 4014 , υπαρχει και στο 4178?

Link to comment
Share on other sites

στον 4014 αν θυμάμαι καλά υπήρχε αναφορά για βάθος δεκαετίας στα εκτός σχεδίου, όσες περιοχες δεν υπαχθούν σε πολεοδομικό σχεδιασμό, τα ακίνητα να αγοράσουν το τμήμα που υπολείπεται για να έχουν την αρτιότητα. 

Το θέμα σου σήμερα είναι η ρύθμιση.

Το τι θα γίνει στη συνέχεια κανείς δεν το ξέρει. Υπάρχει στο σώμα του νόμου στην κατηγορία 5 κάτι σχετικό με εξαγορά ή ανταλλαγή σ.δ μέσω τράπεζας γης ίσον με τις υπερβάσεις. Τα σχετικά με τον 4014 τα ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4οροφο, με σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας, ο πελάτης μου έχει τον 3ο όροφο και τον αέρα στο δώμα. Εκεί έχει κάνει μία αυθαίρετη κατασκευή 25 τ.μ. Μπορεί ο ιδιοκτήτης των 3 άλλων ορόφων να νομιμοποιήσει και το δώμα από μόνος του? Πώς μπορεί να το μάθει ο πελάτης μου χωρίς να έρθει σε επαφή με τον γείτονά του καθόσον δεν έχουν καλές σχέσεις? Ευχαριστώ

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Τον "αέρα" ποιός τον έχει τελικά, ο πελάτης σου (ιδιοκτήτης και του 3ου ορόφου) ή ο γείτονας;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τον "αέρα" ποιός τον έχει τελικά, ο πελάτης σου (ιδιοκτήτης και του 3ου ορόφου) ή ο γείτονας;;;;;

Τον αέρα τον έχει ο ιδιοκτήτης του 3ου ορόφου, που εκπροσωπώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε οριζόντια ιδιοκτησία, όταν είναι οι ιδιοκτήτες για παράδειγμα 2, πρέπει ο ένας να δώσει συναίνεση στον άλλο και μόνο αν έχουν ορίσει τμήμα αποκλεισιτκής χρήσης, εντός ιδιοκτησίας, μπορεί ο καθένας μόνος του;

 

Δεν υπάρχει πια το "δηλώνει ο ένας χωρίς τη συναίνεσή του άλλου";

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.