Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προφανως εννοεις αποθηκες  στον ακαλυπτο...

Κατ αρχας μπορει καθε ενας να τακτοποιησει την δικη του ΟΙ,  χωρις την συναινεση των αλλων,  και να την μεταβιβασει

Αυτες οι αποθηκες, ομως παντα θα ειναι "αγκαθι" στο οικοπεδο.

Αν ειχαν συμφωνησει  και δικαιωμα αποκλειστικης χρησης  για τον καθενα στον ακαλυπτο,. τοτε καθε ενας θα τακτοποιουσε την δικη του αποθηκη μονος του με το 11/1/δ/iii.

.

Αν δεν ειχαν συμφωνησει,   τοτε  θα πας με το 11/1/δ/i

δλδ με συναινεση με βαση τον κανονισμο...

και αν δεν υπαρχει κανονισμος ή υπαρχει αλλά  δεν προβλεπει..

θα πας με το 50+1%...

 

τα λεμε

 

Μια ερώτηση εδώ:

 

Όταν λέμε 50%+1:

 

Το 50% ποιου μεγέθους? 

 

Σε 10 οριζόντιες ιδιοκτησίες π.χ., χρειάζεται η συναίνεση των ιδιοκτητών των 6 από αυτές??

 

Ή πρέπει να κοιτάξουμε τα χιλιοστά κάθε ιδιοκτησίας επί του οικοπέδου και να συγκεντρωθεί κάτι >50% ??

 

Συγγνώμη αν φαίνεται απλοϊκό το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κοιτάς να "μαζέψεις" 501 χιλιοστά και πάνω!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω πρόβλημα να κατανοήσω το Α11- 1 δ)1 σχετικά με το συνιδιοκτήτη και τα κοινόχρηστα τμήματα... το διαβάζω 100 φορές και άκρη δε βγάζω...

 

μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής?

 

πελάτης μου έχει διαμέρισμα με οριζόντια σύσταση στον 4ο πολυκατοικίας. Στον όροφο δεν υπάρχει άλλο δ/σμα. υπάρχει όμως δώμα κοινόχρηστο , καθώς το δ/σμα του πελάτη είναι μικρότερο της κάλυψης. Οπότε τί έκανε αυτός? έχτισε στο δώμα επέκταση προσθήκη χώρο που τον ένωσε με το δ/σμά του. Τώρα δλδ είναι ένα ενιαίο- η παλιά οριζόντια με το αυθαίρετο τμήμα.

Επιπλέον στην πολυκατοικία με έχει πληροφορίσει ότι έχει κρατήσει τον "αέρα" ο παλιός οικοπεδούχος (δεν έφτανε που ήταν σε κοινόχρηστο τμήμα η αυθαιρεσία!!!)

Τί μπορεί να γίνει ώστε να τακτοποιήσει ο πελάτης? που θέλει να πουλήσει και στα καπάκια πανάθεμά τον!

 

Μπορεί με κάποιον τρόπο ίσως(λέω τώρα εγώ) να δεσμευτεί στον πρώην οικοπεδούχο που έχει τον αέρα ότι θα τακτοποιήσει αλλά δε διεκδικεί επιπλέον χιλιοστά, άρα τακτοποιημένα μεν μέτρα με 0 αύξηση των χιλιοστών της μετέπειτα ΟΙ που θα προκύψει με τη μεταβίβαση/πώληση που θα επακολουθήσει?

 

Και πώς θα έμπαινε με 2 δηλώσεις -ΟΙ και κοιν/στο τμήμα ή με διαφορετικά ΦΚ σε μία δήλωση??

 

Βοήθεια!

 

ευχαριστώ όλους προκαταβολικά :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κοιτάς να "μαζέψεις" 501 χιλιοστά και πάνω!!!!!

Στη συναινεση που ζητάμε για τακτοποίηση βλέπουμε α) 1 ιδιοκτήτη ανα διαμέρισμα , οπως γίνεται στη συνέλευση; Ή β)πρεπει να ζητησουμε συναίνεση κάθε συνιδιοκτήτη του διαμερίσματος με το ανάλογο ποσοστό του;

Προσωπικά νομίζω το β), αν καποιος έχει κάποια αποψη ας την πει.

Επίσης θεωρείται οτι χρειάζεται συναίνεση και από αυτούς που έχουν επικαρπία στα διμερίσματα;

Link to comment
Share on other sites

πελάτης μου έχει διαμέρισμα με οριζόντια σύσταση στον 4ο πολυκατοικίας. Στον όροφο δεν υπάρχει άλλο δ/σμα. υπάρχει όμως δώμα κοινόχρηστο , καθώς το δ/σμα του πελάτη είναι μικρότερο της κάλυψης. Οπότε τί έκανε αυτός? έχτισε στο δώμα επέκταση προσθήκη χώρο που τον ένωσε με το δ/σμά του. Τώρα δλδ είναι ένα ενιαίο- η παλιά οριζόντια με το αυθαίρετο τμήμα.

Επιπλέον στην πολυκατοικία με έχει πληροφορίσει ότι έχει κρατήσει τον "αέρα" ο παλιός οικοπεδούχος (δεν έφτανε που ήταν σε κοινόχρηστο τμήμα η αυθαιρεσία!!!)

Τί μπορεί να γίνει ώστε να τακτοποιήσει ο πελάτης? που θέλει να πουλήσει και στα καπάκια πανάθεμά τον!

Μπορεί με κάποιον τρόπο ίσως(λέω τώρα εγώ) να δεσμευτεί στον πρώην οικοπεδούχο που έχει τον αέρα ότι θα τακτοποιήσει αλλά δε διεκδικεί επιπλέον χιλιοστά, άρα τακτοποιημένα μεν μέτρα με 0 αύξηση των χιλιοστών της μετέπειτα ΟΙ που θα προκύψει με τη μεταβίβαση/πώληση που θα επακολουθήσει?

Και πώς θα έμπαινε με 2 δηλώσεις -ΟΙ και κοιν/στο τμήμα ή με διαφορετικά ΦΚ σε μία δήλωση??

Βοήθεια!

ευχαριστώ όλους προκαταβολικά :smile:

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να ρυθμίσει με τον 4178 χωρίς τη "συναίνεση" του έχοντος αφενός μεν το δικαίωμα υψούν, αφετέρου των υπόλοιπων συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Το βέβαιο σε τέτοιες περιπτώσεις (αν δεν είναι οικογενειακή πολυκατοικία) είναι ότι, τέτοιου είδους συναίνεση δεν πρόκειται να πάρει.

Μονόδρομος λοιπόν είναι να γκρεμίσει "νύχτα" και πολύ "ήσυχα" τις αυθαιρεσίες του!

Κι αυτό πρέπει να το κάνει μέσα στα επόμενα 4-5 χρόνια που θα χρειαστεί την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου!!!

 

 

Στη συναινεση που ζητάμε για τακτοποίηση βλέπουμε α) 1 ιδιοκτήτη ανα διαμέρισμα , οπως γίνεται στη συνέλευση; Ή β)πρεπει να ζητησουμε συναίνεση κάθε συνιδιοκτήτη του διαμερίσματος με το ανάλογο ποσοστό του;

Προσωπικά νομίζω το β), αν καποιος έχει κάποια αποψη ας την πει.

Επίσης θεωρείται οτι χρειάζεται συναίνεση και από αυτούς που έχουν επικαρπία στα διμερίσματα;

 

Η συναίνεση δίδεται μέσω απόφασης της πλειοψηφίας της γενικής συνέλευσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Στα πρακτικά αυτής αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα των συμμετεχόντων καθώς και τα χιλιοστά που αυτοί εκπροσωπούν.

Συνιδιοκτήτες είναι οι έχοντες την πλήρη ή την ψιλή κυριότητα ή οι νόμιμα εκπροσωπούντες αυτούς.

Εκτός αν ορίζεται κάτι διαφορετικό από τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορεί να ρυθμίσει με τον 4178 χωρίς τη "συναίνεση" του έχοντος αφενός μεν το δικαίωμα υψούν, αφετέρου των υπόλοιπων συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Το βέβαιο σε τέτοιες περιπτώσεις (αν δεν είναι οικογενειακή πολυκατοικία) είναι ότι, τέτοιου είδους συναίνεση δεν πρόκειται να πάρει.

Μονόδρομος λοιπόν είναι να γκρεμίσει "νύχτα" και πολύ "ήσυχα" τις αυθαιρεσίες του!

Κι αυτό πρέπει να το κάνει μέσα στα επόμενα 4-5 χρόνια που θα χρειαστεί την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου!!!

ας υποθέσουμε ότι την παίρνει τη συναίνεση!

 

1) :idea: πρόταση:

σε τί θα συναινέσουνε? στην τακτοποίηση κάποιου εμβαδού αυθαίρετου τμήματος που θα δεσμευτούν με προσύμφωνο ότι θα μεταβιβαστεί στην κυριότητα του πελάτη μου μετά την τακτοποίηση, αλλά με την προθπόθεση ότι δεν θα αυξηθούν τα χιλιοστά της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας, αλλά ότι θα παραμείνουν τα ίδια! άρα και ο αέρας -των πιθανών (απίθανων λεω εγώ που έχω δει την οικοδομή) επιπλέον μέτρων -παραμένει στον οικοπεδούχο.

πως σας φάινεται μια τέτοια λύση?

και θα έμπαινε η παράβαση της ΟΙ σε ένα φκ και το κοινόχρηστο τμήμα του δώματος σε άλλο φκ που θα πήγαινε σαν υπέρβαση δόμησης που θα συγκρινόταν με το ποσοστό που κατέχει ως συνιδιοκτητης στο οικόπεδο και στα κοιν/στα.. άρα μία δήλωση

 

2)πρόταση:

καλεί συνέλευση και πάιρνει  πλειοψηφία όχι κατά τον κανονισμό της οροφοκτησία , αλλά απλή πλειοψηφία(αριθμητική δλδ καταλαβαίνω) όπως αναφέρει  το αρθ 11 1 δ 1- έτσι δεν είναι? και πάει με 2 δηλώσεις ,μία για την ΟΙ και μία γιατο κοινόχρηστο τμήμα στο δώμα. Πώς σας φάινεται αυτό?

 

ψάχνω συνάδελφοι , ψάχνω...

αν υπάρχει και κάποιος νομικός να μας συμβουλέψει?

 

ευχαριστώ όλους και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ας υποθέσουμε ότι την παίρνει τη συναίνεση!

 

1) :idea: πρόταση:

σε τί θα συναινέσουνε? ΣΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ στην τακτοποίηση κάποιου εμβαδού αυθαίρετου τμήματος που θα δεσμευτούν με προσύμφωνο ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΟ  ότι θα μεταβιβαστεί στην κυριότητα του πελάτη μου μετά την τακτοποίηση, αλλά με την προθπόθεση ότι δεν θα αυξηθούν τα χιλιοστά της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Ν' ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ αλλά ότι θα παραμείνουν τα ίδια! άρα και ο αέρας -των πιθανών (απίθανων λεω εγώ που έχω δει την οικοδομή) επιπλέον μέτρων -παραμένει στον οικοπεδούχο.

πως σας φάινεται μια τέτοια λύση? ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, ΑΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΙΣΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ...... ΟΠΟΤΕ......

και θα έμπαινε η παράβαση της ΟΙ σε ένα φκ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΕΧΕΙ;;; και το κοινόχρηστο τμήμα του δώματος AΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ;;;; AΦΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ.... σε άλλο φκ που θα πήγαινε σαν υπέρβαση δόμησης που θα συγκρινόταν με το ποσοστό που κατέχει ως συνιδιοκτητης στο οικόπεδο και στα κοιν/στα.. άρα μία δήλωση ΝΑΙ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΥΔΚΧ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΥΥ).

 

2)πρόταση:

καλεί συνέλευση και πάιρνει  πλειοψηφία όχι κατά τον κανονισμό της οροφοκτησία , αλλά απλή πλειοψηφία(αριθμητική δλδ καταλαβαίνω) όπως αναφέρει  το αρθ 11 1 δ 1- έτσι δεν είναι? και πάει με 2 δηλώσεις ,ΓΙΑΤΙ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ;;;; ΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΙ ΔΥΟ ΧΩΡΟΙ;;;;; μία για την ΟΙ και μία γιατο κοινόχρηστο τμήμα στο δώμα. Πώς σας φάινεται αυτό? Η ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΩΣ "ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑ" ΠΛΕΟΝ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ, ΤΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟΝ 4014 ΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΕΦΙΚΤΟ

 

ψάχνω συνάδελφοι , ψάχνω...

αν υπάρχει και κάποιος νομικός να μας συμβουλέψει?

 

ευχαριστώ όλους και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω πρόβλημα να κατανοήσω το Α11- 1 δ)1 σχετικά με το συνιδιοκτήτη και τα κοινόχρηστα τμήματα... το διαβάζω 100 φορές και άκρη δε βγάζω...

 

μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής?

 

πελάτης μου έχει διαμέρισμα με οριζόντια σύσταση στον 4ο πολυκατοικίας. Στον όροφο δεν υπάρχει άλλο δ/σμα. υπάρχει όμως δώμα κοινόχρηστο , καθώς το δ/σμα του πελάτη είναι μικρότερο της κάλυψης. Οπότε τί έκανε αυτός? έχτισε στο δώμα επέκταση προσθήκη χώρο που τον ένωσε με το δ/σμά του. Τώρα δλδ είναι ένα ενιαίο- η παλιά οριζόντια με το αυθαίρετο τμήμα.

Επιπλέον στην πολυκατοικία με έχει πληροφορίσει ότι έχει κρατήσει τον "αέρα" ο παλιός οικοπεδούχος (δεν έφτανε που ήταν σε κοινόχρηστο τμήμα η αυθαιρεσία!!!)

Τί μπορεί να γίνει ώστε να τακτοποιήσει ο πελάτης? που θέλει να πουλήσει και στα καπάκια πανάθεμά τον!

 

Μπορεί με κάποιον τρόπο ίσως(λέω τώρα εγώ) να δεσμευτεί στον πρώην οικοπεδούχο που έχει τον αέρα ότι θα τακτοποιήσει αλλά δε διεκδικεί επιπλέον χιλιοστά, άρα τακτοποιημένα μεν μέτρα με 0 αύξηση των χιλιοστών της μετέπειτα ΟΙ που θα προκύψει με τη μεταβίβαση/πώληση που θα επακολουθήσει?

 

Και πώς θα έμπαινε με 2 δηλώσεις -ΟΙ και κοιν/στο τμήμα ή με διαφορετικά ΦΚ σε μία δήλωση??

 

Βοήθεια!

 

ευχαριστώ όλους προκαταβολικά :smile:

σωστες ολες οι αναφερθεισες παρατηρησεις...

 

αλλά εγω καταλαβα οτι

εχει διαμερισμα στον 4ο οροφο "εν εσοχη"

και "επεξετεινε" το διαμερισμα στο..."μπαλκονι" μπροστα του...σε χωρο ο  οποιος  κατα πασα πιθανότητα  να ειναι δικος του

 

Ο "αερας"  του οικοπεδουχου δεν ειναι για να χτισει "μπροστα" στο διαμερισμα.....αλλά "πανω" απο το διαμερισμα

 

[εκτος και αν προκειται για μεγαλου εμβαδου  τελευταια πλακα...εβαλαν εκει το ενα διαμερισμα και κρατησαν το δικαιωμα της  περαιτερω ανοικοδομησης...διπλα απο το αλλο...]

 

ας μας διευκρινησεις...ποσο εμβαδον εχει η πλακα του 4ου

ποσο εμβαδον εχει το διαμερισμα.

Η διευκρινηση για το

τι γραφει σε κατοψη και συμβολαιο για τον  υπολοιπο  χωρο μπροστα απο το διαμερισμα  ή  "διπλα" απο το διαμερισμα...

θα μας βοηθησει...

 

υγ

και ξαναδες την χρηση ...ποιός την εχει

 

συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις που εχουμε   ενα διαμερισμα να καλύπτεται τη   "μιση" τελευταια πλακα..

ο αγοραστης παιρνει και το δικαιωμα της αποκλειστικης χρησης...για να μην ανεβοκατεβαινουν και τον ενοχλούν...

 

υγ2

 

ειδες αν υπαρχει κανονισμος ... και τι αναφερει σχετικα με την χρηση του..."δωματος"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.